Юридичний портал

Трамп, Маск та перспектива USAID: що зараз відбувається і як це вплине на Україну.

Повторне обрання Дональда Трампа на пост президента США та його альтернативний підхід до внутрішньої і зовнішньої політики країни викликали численні зміни, зокрема, щодо діяльності USAID (Агентства США з міжнародного розвитку), майбутнє якого стало невизначеним.

Еспресо прагне роз'яснити, що таке USAID, історію виникнення цього агентства, його глобальні та українські функції, а також причини, чому нова адміністрація США має намір його закрити.

Після завершення Другої світової війни Сполучені Штати Америки стали світовою наддержавою, яка панувала не лише у військовій сфері, але й в економічному та політичному планах. Коли Європа та частина Азії були зруйновані, Вашингтон не просто прагнув відновити глобальну економіку, а й зміцнити своє впливове положення. Саме в цей час виникли міжнародні програми допомоги, що зрештою призвели до створення Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Усе розпочалося з Маршаллового плану — великої ініціативи економічної підтримки для європейських країн, які постраждали внаслідок війни. З 1948 по 1952 рік США вклали більше ніж 13 мільярдів доларів у відновлення Західної Європи (сучасна еквівалентна сума складає приблизно 150 мільярдів доларів). Ця програма виявилася надзвичайно ефективною: економіка Європи почала швидко відновлюватися, а вплив США на світовій арені лише зростав.

У 1950-х роках, коли Холодна війна з СРСР досягла нових масштабів, обсяги американської допомоги значно розширилися. Вона поширилася не лише на європейські країни, але й охопила нації Азії, Латинської Америки та Африки. Насправді, американські інвестиції були присутні практично в усіх країнах з некомунистичними урядами. Внаслідок цього, у 60-х роках виникла необхідність в централізації такої допомоги та створенні єдиної інституції, яка б спеціалізувалася на цій справі.

У 1961 році президент Джон Ф. Кеннеді заснував Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), яке стало продовжувачем ідеї Плану Маршалла, але з набагато більш широкими завданнями. USAID розпочало свою діяльність у сфері допомоги іншим країнам, охоплюючи такі галузі, як економічний розвиток, охорона здоров'я, освіта, підтримка демократії та гуманітарна допомога. Важливим аспектом того часу також була ідеологічна боротьба: американські фінансові вливання за кордоном мали на меті стримування впливу СРСР та популяризацію західних цінностей, зокрема демократії, ринкової економіки, прав людини та активного громадянського суспільства.

Таким чином Агентство США з міжнародного розвитку швидко стало ключовим інструментом американської "м'якої сили" у світі. Творець цього терміну політолог Джозеф Наєм відзначив, що ця політика означає здатність держави впливати на інші країни через привабливість своєї культури, політичних цінностей та зовнішньої політики, а не шляхом прямого військового або економічного примусу. Це особливо було актуально після розпаду СРСР, коли США, по суті, сформували однополярний світ, концепція якого за останні 15 років сильно постраждала як через проблеми в самій Америці, так і через економічне зростання Китаю та імперські дії росіян, що призвело до появи багатополярності у світовій політиці.

Як зазначає The Washington Post, формування "м'якої сили" США вимагало тривалого часу, проте новообраний президент Дональд Трамп прагне ліквідувати її всього за декілька тижнів, зокрема, намагаючись закрити USAID.

США витрачають найбільше коштів у світі на міжнародний розвиток, левова частка яких йде через USAID. Щороку через Агентство США з міжнародного розвитку проходить близько 1% всіх федеральних коштів США (для прикладу, у 2023 році - це $68 млрд).

Звісно, що така велика фінансова структура потребує багато працівників і не лише в США. Загалом до останнього часу в організації працювало понад 10 тис. людей, які були залучені до роботи у близько 100 країн (в 60 з яких діяли власні офіси організації). Тобто USAID має програми допомоги десяткам країн, які діють багато років.

Мільярди доларів стали життєво необхідними для порятунку мільйонів людей в Африці та Азії, адже ці кошти були спрямовані на забезпечення основних потреб, таких як придбання їжі та медикаментів. Значна увага також приділялася боротьбі з ВІЛ/СНІДом. У випадках військових конфліктів чи природних катастроф, USAID активно долучалася до надання допомоги постраждалим. Таким чином, Агентство США з міжнародного розвитку виконує не лише роль поширення західних цінностей і підтримки демократичних інститутів, але й активно займається вирішенням кризових ситуацій. Як зазначив у своїх коментарях до CNN Том Маліновський, який був помічником держсекретаря США з прав людини за часів президентства Барака Обами, без участі USAID багато людей у світі ризикують втратити життя.

Рішення президента Сполучених Штатів Дональда Трампа зупинити фінансування міжнародної допомоги, що охоплює програми USAID, стало предметом жвавого обговорення в Україні та спровокувало активні дебати про значення і вплив USAID на розвиток країни.

Адже деякі представники українського суспільства скептично ставляться до діяльності USAID, називаючи отримувачів американських грантів "грантоїдами", звинувачуючи їх у залежності від іноземного фінансування та, відповідно, втручання зовнішніх сил на внутрішні справи України. Однак інша частина суспільства наголошує на важливості програм USAID не лише для розвитку громадянського суспільства, підтримки реформ та зміцнення демократичних інституцій, але й різних проєктів з відновлення постраждалих від війни міст і сіл. Вони підкреслюють, що завдяки цим програмам реалізовано багато важливих ініціатив у сферах охорони здоров'я, освіти, енергетики, підтримки внутрішніх переселенців та ветеранів тощо.

"Люди просто не усвідомлюють масштабів діяльності такої агенції як USAID та інших американських програм, бо вони ніколи не робили з цього самореклами", - сказав BBC нардеп Микита Потураєв, голову комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики.

Україна є найбільшим отримувачем гуманітарної та економічної підтримки з боку США. Протягом трьох років конфлікту країна отримала приблизно 37 мільярдів доларів невійськової допомоги через USAID, з яких $2,6 мільярда призначено на гуманітарні потреби, $5 мільярдів — на розвиток, а ще $30 мільярдів — на пряму бюджетну підтримку. У 2023 році обсяг допомоги досягнув $17 мільярдів, тоді як середній показник для інших країн склав лише $550 мільйонів. У зв'язку з цим багато українських організацій, які раніше покладалися на фінансування від USAID, зіткнулися з труднощами у забезпеченні своїх проєктів, і деякі з них змушені були припинити свою діяльність (наприклад, проєкт Veteran Hub у Вінниці, що забезпечує психологічну та соціальну підтримку ветеранам та їхнім родинам). Це питання стосується як неурядових організацій, так і державних установ (які є основними партнерами Мінцифри), а також підприємств, що реалізовували спільні програми з USAID.

За даними іспанського видання El Pais із посиланням на джерела з місії ООН в Україні, понад сто організацій в Україні залишилися без фінансування (в основному зі сфери культури та ЗМІ).

Згідно з інформацією, опублікованою в El Pais, більшість малих незалежних засобів масової інформації в Україні отримують підтримку від USAID. Особливо важливими є випадки з Bihus.Info та "Слідство.Інфо" – цими двома медіа, які спеціалізуються на розслідуваннях корупційних справ і в останні роки стали ключовими у забезпеченні контролю над державними інституціями. Обидва цифрові ресурси отримали понад 80% фінансування з американських джерел.

Також зазначається, що за час повномасштабної війни 15 тис. українських фермерів отримали допомогу від USAID у вигляді добрив, насіння і техніки. Зараз ці програми замороженні, хоча для України сільське господарство критично важливе.

Засновник відомого українського мультимедійного проєкту Ukraїner, Богдан Логвиненко, у інтерв'ю для Голосу Америки зазначив, що значна частка їхнього фінансування походила з американських програм підтримки, і тепер проєкт змушений скорочувати штат.

Згідно з повідомленнями Бабель, громадська організація "Будуємо Україну Разом" (БУР) зазнала значних фінансових втрат, скоротивши своє фінансування приблизно на 50%. Ця організація активно займається відновленням будівель у деокупованих та прифронтових зонах.

Дональд Трамп та Ілон Маск, фото: Getty Images

Ще під час свого першого президентства Дональд Трамп неодноразово висловлював критику щодо витрат на зовнішню допомогу, в тому числі через USAID. Він заявляв, що американська допомога повинна передусім слугувати інтересам США, а не надходити до країн, які не є пріоритетними. Було декілька спроб скоротити фінансування USAID, але Конгрес їх відхиляв і загалом про закриття агентства ніколи не йшлося.

З приходом Трампа у другий термін, під впливом зростаючої популярності та впевненості у своїй владі, його пріоритети щодо діяльності USAID зазнали кардинальних змін. Вже після інавгурації, в кінці січня, адміністрація Трампа ухвалила рішення про призупинення всього невійськового міжнародного фінансування на 90 днів з метою проведення аудиту. Це стосувалося також програм USAID. Приблизно сотня співробітників агентства була терміново відправлена у адміністративну відпустку. 27 січня офіційний сайт USAID був закритий, а їхня сторінка в мережі X взагалі була видалена.

На сцену вийшов мільярдер Ілон Маск, який нещодавно здобув статус "спеціального держслужбовця" в адміністрації Трампа і очолює Департамент урядової ефективності (DOGE). Основне завдання цього департаменту полягає в оптимізації витрат держави та скороченні бюрократичного апарату США, який планується модернізувати за допомогою новітніх технологій. Тому не дивно, що Агентство США з міжнародного розвитку, з бюджетом в десятки мільярдів доларів і тисячами працівників, стало об'єктом жорсткої критики з боку Маска. Він в своїй соціальній мережі Х назвав USAID "злочинною організацією" та зазначив, що "їй час піти".

Ця подія розгорнулася на фоні прямого протистояння, коли представники DOGE намагалися отримати від служби безпеки USAID доступ до конфіденційних даних, але їм було відмовлено. У результаті цього, співробітники USAID були відправлені у відпустку, в той час як департамент Маска отримав всю необхідну інформацію.

Трамп лише висловив підтримку заявам і діям Маска, підкресливши, що агентством "керує група радикально налаштованих осіб". Спочатку планується усунути їх з організації, а вже потім ухвалити остаточне рішення, як зазначив президент США. Насправді, на наступний день Держсекретар Марко Рубіо був призначений тимчасовим керівником USAID. Це пояснили тим, що USAID "давно відійшло від своєї початкової мети ефективного просування американських інтересів за кордоном", а "значна частина фінансування USAID не відповідає ключовим національним інтересам Сполучених Штатів".

Щобільше, Білий дім опублікував перелік "розтрат та зловживань" в Агентстві США з міжнародного розвитку.

Протягом багатьох років USAID залишався поза контролем платників податків, оскільки розподіляв значні фінансові ресурси на безглузді – а в деяких випадках навіть шкідливі – проєкти, підтримувані усталеними бюрократами, практично без належного нагляду, зазначається у повідомленні.

У список потрапили величезні суми, що доходять до сотень мільйонів доларів, виділені на зрошувальні системи, техніку та добрива, які, як стверджують, сприяли вирощуванню маку та виробництву героїну в Афганістані, що вигідно для Талібану. Крім того, включено мільйони доларів для EcoHealth Alliance, організації, що співпрацювала з лабораторією в Ухані, звідки, за припущеннями, і розпочалась пандемія коронавірусу. Ще $2 млн виділено на програми зміни статі та "ЛГБТ-активізм" у Гватемалі, а також багато інших ініціатив.

В даний час у США активно обговорюється майбутнє Агентства США з міжнародного розвитку. Прихильники цього агентства переважно належать до демократичної партії, тоді як республіканці виступають за радикальні зміни в його структурі або навіть за його ліквідацію.

Після того, як Ілон Маск оголосив, що USAID "перебуває на стадії закриття", більшість співробітників агенції отримали 3 лютого електронний лист, в якому їм було рекомендовано не відвідувати офіс у Вашингтоні та працювати дистанційно. Це спровокувало реакцію з боку демократичних лідерів, які почали критикувати дії адміністрації Трампа і Маска, вважаючи їх незаконними. Вони підкреслюють, що USAID була заснована актом Конгресу, і її ліквідація можлива лише через новий закон, що передбачає відповідний законодавчий процес.

"За статутом USAID є незалежною установою поза межами Державного департаменту. Будь-яка пропозиція змінити цю структуру потребуватиме Акту Конгресу", - йдеться у відкритому листі сенаторів і конгресменів від Демократичної партії.

Депутати Конгресу від Демократичної партії організували акцію протесту біля центрального офісу USAID у Вашингтоні, з метою "запобігти виникненню конституційної кризи" та висловити незадоволення діями Трампа, а особливо - Маска.

"У нас немає четвертої гілки влади на ім'я Ілон Маск. І це стане очевидним", - заявив депутат-демократ від штату Меріленд Джеймі Раскін.

Він зазначив, що наміри Ілона Маска "не мають жодного відношення до того, що було легітимно ухвалене американським народом через Конгрес США. Ми будемо відстоювати USAID до останнього".

Лідер демократів у Сенаті Чак Шумер написав у X, що "необраний тіньовий уряд здійснює вороже захоплення федерального уряду". А DOGE Маска не є справжньою державною установою і не має повноважень приймати рішення про витрати, а тому "не має права закривати програми чи ігнорувати федеральний закон".

На ці зауваження Ілон Маск відповів, що він активно працює над "подоланням бюрократії" та закликав американців підтримати його в цій справі для "досягнення успіху народної революції", висловивши при цьому свою підтримку DOGE.

USAID було засновано згідно з указом президента Джона Ф. Кеннеді в 1961 році, але його діяльність регулюється законами, ухваленими Конгресом. Це означає, що для повного закриття або ліквідації цього агентства необхідно скасувати або змінити відповідні законодавчі акти, що вимагатиме схвалення обох палат Конгресу. Президент Трамп, звісно, може ініціювати процес реорганізації чи об'єднання агентства з іншими організаціями, проте такі дії також підпадають під законодавчий контроль і можуть бути оскаржені в суді. Тому говорити про остаточне закриття програми, яка існує вже понад 60 років, має міжнародне визнання і стала символом США, наразі було б передчасно.

Політичний аналітик та дипломат Роман Безсмертний у своєму коментарі для РБК-Україна зазначив, що на доповіді у Дональда Трампа ще не був присутній новий директор ЦРУ Джон Реткліфф, який здатен роз'яснити роль USAID у формуванні американського впливу на глобальній арені.

"Після проведення цієї зустрічі, я вважаю, що нерозуміння Ілона Маска та емоційна реакція Дональда Трампа поступово зникнуть. Це вже можна помітити за словами Марко Рубіо, який заявив, що з цього моменту контроль над структурою USAID переходить до нього," - підкреслив Безсмертний.

Ця теза відкриває ще один важливий аспект, пов'язаний з діяльністю USAID – його зв'язок з ЦРУ. Наприклад, під час Холодної війни USAID активно співпрацювала з Центральним розвідувальним управлінням США у боротьбі проти комуністичних режимів, коли певні програми організації використовувалися як прикриття для операцій ЦРУ. Ці зв'язки не зникли і в наші дні. Яскравим прикладом є історія ZunZuneo, соціальної мережі, створеної на Кубі в кінці 2000-х років за ініціативи Агентства США з міжнародного розвитку і під контролем ЦРУ. Мета цього проекту полягала у спонукання кубинської молоді до протестів, схожих на "кубинську весну", що планувалася за аналогією з "арабською весною". Цю інформацію офіційно підтвердили представники уряду США.

Отже, USAID займає значну позицію в американській зовнішньополітиці, яка почала змінюватися з перших днів президенства Трампа. Таким чином, дії нової адміністрації президента США відносно цієї агенції відображають прагнення максимально її контролювати. Трамп відомий своєю тактикою прямих атак для досягнення вигоди, тому всі ці кроки можуть бути спрямовані на реалізацію саме таких цілей.

Читайте також