Судьи Конституционного Суда посетили лекцию, посвящённую теме "Важность конституционных судов в реализации решений Европейского суда по правам человека". Видео доступно для просмотра.
Состоялась просветительская лекция по теме "Роль конституционных судов в исполнении решений Европейского суда по правам человека", участие в которой приняли судьи Конституционного Суда Украины Виктор Городовенко, Олег Первомайский, Галина Юровская, представители Национальной школы судей Украины, научных учреждений и учебных заведений, а также судьи, адвокаты.
Головним доповідачем виступив начальник відділу Департаменту виконання рішень Європейського суду з прав людини Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи, викладач юридичного факультету Страсбурзького університету та Школи права Українського Католицького Університету Павло Пушкар.
В ході заходу доповідач акцентував увагу на протиріччях у практиці захисту прав людини між конституційними судами Європи та Європейським судом з прав людини (ЄСПЛ), підкреслюючи як їх спільні риси, так і відмінності. Він детально розглянув, зокрема, процес формування цих судових установ, питання забезпечення незалежності та неупередженості суддів, а також механізми їх роботи, правову природу рішень як конституційних судів, так і ЄСПЛ, а також наслідки, що випливають з їхніх рішень.
Доповідач також підкреслив важливі аспекти взаємодії між конституційними судами та Європейським судом з прав людини, окресливши значення неієрархічного, горизонтального та субсидіарного діалогу у забезпеченні прав людини в діяльності ЄСПЛ і конституційних судів Європи. Крім того, він звернув увагу на критичну роль рішень конституційних судів, зокрема органу конституційної юрисдикції України.
Павло Пушкар підкреслив, що заснування Конституційного Суду України стало однією з ключових умов, необхідних для вступу України до Ради Європи. Він також поділився інформацією про конституційний діалог між Конституційним Судом України та Європейським судом з прав людини, визначивши три етапи його розвитку: початковий етап (1999-2010 роки), період діяльності КСУ у 2010-2014 роках та етап "стабілізації" практики КСУ, що триває з 2014 року до сьогоднішнього дня.