У 2025 році було зафіксовано більше 3,5 тисяч звернень щодо порушень у процесі мобілізації, з яких деякі не знайшли підтвердження, повідомив омбудсмен.

Цього року до Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради з прав людини надійшло більше 2000 скарг, що стосуються порушення прав людини під час мобілізаційних заходів. Значна частина з них не містила ознак правопорушень, як зазначив омбудсман Дмитро Лубінець.
"Я спостерігаю за зростанням кількості звернень. Наприклад, лише цього року я отримав понад 3,5 тисячі запитів. У нас є ситуації, коли мої представники активно виїжджають у регіони, відвідують територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, щоб допомогти відновити порушені права українців", - зазначив він під час пресконференції "Сміливі змінюють світ".
За його словами, значна частина скарг не демонструвала ознак правопорушення, проте виявлені випадки порушення прав громадян підлягають правовій оцінці з боку Секретаріату.
"Я не можу стверджувати, що кожне звернення свідчить про порушення прав. Після нашого втручання багато звернень... Ми проводимо аналіз і не завжди виявляємо порушення, проте певна кількість випадків все ж залишається, і ми реагуємо на них з юридичної точки зору", - підкреслив омбудсман.
За словами Лубінця, на підставі звернень Офісу омбудсмана були відкриті кримінальні провадження, і більше ніж 50 працівників ТЦК і СП притягнули до дисциплінарної відповідальності. Омбудсман також повідомив, що у деяких випадках після втручання уповноваженого було проведено повторне обстеження військово-лікарською комісією, за результатами якого особа була визнана непридатною до військової служби та демобілізована відповідно до законодавства.
Він підкреслив, що це не нова тенденція останнього року - подібні звернення були завжди, зокрема у 2022 році.
"Я маю чітку позицію: всі дії повинні здійснюватися виключно відповідно до чинного законодавства України, без жодних порушень прав українських громадян", - підкреслив Лубінець.
Він також підкреслив, що Офіс реагує не тільки на формальні запити, але й на інформацію, що з’являється в засобах масової інформації.