У березні відзначено різке збільшення жертв серед цивільного населення, повідомляють спостерігачі ООН з прав людини.

Кількість жертв серед цивільних осіб в Україні різко зросла в березні, про що йдеться в щомісячному оновленні Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) щодо захисту цивільного населення, оприлюдненому у середу.
У березні зафіксовано не менше 164 загиблих та 910 поранених, що на 50% перевищує показники лютого 2025 року (129 загиблих і 588 поранених) та на понад 70% більше, ніж у ті ж дати минулого року (129 загиблих і 498 поранених у березні 2024 року).
Відповідно до інформації, наданої ММПЛУ, 95% цивільних жертв були зафіксовані на території, що контролюється урядом України. Основними причинами загибелі стали атаки ракетами великої дальності та використання баражувальних боєприпасів.
"Кількість загиблих серед цивільного населення в Україні значно зросла, причому в березні цей показник виявився значно вищим, ніж у лютому та за аналогічний період минулого року. У минулому місяці майже щоденні атаки з використанням безпілотників дальньої дії призвели до загибелі та поранення десятків мирних жителів по всій країні, а також серйозно вплинули на життя мільйонів інших людей", - підкреслила голова ММПЛУ Даніель Белль.
В ООН наголошують, що одне з міст, яке найбільше постраждало в березні, стало Кривий Ріг, яке знаходиться приблизно за 60-70 кілометрів від лінії фронту. Внаслідок п'яти атак, здійснених російськими збройними силами, у місті загинуло щонайменше 6 цивільних осіб і 66 отримали поранення. Серед об'єктів атак були цивільні будівлі, зокрема два готелі та ресторан.
Смертельні удари по Кривому Рогу тривали й у квітні. 4 числа, внаслідок вибуху балістичної ракети на дитячому майданчику, загинули 19 цивільних, з яких дев'ятеро були дітьми. Ще 74 особи отримали поранення, серед них 12 дітей. Цей напад став найкривавішим з точки зору кількості загиблих дітей в одному ударі, зафіксованим Міжнародною місією спостереження за правами людини з початку масштабного вторгнення 24 лютого 2022 року.
Голова Управління ООН з прав людини Фолькер Тюрк висловив своє обурення з приводу цього інциденту та закликав до негайного, детального та незалежного розслідування.
В іншому випадку, що призвів до численних жертв у березні, збройні сили Росії атакували місто Добропілля в Донецькій області 7 березня. Ця атака забрала життя 11 мирних жителів та призвела до поранення 48 осіб. Провівши огляд місця події, інтерв'ю з потерпілими та свідками, а також вивчивши фотографії уламків боєприпасів, Міжнародна місія з прав людини (ММПЛУ) встановила, що під час обстрілу були застосовані різноманітні види озброєння, включно з касетними боєприпасами, що спричинили численні втрати серед цивільного населення.
ММПЛУ також повідомила, що дві активні лікарні не раз піддавалися атакам з боку російських збройних сил, які використовували баражувальні боєприпаси. Рано вранці 14 березня три снаряди влучили в медичний заклад у Золочеві, розташованому приблизно за 17 кілометрів від кордону з Росією в Харківській області.
27 березня два баражувальні боєприпаси знову вдарили по лікарні. Раніше, 19 березня, п'ять таких боєприпасів також влучили в медичний заклад у Краснопіллі, що в Сумській області. Легка травма була отримана однією з парамедикинь швидкої допомоги, оскільки медичний персонал дотримувався безпекових протоколів, що дозволило пацієнтам і медикам перебувати в укриттях. Внаслідок обстрілу обидві лікарні зазнали пошкоджень, причому Краснопільська лікарня отримала значні руйнування. ММПЛУ підкреслює, що численні прямі влучення в лікарні вказують на можливий навмисний напад.