Юридичний портал

"Талібан" сподівається на новий старт у стосунках зі Сполученими Штатами під час президентства Трампа.

Для талібів основною метою є отримання доступу до заморожених активів Центрального банку Афганістану.

Група "Талібан", що сьогодні контролює Афганістан, прагне "оновити" свої стосунки зі Сполученими Штатами в умовах повернення до Білого дому нового президента-республіканця Дональда Трампа. Крім того, таліби бажають отримати доступ до більше ніж дев'яти мільярдів доларів США резервів афганського Центробанку, які були заморожені три роки тому, як повідомляє Bloomberg.

"Ми сподіваємося на новий етап у взаєминах із адміністрацією Трампа та очікуємо, що нова команда Трампа проявить до нас взаєморозуміння", - зазначив керівник політичного офісу "Талібану" в Катарі Мохаммад Сухаїл Шахін.

"Ми прагнемо, щоб всі активи Центрального банку Афганістану були звільнені з замороження та повернуті нам," - зазначив він.

Налагодження позитивних відносин зі Сполученими Штатами могло б сприяти отриманню міжнародного визнання для уряду талібів. Це, у свою чергу, забезпечило б доступ до фінансових ресурсів, що стало б значним полегшенням для угруповання, яке стикається з серйозними фінансовими труднощами в процесі відновлення економіки, постраждалої від санкцій та втрати міжнародної підтримки.

Сполучені Штати та їхні західні партнери раніше висловлювали сподівання, що "Талібан" візьме на себе відповідальність за вирішення питань, пов'язаних із правами людини в Афганістані, підкреслюючи необхідність недопущення розквіту терористичних угруповань на цій території. Проте за останні кілька років ситуація з правами людини в країні значно погіршилася, а "Талібан" запроваджує все більш жорсткі обмеження щодо жінок.

Президент США Джо Байден наказав заморозити мільярди доларів державних резервів Афганістану, що зберігаються в США з серпня 2021 року, і відмовився визнати талібів офіційними лідерами країни. Кілька союзників США "наслідували" цей приклад.

Пізніше Байден погодився розблокувати 3,5 мільярда доларів і передати їх незалежному Афганському фонду в Швейцарії, щоб стимулювати економіку Афганістану, не допустивши потрапляння коштів до рук талібів, а частину -- залишити сім'ям жертв терактів 11 вересня 2001 року для судових справ. Невідомо, як працює цей фонд і як він здійснює фінансові операції, коли Афганістан відрізаний від світової фінансової системи.

Хоча деякі держави, зокрема Китай, Пакистан і Росія, мали зустрічі з делегаціями "Талібану", офіційно вони не визнають талібський уряд, який піддається критиці з боку міжнародної спільноти за порушення прав людини. Минулого року Китай став першою країною, що офіційно призначила нового посла в Афганістані після того, як таліби взяли владу.

Наразі залишається незрозумілим, наскільки обґрунтованими є сподівання талібів на поліпшення зв'язків з Вашингтоном. У 2020 році адміністрація Трампа стала посередником у підписанні первинної угоди з талібами щодо виведення американського контингенту, відправивши тодішнього держсекретаря Майка Помпео для прямих переговорів з лідерами угруповання в Катар. Проте під час своєї передвиборчої кампанії Трамп не раз критикував невдале виведення військ, яке відбулося під керівництвом Байдена в 2021 році.

Читайте також