Юридичний портал

Трибунал для судового розгляду справи щодо путіна та Російської Федерації буде засновано: міністри з багатьох країн прийняли значуще рішення.

9 травня у Львові відбулася конференція міністрів закордонних справ країн-учасниць коаліції, що працює над створенням спеціального трибуналу для розслідування злочинів Росії проти України.

Про це йдеться у спільній заяві коаліції, яку опублікувало Міністерство закордонних справ України.

Голови міністерств закордонних справ та інші делегати країн-учасниць коаліції, що займається заснуванням спеціального трибуналу для розгляду злочину агресії проти України, ухвалили рішення про створення цього трибуналу. Вони послалися на резолюції Генеральної асамблеї ООН, що стосуються агресії проти України, а також на Віденсько-Ризьку декларацію коаліції держав, ухвалену 22 листопада 2024 року.

У спільній заяві представники коаліції зазначили, що:

- вітають завершення технічної роботи над проєктами правових інструментів, необхідних для створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України в рамках Ради Європи;

підкреслюють значення створення спеціального трибуналу для забезпечення правосуддя, що полягає у покаранні осіб, які несуть головну відповідальність за цей тяжкий міжнародний злочин, вчинений проти України;

Вони підкреслюють, що після утворення спеціального трибуналу, відповідно до його статуту, судовий процес проходитиме з дотриманням міжнародного права та прав людини, спрямованого на забезпечення відповідальності за злочин агресії та зміцнення міжнародного правового порядку.

Вони висловили свою вдячність усім, хто активно сприяв підготовці правових документів, які є необхідними для заснування спеціального трибуналу. Особливу подяку отримали юридичні консультанти, які брали участь у діяльності коаліції держав.

У документі акцентується на важливій ролі Ради Європи у формуванні спеціального трибуналу, а також визнається внесок Європейської комісії та Європейської служби зовнішньої діяльності, включаючи їх зусилля у підготовці правових актів.

Коаліція виступила з закликом до інших країн та міжнародних організацій приєднатися до зусиль щодо підтримки роботи спеціального трибуналу для Російської Федерації.

У наступній фазі процесу створення трибуналу заплановано засідання Комітету міністрів Ради Європи, яке відбудеться в Люксембурзі 13-14 травня 2025 року.

"Заява отримала схвалення за участю глави зовнішньої політики ЄС Каї Каллас та комісара ЄС, відповідального за демократію, правосуддя, верховенство права і захист прав споживачів Майкла МакГрата", -- зазначається в інформації МЗС.

Нагадаємо, що Міжнародний кримінальний суд видав уже шість ордерів на арешт військово-політичного керівництва росії. Але суд в Гаазі не може засуджувати російських чиновників, оскільки рф не підписувала Римський статут.

Тому Україна ініціювала створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії рф проти України, над яким працюють десятки країн.

Варто підкреслити, що ще у вересні 2022 року Офіс президента України звернувся до країн G7 та інших партнерів з пропозицією підтримати ініціативу щодо створення спеціального міжнародного трибуналу, який мав би покарати Росію за її злочини проти України.

Згодом була створена коаліція, яка займалася формуванням спеціального трибуналу щодо злочину російської агресії проти України. До неї приєдналося близько 44 країн. Зокрема, створення трибуналу підтримали Парламентська асамблея Ради Європи, Європарламент, Парламентська асамблея НАТО, Парламентська асамблея ОБСЄ та окремі держави.

Сьогодні, 9 травня, у Львові зібралися міністри та дипломати з 35 країн, а також представники Ради Європи. Проведено зустріч основної групи, присвячену створенню спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії проти України.

Міністри закордонних справ країн Європи, разом із главою зовнішньої політики ЄС Кая Каллас, відвідали Львів 9 травня, щоб вшанувати пам'ять загиблих українських героїв. Знімки з цієї церемонії Каллас поділилася на своїй платформі в Х.

Відомо, що Україна активно взаємодіє з Євроюстом для накопичення доказів та виявлення військових злочинців з російської сторони.

Читайте також