Юридичний портал

Стефанішина висловилася щодо рішення Європейського суду з прав людини стосовно Росії: "Жоден із попередніх конфліктів не отримував такого одностайного осуду".

Коментуючи рішення Європейського суду з прав людини у справі "Україна-Нідерланди проти Росії", віцепрем'єрка та міністерка юстиції України Ольга Стефанішина зазначила, що жоден з попередніх конфліктів не викликав такого одностайного засудження міжнародною спільнотою явного нехтування основами міжнародного правопорядку, закладеного після Другої світової війни, як це сталося у випадку з рішенням ЄСПЛ щодо Росії.

"У жодній з попередніх суперечок міжнародна спільнота не висловлювала такого одностайного засудження явного нехтування основами міжнародного правопорядку, закладеного після Другої світової війни", - зазначила Стефанішина у своєму дописі на Facebook.

За її словами, суд встановив, що військові атаки російських сил по суверенній території України з 11 травня 2014 по 16 вересня 2022 року були стратегічно сплановані з навмисною метою та беззаперечним результатом - встановлення влади й контролю над територіями, інфраструктурою та населенням.

"Необхідно уточнити. У березні 2022 року Російську Федерацію було виключено з Ради Європи внаслідок її агресії проти України. Проте, це виключення не призводить до автоматичного зупинення дії Конвенції про захист прав людини щодо цієї країни. Важливо зазначити, що Конвенція має положення, яке гарантує її дію протягом шести місяців після виключення держави з Ради Європи. Саме тому Європейський суд з прав людини фіксував порушення до 16 вересня 2022 року — дати, коли дія Конвенції для Росії була остаточно припинена," - додала міністерка.

Як підкреслила Стефанішина, це не свідчить про те, що після зазначеної дати Росія звільняється від відповідальності за нові злочини. Просто Європейський суд з прав людини втрачає повноваження розглядати справи, що сталися після 16 вересня 2022 року. Для притягнення агресора до відповідальності за подальші порушення існують інші міжнародні правові інструменти.

Європейський суд з прав людини 9 липня ухвалив два рішення проти Росії, в яких ідеться, що РФ порушила міжнародне право в Україні. Це перший випадок із з моменту повномасштабного вторгнення у 2022 році, коли міжнародний суд визнав Москву відповідальною за порушення прав людини.

Суд ухвалив рішення про те, що Росія має відношення до катастрофи рейсу MH17. Це вперше, коли міжнародна інстанція офіційно визнала Москву відповідальною за трагедію 2014 року, що сталася в небі над Донбасом.

Раніше Україна та Нідерланди ініціювали чотири позови проти Російської Федерації в Європейському суді з прав людини, що охоплюють різноманітні можливі порушення прав людини, які відбулися з початку конфлікту. Серед цих заяв — випадок збиття літака "Малайзійських авіаліній" та викрадення українських дітей.

Літак Boeing 777, що виконував рейс з Амстердама до Куала-Лумпура, був збитий 17 липня 2014 року ракетною системою "Бук", виготовленою в Росії, яка була запущена з території на сході України, контрольованої проросійськими бойовиками. Унаслідок цього трагічного інциденту загинули всі 298 осіб на борту, серед яких 196 були громадянами Нідерландів.

У травні цього року Рада Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO) офіційно визнала, що Росія несе відповідальність за трагедію рейсу MH17.

Читайте також