Теракт у Магдебурзі як аспект передвиборчої кампанії в Німеччині?
Не минуло й години після нападу на магдебурзький різдвяний ярмарок, як у хід пішли перші спроби підігріти настрої хибними звинуваченнями та заробити на цьому політичний капітал. Серед "вкидів" і фальшивок була інформація про те, що імовірним злочинцем був сирієць, який прибув до Німеччини як біженець у 2015/2016 роках. Також і твердження, що зловмисник був не один, а їх було п'ятеро, троє з яких втекли, а ще те, що на різдвяному ярмарку також була закладена бомба, а загинуло від нападу 34 особи.
Особливо відзначився у поширенні "фейків" австрійський правий екстреміст Мартін Зельнер (Martin Sellner), головне обличчя загальноєвропейської мережі нових правих. Ксенофобський тон було задано, і вже скоро політики з частково правоекстремістської "Альтернативи для Німеччини" (АдН) наслідують цей приклад. "Тільки АдН давно б уже його депортувала", - пише заступник голови фракції АдН у земельному парламенті Північного Рейну-Вестфалії Свен Трітшлер (Sven Tritschler).
"Мільйонна міграція - це проблема, а мільйонна рееміграція - це рішення", - пише депутат АдН у ландтазі землі Бранденбург Домінік Кауфнер (Dominik Kaufner). А депутатка земельного парламенту від АдН Ванесса Берендт (Vanessa Behrendt) із Нижньої Саксонії на північному заході Німеччини вважає відповідальними за ситуацію СДПН, ХДС/ХСС, Зелених і Ліву партію: "Ви відповідальні за це. Тільки ви". При цьому сам нападник Талеб А., вочевидь, є критиком ісламу та прихильником АдН. У 2016 році він написав у соцмережі Twitter: "Я та АдН боремося з одним і тим же ворогом, щоб захистити Німеччину".
Додатково читайте: В результаті атаки в Магдебурзі постраждала громадянка України.
Саме тому голова партії АдН та кандидатка на пост канцлера Аліс Вайдель (Alice Weidel) у своїх соціальних мережах неясно висловлюється щодо цього теракту: "Коли ж це безумство припиниться?". До федеральних виборів, які відбудуться 23 лютого, залишилось всього два місяці, і напад у Магдебурзі може суттєво вплинути на хід виборчої кампанії.
Політолог Беньямін Гене (Benjamin Höhne) у своєму коментарі для DW зауважив: "Спостерігається явна тенденція до подальшого зміщення вправо, праві наративи набирають популярність. Відстоювати політику "відкритих дверей" стає дедалі важче, оскільки вона базується на визнанні прав людини в глобальному масштабі. Такі трагічні події, як те, що сталося в Магдебурзі, ймовірно, ще більше підсилять цю тенденцію".
Читайте також: Європа знову стала мішенню для терористів "Ісламської держави".
Популістський Союз Сари Ваґенкнехт (ССВ), заснований колишньою членкинею Лівої партії Сарою Ваґенкнехт і який виступає за сувору обмежувальну міграційну політику, обрушився з критикою на міністерку внутрішніх справ від СДПН. Ненсі Фезер (Nancy Faeser) мала б відповісти на запитання, чому стільки попереджень було проігноровано, пролунало з боку ССВ. Згідно з повідомленням інформаційного агентства dpa, близько року тому Саудівська Аравія надіслала німецькій владі свого роду застереження щодо зловмисника.
У світлі терактів у Золінгені та Мангаймі, лідерка ССВ Сара Ваґенкнехт закликає до розробки "ефективної концепції безпеки, яка б орієнтувалася на захист громадян".
Політолог Гене висловлює свою думку з цього приводу: "Можна припустити, що політичні сили, особливо з ультраправого флангу, будуть намагатися критикувати міністерку внутрішніх справ та Соціал-демократичну партію Німеччини (СДПН) з приводу питань безпеки. Оскільки СДПН має відповідальність за міністерство внутрішніх справ і внутрішню безпеку на федеральному рівні, ця партія прагне уникнути ситуації, в якій їй доведеться захищатися після (теракту - Ред.) в Магдебурзі."
Досліджуйте також: Економічні питання, соціальна підтримка, Taurus: які програми представляють німецькі партії на дострокових виборах.
Уникнути ситуації, коли партія чинного соціал-демократичного канцлера опиниться в ролі виправдовуючогося, буде складним завданням. Це пов'язано з тим, що німці традиційно схиляються до довіри християнським демократам, коли йдеться про питання внутрішньої безпеки. Беньямін Гене переконаний, що теми безпеки та міграції, як показали нещодавні вибори в Східній Німеччині, займатимуть центральне місце в програмі виборчої кампанії. У Німеччині сталося явище, відоме як "сек'юритизація" політичного дискурсу.
"Це свідчить про те, що питання міграції здебільшого розглядаються виключно в контексті потенційних або вже існуючих загроз безпеці. Інші важливі аспекти цієї проблеми, такі як можливості заповнення вакансій у Німеччині чи залучення кваліфікованих спеціалістів, залишаються в тіні. Я побоююся, що напад у Магдебурзі лише підсилить цю тенденцію," - зазначає Гене.
Шість політичних партій підписали угоду про проведення чесних виборів. СДПН, ХДС, ХСС, Зелені, ВДП та Ліві зобов'язалися уникати негативної кампанії проти своїх опонентів і їхніх команд, вести поважні дискусії один з одним та не застосовувати дезінформацію в рамках виборчого процесу. АдН і ССВ не стали частиною цього договору.
Читайте також: "Він точно вундеркінд?" Реакції у ФРН на слова Маска про АдН
Зростає кількість спроб вплинути на політичну ситуацію та виборчий процес у Німеччині з-за меж країни. Дезінформаційні кампанії з Росії тривають вже тривалий час. Проте новим явищем є те, що технологічний мільярдер Ілон Маск почав активніше критикувати німецький уряд. Після подій у Магдебурзі радник Трампа закликав громадян голосувати за "Альтернативу для Німеччини" (АдН), а тепер звертається до канцлера Шольца з вимогою піти у відставку, називаючи його "некомпетентним дурнем".
Політолог Гене на це каже: "Державні інституції та урядовці повинні подумати, чи є їхня подальша присутність на платформі X доцільною з політичної точки зору. Всім вже має бути зрозуміло, що Ілон Маск використовує свою компанію X, щоб просувати свою політичну програму також у Німеччині". Державні інституції у ФРН "не повинні погоджуватися на це".
Ілон Маск, зі свого боку, надалі піднімає ставки. Під дописами, у яких Талеба А. назвали "ісламофобом", він відреагував: "Традиційні ЗМІ знову брешуть".