У Давосі розглянули наслідки, які викликала депортація українських дітей Росією.
В Українському домі в Давосі відбулося панельне засідання "Викрадені для вбивства: використання дітей України як зброї Росією", присвячене насильницькій депортації українських дітей Росією та їхній мілітаризації, повідомляє Офіс Президента України. У ньому взяли участь радниця керівника Офісу Президента та операційна директорка Bring Kids Back UA Дарія Зарівна, провідні міжнародні експерти, правозахисники та політичні діячі.
Дарія Зарівна підкреслила, що викрадення українських дітей є складовою частиною російської стратегії, спрямованої на знищення українського народу як національної ідентичності.
"Діти, яких Росія депортувала і які наразі знаходяться на тимчасово окупованих територіях, піддаються інтенсивному впливу на свідомість, їх намагаються примусити забути своє походження. Їм забороняється спілкуватися рідною мовою, їх примусово інтегрують у російські сім’ї та інтернати, а згодом використовують для пропаганди та військових цілей. Росія розглядає їх як додатковий ресурс для мобілізації та перетворює на інструмент проти їхньої рідної країни," - зазначила вона.
Зокрема, під час обговорення було піднято питання про те, що Росія на тимчасово захоплених територіях формує "фабрики ненависті", де дітей примушують носити військову форму, вступати до парамілітарних угруповань та вихваляти російську армію.
Директорка Інституту прав людини Міжнародної асоціації юристів баронеса Гелена Кеннеді, яка є співголовою Міжнародної робочої групи Bring Kids Back UA разом із керівником Офісу Президента Андрієм Єрмаком, зауважила, що, згідно з нормами міжнародного гуманітарного права, депортація дітей - це воєнний злочин.
"Росія перетворює депортованих дітей на зброю. Росіяни привчають їх думати, що вони також росіяни, що їхнє минуле - брехня, а майбутнє пов'язане з Російською Федерацією", - наголосила Гелена Кеннеді.
В рамках ініціативи Президента України Володимира Зеленського Bring Kids Back UA, що розпочалася у травні 2023 року, вже повернуто 1037 дітей. Зокрема, тільки за минулий рік Україні вдалося повернути додому 449 своїх юних громадян.
Засновник громадської організації Save Ukraine Микола Кулеба зазначив, що повертати дітей надзвичайно складно. Саме тому Україні потрібна підтримка міжнародних партнерів.
Виконавчий директор Гуманітарної дослідницької лабораторії Єльського університету професор Натаніель Реймонд зауважив, що важливо документувати злочини Росії для притягнення винних до відповідальності. Він нагадав про факти, висвітлені в нещодавно опублікованому дослідженні лабораторії.
"Аналітики проаналізували траєкторії авіарейсів, якими Росія евакуювала дітей з України, і виявили важливі точки, пов'язані з цим процесом. Депортація українських дітей є частиною систематичної політики Росії, в розробці якої беруть участь високопосадовці з верхівки влади", - зазначив він.
Окрім цього, колишня міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен підкреслила, що залучення дітей до військових дій є небезпечним не лише для України, але й для світової безпеки в цілому.