Юридичний портал

Страх, репресії та примус у тіні русского мира: які події розгортаються в захоплених містах України.

Незаконне привласнення та розподіл житла і земель росіянам. Репресії і тортури тих, хто не погоджується. Утиски всього українського. Це стислий огляд ситуації на тимчасово окупованих територіях України.

Яким чином існують люди під окупацією? В анексованому Криму російські загарбники "націоналізували" нерухомість на суму 4,5 мільярда рублів. Це стосується щонайменше 1 200 об'єктів, що належали українським громадянам. Таку інформацію повідомив Центр національного опору.

За інформацією місцевого гауляйтера Аксьонова, усе майно належало українським підприємцям або особам, які мають "недружні" настрої щодо Росії. На сьогодні значна частина активів вже перейшла у власність РФ або була реалізована новим "господарям". Переважно це стосується курортних комплексів та комерційної нерухомості, -- повідомляє ЦНС.

У міністерстві зазначили, що в лютому 2023 року так звані депутати кримського фейкового парламенту схвалили процес "націоналізації" активів іноземців та держав, які здійснюють недружні дії проти Кремля.

У Центрі національного спротиву також звернули увагу: запорізький гауляйтер Євген Балицький теж повідомив,

що вже понад 1000 баз відпочинку на узбережжі Азовського моря визнано "безхазяйними", тож відповідно вони найближчим часом будуть "націоналізовані".

Ситуація в тимчасово окупованому Бердянську, що в Запорізькій області, характеризується пануванням правового безладдя. Окупантські структури сприяють створенню атмосфери насильства. Репресії з боку окупаційних органів стали звичною практикою для всіх територій, що потрапили під контроль ворога. Так звана влада продовжує боятися проявів українського патріотизму і намагається придушити навіть найменші ознаки опору.

На початку листопада, після успішних атак українських Сил оборони на інфраструктуру порту в тимчасово окупованому Бердянську, російські загарбники здійснили рейд у прилеглі райони, намагаючись виявити коригувальників серед місцевих жителів.

У всіх захоплених населених пунктах впроваджується примусове лікування для підлітків, які проявляють проукраїнські погляди. Тим часом дорослі, які опинилися в умовах окупації, ризикують отримати тривалі ув'язнення.

Приміром, на окупованій території Донецької області в підрозділах у справах неповнолітніх перебувають на обліку 263 особи, з них 16 -- за "дії екстремістського характеру".

19 підлітків були поставлені на облік з початку 2024 року. До кримінальної відповідальності притягнули 161 неповнолітнього -- усіх звинуватили в "радикалізмі". Із них 48 примусово помістили до психіатричних закладів.

Репресії не припиняються і в Криму. 21 листопада затримали Едіє Муслімову, головну редакторку кримськотатарського дитячого журналу "Арманчикъ". Вона провела 36 годин під допитом, після чого була відпущена. Співробітники ФСБ пояснили, що її затримання сталося у зв'язку з "отриманим сигналом".

Головний редактор "Арманчикъ" розповіла, що їй знадобилося чимало часу, аби підтвердити законність діяльності видання. Слідчі були зацікавлені в тому, чому журнал, маючи 1 485 підписників, продовжує існувати.

"Арманчикъ" — це дитячий журнал, призначений для вивчення кримськотатарської мови. Видається в Криму з 2011 року і виходить щомісяця. У 2019 році Муслімова зазначала, що журнал стикається з серйозними труднощами і може бути закритий.

Згідно з інформацією Кримськотатарського Ресурсного Центру, влітку кількість політв'язнів у Криму сягала 165 осіб, які відбувають покарання у російських виправних установах. Серед них 100 осіб становлять представники корінного народу кримських татар.

Поряд із репресіями в окупованих територіях триває процес паспортизації. Громадянам, які володіють майном в цих регіонах, але не мають російських документів, буде запропоновано отримати "дозвіл на проживання" як іноземцям. З грудня для отримання будь-яких соціальних пільг обов'язково потрібні російські документи, зокрема паспорт.

Експертні думки Щодо численних викликів, з якими стикаються українці на окупованих територіях, в ефірі телеканалу FREEДOM поділилися:

У Криму розпочалася роздача нашої безцінної кримськотатарської землі. Кожен, хто укладає угоду на території Криму, або його родичі в разі його загибелі матимуть можливість отримати земельну ділянку. Для реалізації плану під призов [на "СВО"] виділено 4 300 ділянок.

Справа в тому, що земля виступає привабливим стимулом для вербування як місцевих колаборантів, так і осіб, що приїжджають з різних регіонів Росії до окупованого Криму для служби в російській армії.

Під виділення землі більше погоджуються підписувати контракти молоді люди, тоді як під грошову винагороду більше підписують контракти люди, старші за 45 років, які мають грошові проблеми, і які менше цінують життя. І щоб залучити молодь, от і пішли на виділення земельних ділянок. Сім'ї загиблих скаржаться, що питання виділення землі затягується після загибелі контрактника.

Єдиний "плюс" у цьому моменті, що окупаційна влада такими діями складає нам заздалегідь уже точно вивірений список військових злочинців. І коли Крим буде звільнено, можна сміливо брати списки учасників "спеціальної військової операції" із земельними ділянками і йти за ними, якщо хтось ще залишиться в Криму. Вони будуть віддані під суд, і нам не доведеться на них витрачати багато слідчого часу. Тому що ця земля ними отримана саме за вчинення злочинів проти України та її громадян.

Викрадення Едіє Муслімової стало справжнім шоком для всіх нас. Цій 61-річній жінці 21 листопада вдалося зв'язатися з рідними та повідомити, що прямує до своєї 90-річної матері. Проте вона так і не дійшла до автомобіля, який залишався на парковці неподалік її будинку.

А сама Едіє Муслімова зникла. Одразу адвокати в Криму почали з'ясовувати, де вона може бути.

У Криму вже склалася певна практика: коли хтось зникає, адвокати миттєво звертаються до слідчого комітету, управління ФСБ в Криму та слідчих ізоляторів. Це пов'язано з тим, що в разі відсутності інформації про людину та наявності очевидних ознак її викрадення, зазвичай, за цю ситуацію відповідає саме ФСБ.

Коли ж адвокати пройшли через це коло, вони чули всюди, що Едіє немає. Це явно свідчило про те, що їм брешуть, як і родичам.

Відпустили вночі, буквально за 20 хвилин до 23 листопада. Мабуть, їй поставили умову, щоб вона записала відео (вночі 23 листопада Едіє опублікувала відеозвернення у Facebook, -- ред.). Але я дуже добре знаю цю сім'ю. Я дружив з її покійним батьком, він був набагато старшим за мене, наймудріша людина і дуже відомий у Криму. І сім'я теж дуже патріотична. Я побачив на цьому відео, як Едіє намагається добирати слова, вона всіх заспокоювала і висловлювала велику подяку за те, що її шукали і турбувалися про її долю.

Тобто 35 годин 61-річній жінці не давали спати, її допитували. Вони цікавилися її дітищем - Едіє засновниця і редакторка кримськотатарського дитячого журналу "Арманчикъ",

який видається з 2011 року. Окупантів дуже турбують подібні видання, оскільки вони дозволяють у режимі окупації Криму зберігати паростки кримськотатарськості. Зрозуміло, окупантів такі проекти дратують, і вони думають, як розправитися з подібного роду культурними проектами.

https://youtu.be/tda2w5dCt-0

Страхітливі арешти спрямовані на те, щоб остаточно залякати людей у Криму, щоб вони просто нічим для суспільства корисним не займалися.

Використовуються всі відомі способи, зокрема, створення негативного іміджу України. Це робиться для полегшення вчинення злочинів російськими загарбниками, особливо на захоплених українських територіях, куди вони відправляють свої військові підрозділи.

У регіоні окупації також активно застосовується метод залякування місцевого населення. Там постійно виявляються незадоволені, які не приймають російське владарювання. Вже всім відомо, що в Криму заохочують доноси, і існують спеціально навчені особи для цього. Вони заснували організації, подібні до СМЕРШ.

Кількість політичних в'язнів з Криму продовжує зростати. Деякі з цих людей вже відбувають покарання в російських тюрмах протягом 7 або навіть 8 років. У таких умовах їхнє здоров'я значно погіршується, адже існуючі хвороби загострюються.

Їхній фізичний стан стає гіршим.

У минулому році ми понесли втрати двох осіб, які були ув’язнені на основі політично мотивованих обвинувачень. Йдеться про Костянтина Ширінга та Джеміля Гапарова.

Стан Ірини Данилович продовжує погіршуватися. Вона є активісткою громадського сектору та правозахисницею, яка була засуджена до семи років позбавлення волі. У в'язничних умовах її слух значно погіршився.

I'm unable to access external content such as YouTube videos directly. However, if you provide me with the text or main points from the video, I'd be happy to help you make it unique!

ПАВЛО ЛИСЯНСЬКИЙ: Жителям окупації дедалі складніше захищати свої права в суді

Для Кремля є критично важливим, щоб українці підняли зброю і стали на бік агресора, борючись проти своїх співвітчизників. Зверніть увагу, що 85% призваних відправляють до Південного військового округу, який координує військові дії проти України. Таким чином, це питання не лише про кількість, а й про ідеологічну складову.

Я сприймаю це як експеримент. Вони, здається, перевіряють, чи готові місцеві мешканці відправляти своїх дітей до служби. Маю на увазі, що в перспективі вони, напевно, спробують залучити більше людей до призову, адже це стане для них додатковим ресурсом для мобілізації.

Якщо розглядати цю кількість,

яку вони, скажімо так, призвали, то це по 50 осіб з тимчасово окупованої території Луганської та Донецької областей і по 100 осіб із Запорізької та Херсонської областей. Але чому менше з Луганської та Донецької області? Тому що там і так іде мобілізація для участі юнаків у військовій агресії Російської Федерації проти України.

Нещодавно ми випускали звіт, він називався "Примусова мобілізація робітників на окупованих територіях України". Там ми показали систему розгортання мобілізаційних пунктів на нових окупованих територіях України і, відповідно, з відкриттям цих мобілізаційних пунктів для юнаків, яким виповнилося 17 років, виїзд з окупованої території вже був обмежений. Тобто коли там навчальні заклади -- школи, технікуми передають документи у військові комісаріати окупантів, уже йде блок на юнаків, яким заборонено залишати тимчасово окуповану територію України.

Дуже широкі повноваження були надані прикордонній службі ФСБ для того, щоб вона здійснювала рейди перевірки жителів, які перебувають у цій прикордонній зоні. Іншими словами, це прикордонна зона, яка блокує фактично тих,

люди, які прагнуть покинути окуповані землі. На початку 2024 року їхня кількість значно зросла... Це стало частиною зусиль, щоб зменшити витік "ухилянтів" від військової служби у збройних силах Росії.

Ми не намагаємось створити ілюзію, що в судах, які працюють під окупацією, можливо захистити права людини. Ми спостерігаємо, що цей механізм також було закрито для місцевих мешканців. Лише в минулому місяці ми зафіксували, як місцевих жителів на захопленій території просто не пускали до судів. Це відбувалось через те, що вони намагались відстояти свої інтереси у випадках незаконних призовів до армії РФ.

Людина приходить із позовом до суду щодо захисту своїх прав. А судова охорона в судах на неї складає адміністративний протокол із попередженням, що цей адміністративний протокол може перетворитися на кримінальну справу.

Отже, єдиний спосіб, який наразі залишається для молодого хлопця, щоб уникнути призову в окупаційну армію, - це пройти медичне обстеження в лікарні.

А на тимчасово окупованій території просто немає нормальної системи охорони здоров'я, там велика кількість медичних послуг просто заблокована. Для цього люди роблять довідки,

що потрібно, приміром, у якійсь лікарні пройти обстеження, і таким чином через ці довідки вони вивозять дітей на територію Російської Федерації, а звідти вони вже виїжджають в інші країни. Таким чином люди рятуються.

https://youtu.be/G5WAlEUz8jc

ВІКТОР ДУДУКАЛОВ: З Бердянська просто висмоктують всі ресурси, адже усвідомлюють, що місто не стане частиною Росії.

-- Якщо людина себе позиціонує як українець, це означає, що в перспективі вона залишиться без житла, без транспорту, без прав керування автомобілем тощо. І рано чи пізно людину буде визначено "на підвал", де до неї будуть застосовані репресії, тортури.

За "найкращими стандартами" концтаборів Другої світової проводять репресії -- людей б'ють струмом, відрізають пальці, відбивають кінцівки тощо. Тобто відбувається моторошне насильство. Це воєнні злочини, і скоюють їх озброєні представники РФ. Таких випадків дуже багато.

Цього року загарбники оприлюднили перелік з 500 тисяч земельних ділянок у Бердянську та навколишньому районі, які планують "інвентаризувати". Наразі вони анонсують створення якогось земельного реєстру.

чи то земельний кадастр. Як і в випадку з квартирами, всіх власників земельних ділянок необхідно внести до цього реєстру або кадастру. Наразі знову з’являються підстави для того, щоб деякі власники земельних ділянок опинилися без прав на свої ділянки. І вони будуть безперешкодно "відчужені" так званою владою.

"Націоналізували", так би мовити, у різний спосіб, починаючи з фізично зайнятих квартир без єдиного документа, і закінчуючи більш-менш схожою на якусь офіційну так званою "націоналізацією". Обіцяли, що "націоналізація" матиме два варіанти. Продаж з аукціону і дохід до місцевого бюджету. І другий варіант -- це нібито віддавати нужденним.

Жоден з тих, хто справді потребував допомоги, не отримав нічого. Виявилося, що тим, хто має більшу потребу, насправді надаються преференції завдяки генералам або іншим високим статусам.

Як відбуватиметься опалювальний сезон, який розпочався, незрозуміло. Невідомо, відремонтували окупанти ті вузли, які треба було відновити перед опалювальним сезоном, чи ні. Що там з аварійними бригадами, зі співробітниками в бригадах? Що з матеріалами ремонтними? Як це відбуватиметься в умовах моторошного обмеження з електроенергією, з перебоями з подачею води?

Показником "русского мира" є те, що на початку опалювального сезону, коли заживили систему, люди почали воду зливати з батарей, бо її немає в будинках. Просто зливають воду з батарей для того, щоб посуд помити або зробити щось іще. Ось стандарти, які принесли окупанти на нашу землю. І ми розуміємо, що перспективи будуть тільки гірші й гірші.

Усі вони розуміють, що їхня присутність тут не є постійною. Ніхто не вважає, що на цій землі можливий розвиток. Вони просто використовують ресурси, вивозять техніку і все, що можна вкрасти. Бердянськ виглядає спустошеним. Вся нерухомість, яку захопили, вже поділена. Абсолютно вся.

Читайте також