Юридичний портал

Трамп скасував обмеження щодо Сирії.

Про це пише РБК-Україна з посиланням на офіційний сайт Білого дому. Про це повідомляють Контракти.UA.

"Сьогодні президент Дональд Трамп підписав історичний указ про припинення програми санкцій щодо Сирії з метою підтримки шляху країни до стабільності та миру", - йдеться в публікації.

Водночас уточнюється, що санкції зберігаються щодо Башара Асада, його соратників, порушників прав людини, наркоторговців, людей, причетних до діяльності зі створення хімічної зброї, ІДІЛ або його філій, а також іранських довірених осіб.

Крім того, зазначається, що цей наказ:

На офіційному веб-сайті Білого дому зазначено, що Трамп планує підтримувати Сирію, яка "є стабільною, цілісною та перебуває в гармонії як зі своєю територією, так і з сусідніми країнами".

Варто зазначити, що в указі, виданому Трампом, не зазначено дату, з якої санкції будуть скасовані. Однак, за попередніми оцінками, основні обмеження можуть бути ліквідовані вже з сьогоднішнього дня, 1 липня 2025 року.

Водночас, якщо звернутися до ще однієї публікації Білого дому, то знімаються не всі обмеження. На деякі потрібен час.

Отже, закон СВW Act, що регулює відповідальність за застосування хімічної та біологічної зброї, встановлює, що санкції можуть бути скасовані лише через 20 днів після інформування Конгресу США.

"Державний секретар зобов'язаний направити цю ухвалу про відмову та звіт... до відповідних комітетів Конгресу. Відмова стане чинною через 20 днів після її передачі", - зазначено в публікації.

Одночасно, рішення про тимчасове скасування Caesar Act (закону, що накладає вторинні санкції за підтримку режиму Асада) може бути прийняте держсекретарем у співпраці з міністром фінансів. У такій ситуації санкції можуть бути зупинені негайно, але після цього держсекретар повинен протягом 30 днів надати Конгресу детальну інформацію у формі брифінгу.

У травні 2004 року президент США Джордж Буш-молодший видав розпорядження, що запроваджувало санкційний режим щодо Сирії.

Причинами цього стали: підтримка терористичних груп з боку Сирії (зокрема, Хезболли та ХАМАС), втручання у внутрішні українські справи Лівії, а також підозри у розробці озброєнь масового знищення.

У період з 2006 по 2010 рік було розширено санкції у зв'язку з численними порушеннями прав людини.

У 2011 році президент США Барак Обама підписав указ, який заблокував практично всю зовнішньоекономічну діяльність із Сирією. Зокрема, були заборонені інвестиції, експорт і фінансові операції. Ці заходи запроваджувалися на тлі початку громадянської війни і репресій режиму Асада.

У 2019 та 2020 роках, під час свого першого президентського терміну, Трамп запровадив додаткові санкції. Ці заходи передбачали покарання для іноземних фірм, що мали бізнес-зв'язки з Асадом, Іраном або Росією, особливо якщо вони підтримували сирійський уряд.

Головна увага цих ініціатив була спрямована на такі сфери, як будівництво, енергетичний сектор, постачання для армії, авіаційна індустрія та інші напрямки.

Нагадаємо, 8 грудня 2024 року коаліція повстанських груп почала наступ і незабаром завжди столицю Сирії Дамаск, оголосивши про падіння режиму Асада. Паралельно з'явилася інформація, що Асад разом із сім'єю залишив Сирію, попрямувавши в Росію та отримав там політичний притулок.

Невдовзі в державі було створено тимчасовий уряд, і 29 січня 2925 року президентом Сирії обрали Ахмеда аль-Шараа.

Читайте також