Юридичний портал

Свобода медіа буде важливим фактором у забезпеченні неминучості покарання за військові злочини в Україні.

Сьогодні, в рамках Всесвітнього дня свободи преси, варто підкреслити спільну відповідальність демократій у забезпеченні цієї важливої свободи в усіх куточках планети.

Чи необхідні нам додаткові доводи, щоб активніше підтримувати ці колективні зусилля та вкладати в них більше нашого часу й ресурсів? У ситуації, коли багато безпекових та міжнародно-правових структур зазнають кризи, свободи, які ми здобували протягом десятиліть, стикаються з новими викликами, що загрожують їхнім гарантіям.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш у відеозверненні з нагоди цього свята зазначив, що "свобода націй тісно пов'язана зі свободою ЗМІ".

Дійсно, це одна з основоположних свобод сучасного суспільства. Загальна декларація прав людини підкреслює, що "ігнорування і зневаження прав людини призвели до жахливих вчинків, що обурюють людську совість, і що мета створення світу, в якому люди зможуть вільно висловлювати свої думки та переконання, а також бути захищеними від страху та бідності, є благородним прагненням людства".

Здається, ці слова сказані про сьогоднішню реальність, де нехтування правами людини призвели до варварських актів.

Рік тому російське Міністерство оборони написало листа батьку Вікторії Рощиної, позаштатної журналістки видання "Українська правда", щоб повідомити про її так зване затримання. У лютому цього року росіяни повернули її невпізнаване тіло.

Висвітлюючи правду про російські воєнні злочини, в Україні загинули 103 журналісти, серед них - семеро іноземних репортерів.

У російських в'язницях знаходяться щонайменше тридцять журналістів. Від 2014 року, в руках росіян опинилося не менше 112 представників медіа, як українських, так і міжнародних.

Ці відомості вже давно стали загальновизнаними. Тим не менш, тисячі журналістів і медіа-працівників продовжують наражати своє життя на небезпеку, щоб донести правду про суть російської агресії, окупації, репресій, мародерства, масових згвалтувань та викрадення дітей.

Зображення, відеозаписи та свідчення очевидців і постраждалих від цих злочинів мають величезне значення для забезпечення неминучості покарання агресора. Це та справедливість, на яку сподіваються всі громадяни України.

В Україні, з моменту проголошення незалежності, роль вільних медіа стала надзвичайно важливою для змін у суспільстві та формування майбутнього країни. Подібного впливу важко знайти в інших куточках світу.

Те, що Україна уникнула повернення до авторитаризму, не інтегрувалася назад у радянську сферу впливу та не прийняла відмову від європейського курсу, а також виступила проти сфальсифікованих виборів, є значним досягненням українських медіа. Вони відмовилися обманювати своїх співгромадян.

Безсумнівно, висока якість нашої професії стала результатом багаторічної підтримки міжнародних партнерів, які невтомно впроваджують стандарти незалежної журналістики, надаючи допомогу в практичній діяльності та в розробці українського законодавства. Ми щиро вдячні Європейському Союзу, Раді Європи, представництву ЮНЕСКО в Україні, НАТО, а також урядам Великої Британії, Швеції та Японії за їхній внесок у розвиток Суспільного та за активний діалог з українськими медіа.

Історія української незалежності дає десятки прикладів, коли цінності, ті самі "високі прагнення людства" визначали шлях країни до зміцнення демократії, інших інституцій громадянського суспільства, прав людини.

Нова "залізна завіса" в Європі могла б опинитися значно ближче до кордонів європейських держав, якби не українські засоби масової інформації, що інформували громадськість про ці критично важливі трансформації.

Велика відповідальність на медіа буде лежати і після завершення конфлікту, коли потрібно буде працювати для суспільства, травмованого війною, і давати відповіді, які не завжди будуть обнадійливими.

Інституційна спроможність, кадрові ресурси, робочі стандарти та технологічні аспекти українських медіа є ключовими елементами для забезпечення прозорості у процесі відновлення України. Кожен з цих аспектів вимагатиме підтримки, інвестицій, розвитку та відновлення. Медіа відіграє важливу роль у громадському контролі, щоб післявоєнна країна могла базуватися на принципах чесності та довіри.

Читайте також