Тіньова еліта розвідників: Особливості функціонування ФСБ та його діяльність в Україні.
Журналіст газети Wall Street Journal Еван Гершкович, якого в Росії засудили на 16 років в'язниці за звинуваченням у шпигунстві та звільнили в ході обміну в серпні 2024 року, представив своє перше розслідування в Сполучених Штатах.
Цей текст стосується департаменту контррозвідувальних операцій ФСБ, який, за інформацією WSJ, є причетним до справи Гершковича та інших осіб, пов'язаних зі шпигунськими розслідуваннями в Росії.
Цей підрозділ також займається організацією обміну між іноземцями та росіянами, які відбувають покарання на Заході. Серед їхніх досягнень – повернення в Росію Вадима Красікова, колишнього агента російських спецслужб, що був засуджений у Німеччині за вбивство і обміняний на Гершковича.
В Україні цей підрозділ ФСБ організовує вибухи на залізних дорогах та збирає інформацію про високопоставлених чиновників. Із посиланням на українські джерела WSJ пише про те, що голова підрозділу Мінаєв причетний до замаху на керівника ГУР українського міноборони Кирила Буданова.
Героя свого першого після звільнення журналістського розслідування репортер WSJ Гершкович зустрів у літаку, який вивозив його з Росії, де він провів за ґратами 16 місяців. Його звати Дмитро Мінаєв, він очолює департамент контррозвідувальних операцій (ДКРО) ФСБ.
Згідно з інформацією WSJ, саме ця особа була відповідальна як за арешт, так і за обмін журналіста.
У 2023 році журналіста затримали під час його поїздки на Урал, а в липні 2024 року він отримав 16 років позбавлення волі в колонії за звинуваченням у шпигунстві. Він став першим іноземним журналістом, якого російський суд засудив за шпигунську діяльність з часів холодної війни.
1 серпня його і ще 15 засуджених іноземців і російських опозиціонерів обміняли на вісім громадян Росії, в тому числі ексспівробітника ФСБ Красікова, засудженого в Німеччині за вбивство колишнього чеченського польового командира. Цей був найбільший обмін такого роду з пострадянських часів.
Про департамент раніше не було відомо майже нічого, зазначає Гершкович у співавторстві з іншими авторами (двоє з них під час підготовки матеріалу зазнали відкритого нагляду у Відні та Вашингтоні). Вони характеризують цей департамент як "тіньову еліту шпигунської діяльності". На їхню думку, саме ДКРО формує в Росії "атмосферу політичного переслідування, яку спецдоповідач ООН з прав людини охарактеризував як безпрецедентну в сучасній історії".
Згідно з даними WSJ, у ДКРО налічується приблизно 2000 співробітників, які отримують зарплати, що значно перевищують середні показники для ФСБ (конкретні цифри не наводяться). Нещодавно чисельність персоналу департаменту подвоїлася, про що свідчили слідчі під час допитів Гершковича. За успішно виконані завдання працівники отримують додаткові винагороди.
Департамент володіє значним набором повноважень, що дозволяє йому залучати до своїх спеціальних операцій співробітників з інших підрозділів ФСБ та забезпечувати необхідну підтримку. "Коли команда сформована, їм надається повна свобода дій", - поділився WSJ колишній співробітник іншої російської спецслужби.
Керівництво ДКРО, стверджує WSJ, має прямий доступ до Володимира Путіна. Генерал-майор Владислав Меньщиков, керівник першої служби ФСБ, куди входить ДКРО, особисто звітував президенту про арешт Гершковича, пише видання. Він настільки близька до президента Володимира Путіна людина, що грає з ним у хокей, знає WSJ.
Генерал-лейтенант Мінаєв, який очолює департамент контррозвідки і є героєм Росії за свою діяльність під час війни в Чечні, безпосередньо залучений до процесу ухвалення рішень щодо арешту американських громадян. Він також визначає, на яких росіян здійснюватимуться обміни, згідно з інформацією, наданою авторами розслідування.
"Він розуміє все, що відбувається навколо нього - все, - сказав західний чиновник, який зустрічався з Мінаєвим кілька разів. - Він відразу розуміє, хто - залізо, а хто - ганчірка".
Голова ДКРО - непублічна людина, але він особисто супроводжував іноземців, яких обміняли, під час їхнього вивезення із Росії 1 серпня, представившись їм "співробітником ФСБ", і навіть потрапив кадр на одному зі знятих тоді відео.
Разом із Мінаєвим у літаку перебував Сергій Латков, колишній глава "десятого відділу" ДКРО, що спеціалізується на спостереженні за іноземними журналістами. Наразі, за даними WSJ, Латков займає посаду в адміністрації президента.
Дослідження висвітлює механізми функціонування ДКРО. Згідно з інформацією від журналістів, спершу департаменту було доручено забезпечити звільнення Красікова, після чого розпочався процес пошуку кандидатів для обміну.
Для цього вони запустили "кампанію по затриманню американських громадян на території Росії, в тому числі знаменитої баскетболістки Бріттні Грайнер".
Грайнер отримала вирок за участь у контрабанді наркотичних речовин, а в грудні 2022 року її обміняли на російського громадянина Віктора Бута, який був засуджений у США за незаконний обіг зброї.
Гершковича арештували з ціллю подальшого обміну на Красікова, йдеться в розслідуванні. Він називає себе і колишнього американського морпіха Пола Вілана, також засудженого в Росії за шпигунство, "наживкою" для обміну на Красікова.
"У одному з офісів Першого слідчого управління, під двома портретами Путіна та одним Дзержинського, головний слідчий у моїй справі пояснив, що мені висунули звинувачення в співпраці з ЦРУ, оскільки ДКРО охарактеризувало мене як такого. Слідчий зазначив, що цього йому цілком достатньо," - розповідає Гершкович.
Діяльність ДКРО не зводиться лише до цього. Працівники департаменту також причетні до низки незвичайних подій з участю іноземців у Росії. Серед них — загадкова загибель собаки американського дипломата, випадки стеження за дітьми, спроби вербування учнів школи при посольстві та проколоті шини автомобілів дипломатів.
ДКРО також проявляє інтерес до американців середнього віку з досвідом служби в армії, які прилітають в Росію, щоб зустрітися з жінками (чи чоловіками), з якими вони познайомилися онлайн.
Департамент також здійснює свою діяльність в інших країнах, включаючи колишні республіки СРСР, де вербує співробітників або викрадає місцевих жителів для подальших обмінів на агентів російських спецслужб, повідомляє WSJ.
В результаті, саме цей департамент спільно з управлінням військової розвідки ФСБ влаштував "чистки" в Міністерстві оборони Росії, повідомляє WSJ, посилаючись на дані західних розвідувальних служб.
В Україні ДКРО проводить вибухи на залізничних шляхах і збирає дані про високопрофільних посадовців.
Згідно з інформацією, отриманою з українських джерел, видання WSJ повідомляє, що голова Державної контррозвідки Мінаєв міг бути залучений до замаху на Кирила Буданова.