Точицький на конференції Ради Європи: Україна сьогодні, як ніколи, усвідомлює взаємозв'язок між культурою та демократією.
Українці, відстоюючи свою культуру від зовнішньої агресії, одночасно оберігають національну самобутність, свободу та невід’ємне право на існування власної демократичної держави.
Цю думку висловив Микола Точицький, міністр культури та стратегічних комунікацій, під час своєї промови на конференції Ради Європи "Без культури немає демократії", присвяченій 70-річному ювілею Європейської культурної конвенції, що проходила в Страсбурзі, як повідомляє кореспондент Укрінформу.
На конференції, що відбулася під час головування Люксембурга в Комітеті міністрів Ради Європи, зібралися представники профільних міністерств, урядовці, культурні діячі та митці з усієї Європи. Учасники обговорювали важливість культури у розвитку та підтримці демократії, а також у захисті прав людини.
"Сьогодні Україна розуміє цю взаємозалежність між культурою та демократією як ніколи раніше. У дуже складних умовах боротьби з агресією ми захищаємо не лише нашу ідентичність, але й наші права та культурну спадщину. У цьому протистоянні культура стала для нас одним з головних елементів ідентифікації та опору", - наголосив міністр.
Він зазначив, що мова, історія, мистецтво, культурна спадщина та національна пам'ять є важливими інструментами для збереження досвіду та гідності. Точицький також підкреслив, що через російську агресію в Україні вже постраждали 1222 культурні пам'ятки, а 2130 об'єктів інфраструктури, таких як музеї, бібліотеки та театри, були знищені або пошкоджені. З початку повномасштабного вторгнення Росії в 2022 році загинули 137 митців і культурних діячів.
Міністр підкреслив, що культурний суверенітет є важливим аспектом Плану національної стійкості, запропонованого президентом Зеленським.
"Забезпечення охорони української культури ніколи не було настільки актуальним, як в даний момент, коли українці ведуть боротьбу за існування своєї нації під тиском російської агресії. У той час, коли Росія відкрито прагне до руйнування української державності та викорінення національної ідентичності, збереження української культури стає надзвичайно важливим завданням для держави," - зазначив міністр.
За його словами, перед Європою постало чимало викликів, зокрема, через популізм, дезінформацію, політичну поляризацію, і саме культура може стати точкою для діалогу та взаєморозуміння.
"Україна готова ділитися досвідом, підтримувати проєкти та поглиблювати співпрацю з країнами-партнерами Європейського Союзу. Разом ми можемо зміцнити нашу спільну ідентичність і зробити культуру силою для захисту та просування демократичних цінностей", - наголосив Точицький.
Нагадуємо, що Європейська культурна конвенція, прийнята у 1954 році, стала однією з перших значних угод Ради Європи, яка підкреслює важливість культури в підтримці спільних цінностей демократії та прав людини.
Як повідомляло агентство Укрінформ, під час зустрічі в Брюсселі міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький і голова Комітету з питань культури та освіти Європейського парламенту Нела Ріль обговорили питання збереження культурної спадщини України у контексті повномасштабної агресії Росії.