Юридичний портал

Точицький зустрівся з представником Президента в Криму для обговорення заходів щодо охорони культурних спадщин на півострові.

Цю інформацію озвучило Міністерство культури та стратегічних комунікацій України, як повідомляє Укрінформ.

Однією з основних тем розмови стали заходи щодо захисту культурних пам'яток на території окупованого півострова, зокрема, посилення міжнародно-правової відповідальності Росії за їхнє знищення, пошкодження, а також незаконне переміщення культурних цінностей. Міністр наголосив на незаконних спробах легітимізувати ці злочини шляхом представлення викрадених українських артефактів, в тому числі з Криму, в музеях світу, як російської культурної спадщини.

Куришко повідомила, що частина документів, що підтверджують статус пам'яток, залишилася на тимчасово окупованій території. Водночас, у контексті оцінки завданої Російською Федерацією шкоди та питання відшкодування, постала необхідність наповнення Реєстру для забезпечення національного та міжнародного захисту цих об'єктів.

Згідно з інформацією МКСК, російська окупаційна адміністрація контролює близько 1,7 мільйона культурних артефактів, що належать українським музеям, включаючи ті, що знаходяться в Криму.

Учасники дискусії розглянули питання оновлення інформації та технічної модернізації реєстрів пам'яток, які мають місцеве та національне значення. Процес наповнення цих реєстрів є критично важливим для повноцінної оцінки шкоди та ефективності кримінальних справ, що стосуються знищення, викрадення та пошкодження культурних об'єктів.

На думку Куришка, одним із можливих шляхів вирішення питання охорони культурної спадщини на півострові є внесення коректив до законодавчих актів та розширення переліку органів, які мають право збирати дані про пам'ятки та реєструвати їх у Реєстрі. Це може стати тимчасовою мірою до відновлення контролю над Кримом.

Вона також зазначила, що в відповідний реєстр може бути включено приблизно дві тисячі об'єктів, що знаходяться на тимчасово окупованій території Криму.

Точицький нагадав, що одним із механізмів привернення уваги до проблеми захисту, повернення та відновлення української культурної спадщини стала міжнародна конференція "Співпраця заради стійкості", яка відбулася 1-2 лютого 2025 року за підтримки ЮНЕСКО. Приклад Криму найбільш показово демонструє цивілізованому світу масштаби руйнувань, незаконного переміщення та викрадення пам'яток культури України.

Міністр підкреслив, що на Конференції була представлена "Декларація про зміцнення стійкості культурного сектору в Україні", яка вже доступна для підписання. Цей документ встановлює багатосторонній механізм, що включає санкційний тиск на осіб, які мають відношення до військової імперської пропаганди, а також до актів розкрадання та знищення культурних пам'яток України в Криму.

Станом на 5 лютого 2025 року до Декларації приєдналося 25 країн. Завдяки конференції на питання посилення правової відповідальності Росії за порушення міжнародних конвенцій та українського законодавства із захисту культурної спадщини було знову звернено увагу міжнародної спільноти.

Декларація передбачає заснування Платформи для культурного відродження.

На зустрічі обговорили підготовку до Конференції відновлення України 2025 року.

Сторони розглянули ініціативу Куришка організувати на цьому заході виставку "ЛОМИКАМІНЬ. Жіночий спротив у Криму". Це мистецьке подання має за мету привернути увагу міжнародної спільноти до проблеми жіночого опору окупації, зокрема через розповіді політичних в'язнів, їхніх дружин та тих, хто щоденно здійснює активний спротив.

Очільник МКСК та Постійна представниця Президента України в Криму також обговорили координацію зусиль із проведення інформаційних, просвітницьких, правозахисних та адвокаційних кампаній. Зокрема, йшлося про реалізацію Плану заходів до Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та Севастополя у 2025 році, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 січня.

"У рамках святкування Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим 26 лютого та Дня кримськотатарського прапора 26 червня Міністерство культури та стратегічних комунікацій активно співпрацює з вами. Однак, наша стратегічна мета полягає не лише в тому, щоб відзначати ці важливі дати, але й у боротьбі з міфами російської дезінформації. Важливо створювати і поширювати власний контент, щоб протистояти російським спробам спотворити історію Криму", – зазначив міністр. Ці ініціативи повинні передусім звертатися до молоді, яка ніколи не мала можливості відвідати АРК.

У ході розмови Точицький також наголосив на важливості послідовної реалізації підсумкових документів самітів Кримської платформи.

Згідно з інформацією, яку надала агенція Укрінформ, на території заповідника "Херсонес Таврійський" в тимчасово зайнятому Криму здійснюється незаконне будівництво, що загрожує збереженню його історичної автентичності.

Читайте також