У Чорнобилі відзначили пам'ять тих, хто брав участь у ліквідації наслідків катастрофи на Чорнобильській АЕС.
Подія 1986 року є найбільшою техногенною катастрофою в історії ядерної енергетики.
Пам'ять ліквідаторів аварії на Чорнобильський АЕС вшанували сьогодні, 26 квітня, покладанням квітів у Чорнобилі, повідомив голова Київської обласної державної адміністрації Микола Калашник.
"Сьогодні маємо особливий обов'язок - згадати тих, хто ціною власного життя та здоров'я захистив світ від катастрофи. Пам'ять про їхню відвагу - не лише частина історії, а й дороговказ для наших дій сьогодні", - зазначив очільник Київської ОДА.
У Чорнобилі Микола Калашник разом із першим заступником Голови Верховної Ради Олександром Корнієнком, міністром захисту довкілля та природних ресурсів України Світланою Гринчук, міністром Кабінету Міністрів України Олегом Немчіновим, уповноваженим Верховної Ради України з прав людини Дмитром Лубінцем, керівником сектору ядерної безпеки, поводження з радіоактивними відходами та гарантій DG INTPA Інте Стокманом, а також представниками дипломатичних установ вшанували пам'ять ліквідаторів, поклавши квіти до пам'ятника.
"Ця локація стала втіленням незламності, жертовності та мужності тих, хто, не вагаючись, рятував світ. Ми з глибокою пошаною схиляємо свої голови перед героями. Їхні імена повинні залишитися у пам'яті нащадків назавжди," - зазначив очільник КОДА.
Вручили державні нагороди та почесні відзнаки ліквідаторам аварії на ЧАЕС та учасникам ліквідації наслідків удару російського БпЛА по арці нового безпечного конфайнменту.
З початку широкомасштабного вторгнення Росія захопила зону Чорнобиля. У весняний період 2022 року наші захисники звільнили цю територію, однак ядерна небезпека залишається актуальною. Росія продовжує здійснювати атаки "шахедами" на саркофаг ЧАЕС, а окупація Запорізької АЕС триває й досі.
Варто зазначити, що катастрофа на Чорнобильській атомній електростанції сталася в ніч з 25 на 26 квітня 1986 року під час проведення тестування систем безпеки на четвертому енергоблоці. Через порушення встановлених норм та конструктивні недоліки, реактор втратив контроль, що призвело до вибуху та масштабної пожежі. Викид радіоактивних матеріалів спричинив забруднення великих площ в Україні, Білорусі та інших європейських країнах. Ця аварія вважається найбільшою техногенною катастрофою в історії атомної енергетики. Офіційно в перші дні загинуло 31 особа, а загальна кількість ліквідаторів, які брали участь у ліквідації наслідків, перевищує 600 тисяч.
Немає точних даних щодо кількості загиблих ліквідаторів. Офіційні радянські джерела визнавали лише кілька десятків випадків смерті на початковому етапі. Проте, за різними оцінками, від кількох тисяч до понад 100 тисяч ліквідаторів померли в наступні роки внаслідок хвороб, що виникли через вплив радіації, таких як рак та серцево-судинні захворювання.