Стан військовослужбовців після їхнього перебування в російському полоні свідчить про порушення Росією положень Женевської конвенції, зазначив Лубінець.

Фізичне здоров'я військових, які повернулися з полону в Росії, підтверджує, що російська сторона продовжує ігнорувати Женевські конвенції щодо поводження з військовополоненими.
Про це в телеефірі повідомив уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець, передає Укрінформ.
"Цей обмін відбувся в продовження попереднього обміну. Був зроблений акцент на військовополонених, які найдовше в полоні. Більша частина хлопців, які сьогодні повернулись, перебували в полоні з 2022 року. Це хлопці 2000 року народження і молодші", - наголосив Лубінець.
За його словами, на місці обміну полоненими перебували представники омбудсмена, які оглядали повернутих з полону українців.
"Вони мали можливість поспілкуватися з нашими героями, які повернулися з російського полону. Це був перший огляд їхнього стану після повернення. Ми одразу зафіксували порушення прав українських військовополонених, які вчиняє Російська Федерація. Навіть за фотографіями та відео можна чітко побачити, в якому фізичному стані повертаються наші захисники. І справді, на основі цього можна стверджувати, що, на жаль, російська сторона продовжує порушувати Женевські конвенції і поводитися неналежно з українськими військовополоненими", - зазначив Лубінець.
Він підкреслив, що у процесі обміну полоненими важливу роль відіграли Об'єднані Арабські Емірати, які традиційно виступають посередниками між Україною та Росією.
"Обміни завжди використовуються українською стороною для підготовки майбутніх угод. Цей випадок не є винятком, адже поточний обмін продовжує попередній. Комунікація з російською стороною у нас, звісно, складна. Проте ми сподіваємося, що російська сторона підтримає ініціативу України щодо проведення масштабних обмінів, зокрема, повернення тих, хто найбільше часу перебуває в полоні, а також осіб, що потребують термінової медичної допомоги. З цією метою був окремо підготовлений список осіб з урахуванням їх медичного стану, включаючи важко поранених та серйозно хворих", - підкреслив Лубінець.
Відповідаючи на запитання про те, чи визначає кількість осіб для обміну російська сторона, омбудсмен підкреслив, що ініціатива завжди виходить від української сторони.
"Ні, це завжди була українська ініціатива. Ми регулярно надсилаємо ініціативні листи нашим партнерам (посередникам, які займаються переговорами про обміни полоненими - ред.). Лише у 2025 році ми неодноразово передавали значні списки через посередників до російської сторони з пропозицією організувати масштабні обміни всіх українських військовополонених, які мають офіційний статус "військовополонений" або "особа, яка зникла безвісти", - зазначив Лубінець.
Уповноважений також підкреслив, що в 2025 році вже відбулися декілька випадків повернення українських військових з російського полону.
"Приємно, що обміни тривають. Принаймні, ми спостерігаємо їх регулярність: жодного місяця у 2025 році у нас не було без обміну, незалежно від його масштабу. Наша мета – повернути всіх без винятку. Якби російська сторона не маніпулювала цим питанням, ми б могли досягти ще більших результатів, адже, незважаючи на труднощі з їхнього боку, ми демонструємо ефективність у нашій роботі," – зазначив він.
Лубінець зазначив, що російська сторона все ще намагається затягнути переговори, пов'язані з обмінами.
"Основні труднощі, які вони створюють, полягають у затягуванні процесу. Наприклад, це постійні запити на уточнення інформації та перевірку списків. Я не раз стикався з ситуацією, коли ми вже передали списки, а під час обговорення з'ясовується, що російська сторона знову стверджує, що не отримала їх – і просить надіслати ще раз," – зазначив він.
Як повідомляло агентство Укрінформ, 6 травня між Україною та Росією відбувся значний обмін військовополоненими. 205 українських військових було визволено з-під російського контролю.