Юридичний портал

Статус ветерана війни: хто має право на його отримання та як це зробити

Цю інформацію повідомив Уповноважений з питань прав людини.

Громадяни України, що встали на захист своєї країни, мають можливість отримати статус учасника бойових дій (УБД). Цей статус відкриває доступ до ряду пільг.

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець розповів, хто та як може отримати цей статус.

Він нагадав, що українці, які брали участь у веденні війни, можуть отримати статус учасника бойових дій автоматично - для цього передбачена спрощена процедура, яка не вимагає участі захисника.

Статус учасника бойових дій присвоюється громадянам, які брали участь у виконанні бойових, службових або спеціальних завдань у зонах конфлікту або на територіях, що тимчасово перебувають під окупацією.

До цієї категорії українців належать:

Проте автоматичний процес отримання статусу учасника бойових дій не поширюється на працівників Служби безпеки України та розвідувальних структур через особливості їхньої роботи.

Тобто працівники цих органів можуть отримати статус учасника бойових дій, але в порядку звичайної процедури.

Підставою для автоматичного надання статусу є інформація про те, що особа брала участь у бойових (службових, спеціальних) операціях у зонах активних бойових дій або на територіях, що тимчасово перебувають під окупацією.

Ця діяльність повинна бути орієнтована на активну участь у заходах, що забезпечують оборону України, а також на охорону безпеки громадян і захист державних інтересів.

Після початку виконання бойового наказу (розпорядження) або службового (спеціального) завдання про громадянина вносять відомості до Єдиного державного реєстру ветеранів.

Відповідальність за виконання цього завдання покладається на уповноважених представників військової частини, в рядах якої українець здійснював бойові операції.

Відомості до реєстру мають внести в 5-денний термін. Якщо такої можливості немає, то уповноважена особа передає інформацію до комісії або уповноваженого підрозділу, які вносять дані до реєстру.

Статус УБД в автоматичному порядку присвоюється після того, як в Єдиному державному реєстрі ветеранів війни створили відповідний обліковий запис.

Інформацію про отримання статусу надсилають громадянину на електронну адресу, що вказана в реєстрі. Крім того, користувач електронного кабінету отримує дані про надання статусу учасника бойових дій, які можуть бути передані особі, якій був присвоєний цей статус.

Відповідно до українських законів, військовослужбовці мають право на фінансову підтримку. Давайте нагадаємо, з яких складових вона формується та в який момент військовий може отримати свої перші виплати.

Читайте також