Юридичний портал

"Свобода" зупиняє трансляцію на середніх хвилях.

Радіо Свобода / Радіо Вільна Європа | Ж. Гедвіла/BNS фото.

Російська редакція Радіо Свобода з 15 квітня припиняє трансляцію на середніх хвилях на частоті 1386 кГц.

Програми та новинні випуски доступні для прослуховування в режимі 24/7 на веб-сайті Svoboda.org, а також на YouTube-каналі Радіо Свобода Live. Крім того, їх можна знайти на супутнику Eutelsat Hotbird 13G і в основному телеграм-каналі РС. Якщо ви шукаєте окремі радіопрограми та подкасти "Свободи", зверніть увагу на популярні подкаст-платформи та телеграм-канал Студії подкастів Радіо Свобода.

Цими тижнями у Федеральному окружному суді у Вашингтоні проходять слухання про фінансування Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода. Медіакорпорація домагається від своєї організації-опікуна, Агентства США з глобальних медіа (USAGM), перерахування приблизно 70 мільйонів доларів, уже виділених Конгресом США на фінансовий 2025 рік.

Призначене новою адміністрацією США тимчасове керівництво USAGM 15 березня заморозило перерахування грошей, однак частково відновило виплати після ухвалення судом тимчасових забезпечувальних заходів, які забороняли відмову у фінансуванні РВЄ/РС. Затримки з переказом коштів USAGM пояснює проведеною в країні кампанією зі скорочення державних витрат, боротьбою з неефективним витрачанням коштів платників податків. Відновлення фінансових відносин обумовлюється підписанням з РВЄ/РС нової грантової угоди, з якої, зокрема, вилучено положення про заборону політичного втручання в професійну діяльність журналістів.

РВЄ/РС вважає, що дії USAGM завдають медіакорпорації "непоправної шкоди". "Ми з нетерпінням чекаємо [від суду] подальшої підтримки нашої позиції: відмова надати нам кошти, які Конгрес вже виділив на решту фінансового року, неконституційна", - заявив президент і генеральний директор РВЄ/РС Стівен Капус.

Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода, частиною якої є Російська служба, - незалежна медіакорпорація, робота якої фінансується за рахунок коштів, що виділяються Конгресом США через Агентство з глобальних медіа. 14 березня 2025 року президент США Дональд Трамп підписав указ про скорочення діяльності семи державних агентств, зокрема USAGM. Слідом за цим послідувало повідомлення про припинення дії схваленого Конгресом США гранту, що фінансує діяльність РВЄ/РС.

Російська служба Радіо Свобода почала мовлення на коротких хвилях 1953 року. У 1988 році в СРСР було припинено глушіння радіопередач "Свободи". У 1990-ті роки Російська служба вела мовлення на ультракоротких хвилях на частотах у Москві та Санкт-Петербурзі, її програми ретранслювали місцеві радіостанції в десятках регіонів Росії. Після приходу до влади Володимира Путіна цю систему поширення радіопрограм було зруйновано. У 2017 році влада РФ внесла російськомовні проєкти РВЄ/РС до списку "іноземних агентів", а у 2024 році - до списку "небажаних організацій".

Із закликами до влади США захистити свободу преси і забезпечити безпеку працівників ЗМІ, якими керують або які фінансують через Агентство США з глобальних медіа (USAGM), виступили деякі американські конгресмени, чимало політиків із європейських країн, а також представники десятків міжнародних правозахисних і журналістських організацій.

Читайте також