Юридичний портал

ТЦК "висадило" чоловіка з автомобіля та зламало вікно, аби вручити йому повістку: найрезонансніші інциденти порушення законодавства щодо мобілізації.

В Україні виник новий скандал, пов'язаний із співробітниками ТЦК СП та правоохоронцями.

Ніколи раніше такого не траплялося, і ось знову. У Київській області розгорівся скандал, пов'язаний, імовірно, з представниками територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Чоловіки у формі ЗСУ спільно з поліцейськими намагалися витягнути водія з його автомобіля у Вишгороді.

Відео інциденту 19 грудня виклали у Мережі. Користувачі пишуть, що на записі -- представники ТЦК, які проводили оповіщення населення з метою оновлення контактних даних.

Імовірно, чоловік відмовлявся виходити з автівки, тому військові та поліцейські розпилювали газ із балончика між щілинами вікон і навіть підпалювали його. Після появи вогню на даху автівки, один з тих, хто був одягнений у військову форму, гучно зареготав.

У Міністерстві оборони висловили свою позицію, засудивши всі дії, які порушують законодавство та основні принципи військової служби в Збройних силах України.

"Стосовно інциденту, що стався у Вишгороді і був зафіксований на відео, яке активно обговорюється в соціальних мережах, Міністерство оборони спільно з правоохоронними органами проводить розслідування та встановлює особи, які мають відношення до цієї події," – зазначено в офіційному повідомленні Міноборони.

Особи, які мають відношення до події, будуть покарані. Два співробітники поліції тимчасово усунені від виконання своїх обов'язків до завершення розслідування.

Проте це далеко не перший інцидент з неналежною поведінкою працівників ТЦК СП, який викликав обговорення в Інтернеті. На жаль, про подібні резонансні покарання для винних, як і раніше, немає жодної інформації.

Забрали з лікарні до ТЦК

Перелічувати інциденти за участі ТЦК СП під час повномасштабної війни можна довго. Так, поки на Київщині чоловіки в формі "викурювали" водія із автівки, на Волині жінка поскаржилася омбудсману на дії працівників Ковельського ТЦК.

Її чоловіку завдали тілесних ушкоджень, після чого він потрапив до лікарні. А прямо з медзакладу його примусово доставили до Луцького МТЦК та СП.

Запис інциденту з'явився в мережі завдяки чоловікові, який заявив, що є братом потерпілого. Він стверджує, що подія відбулася в Ковелі. За його словами, співробітники ТЦК нібито застосували фізичну силу до його брата під час перевірки документів. На місце були викликані медики та поліція. Брат зазначив, що потерпілого направили на обстеження до хірурга, а звідти його, нібито, забрали люди у формі, не надавши жодних пояснень його дружині. На опублікованому відео видно, як чоловіка переносять на ношах до автомобіля.

"Мій представник у Волинській області негайно вирушив до обласного ТЦК та СП, щоб з'ясувати ситуацію. Проте, працівники центру комплектування проігнорували вимоги представника і не надали можливості для спілкування з утримуваною особою," – зазначив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.

Більш того, навіть після прибуття правоохоронців, викликаних представником уповноваженого, співробітники Волинського та Луцького ТЦК відмовилися надати можливість поспілкуватися з затриманим чоловіком, заявивши, що його вже відвезли до військової частини.

Пошкодили вікно, аби передати повістку.

У Харкові на початку грудня чоловіки у військовій формі розбили вікно автівки, щоб вручити повістку. Відео інциденту опублікували в Мережі.

Співробітники територіального центру комплектування намагалися передати повістку громадянину, однак він відмовився покинути свій автомобіль. Це все знімала на відео жінка, яка була пасажиркою, що викликало обурення у військових.

Вона голосно заявила, що вони є громадянами України і що працівники ТЦК нехтують їхніми правами, закликаючи не розбивати вікно автомобіля. Проте, чоловік у формі продовжував ламати вікно, щоб відкрити двері.

"Та перестань вже його ломати," -- висловився інший чоловік у формі.

Після цього солдат спробував вирвати камеру з рук жінки.

Влаштували обстріл на чоловіка.

Ще один гучний інцидент на Київщині стався 15 листопада. До Мережі потрапило відео, як чоловік у військовій формі стріляв у вантажника складу, коли той утікав.

У регіональних соціальних мережах повідомляли, що саме так проходив рейд територіального центру комплектування на складах поблизу Києва, в селі Щасливе Бориспільського району. Міністерство оборони України підтвердило, що на записі дійсно зафіксовано працівника ТЦК.

"З метою встановлення обставин Головна інспекція Міністерства оборони ініціювала перевірку законності дій представника ТЦК та підстав для застосування зброї", -- зазначається у повідомленні.

У Міністерстві оборони підкреслили, що у випадку виявлення фактів перевищення службових обов’язків або ознак кримінального злочину, відповідні матеріали будуть передані правоохоронним органам.

Стріляли з автомата посеред вулиці

19 жовтня в Запоріжжі стався інцидент, коли співробітник ТЦК відкрив вогонь з автомата під час сутички на вулиці. Відеозапис події з’явився в Інтернеті.

На відеозапису видно, як військовий веде бесіду з групою людей, які опинилися поруч. Після цього він дістає автомат з автомобіля і здійснює один постріл у повітря. Проте це не спонукає людей розійтися. Натомість один з чоловіків демонструє жест, відкриваючи груди, ніби запрошуючи його стріляти. Врешті-решт, військового, який все ще тримає зброю, відіймає вбік один з його товаришів по службі.

У Запорізькому обласному ТЦК та СП пізніше роз'яснили, що ситуація виникла через те, що у місцевого чоловіка не виявилося військово-облікового документа, коли його зупинила група оповіщення на вулиці. За інформацією, він відмовився їхати для уточнення даних до РТЦК, вживав ненормативну лексику та закликав "на допомогу". Після цього випадку було ініційовано службове розслідування.

Понад 100 скандалів із ТЦК на рік

Протягом 2023 року було зареєстровано понад тисячу резонансних інцидентів та скандалів, пов'язаних із неправомірними діями ТЦК у процесі мобілізації. Про це заявив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.

На квітень 2024 року зафіксовано більше 300 аналогічних інцидентів.

"Це, можна сказати, ситуації, які вимагають детального аналізу. Кількість звернень значно більша," -- зазначив омбудсман.

Які права та обов'язки мають представники ТЦК СП?

Адвокатка Марина Бекало у коментарі сайту ТСН.ua наголосила, що чинним законодавством на посадових осіб ТЦК та СП не покладаються повноваження здійснювати заходи фізичного впливу або психологічного примусу, силою затримувати громадян та доставляти до ТЦК та СП, утримувати в приміщенні ТЦК та СП, відбирати власні речі, документи, позбавляти зв'язку та застосовувати спеціальні засоби впливу.

Повноваження на застосування фізичного впливу або спеціальних засобів мають тільки поліцейські, у разі необхідності відбиття нападу, що загрожує життю чи здоров'ю поліцейського або іншої особи. А також усунення небезпеки у стані крайньої необхідності або при затриманні особи, яка вчинила правопорушення або чинить опір поліцейському.

"Отже, будь-які насильницькі з боку ТЦК та СП, примусове затримання, застосування спеціальних засобів виходять за межі їхніх повноважень та можуть бути кваліфіковані як перевищення службових повноважень, незаконне позбавлення волі або викрадення людини, які звісно матимуть кримінальні наслідки для посадових осіб ТЦК та СП.

Скандал із ТЦК на Київщині: кого мають покарати

Адвокатка прокоментувала дії поліцейських на відео з Вишгорода, де стався новий скандал із працівниками ТЦК СП.

Марина Бекало підкреслила, що відповідно до законодавства "Про національну поліцію", співробітники поліції мають право використовувати спеціальні засоби для тимчасового (відворотного) впливу на правопорушників, при цьому існує чітко визначений порядок і підстави для їх використання.

Серед таких засобів можна виділити ті, які оснащені сльозогінними та дратівливими речовинами, що використовуються виключно з двох причин:

Таким чином, причинами для використання газового балончика можуть бути захист поліцейського або інших громадян від нападів, а також зупинка масових порушень громадського порядку чи безладів.

"Є явні ознаки того, що поліцейські застосували спецзасоби з порушенням як підстав застосування, так і правил та порядку застосування спецзасобів. Отже, такі дії підлягають ретельному службовому розслідуванню та притягненню всіх винних осіб до відповідальності", -- зазначила Марина Бекало.

Также рекомендуем ознакомиться с:

Читайте також