Юридичний портал

Європейський Союз висловив свою реакцію на розслідування, пов'язане з трагічною загибеллю журналістки Рощиної, яка опинилася в руках російських сил.

В Європейській комісії підкреслили, що останні відомості про загибель української журналістки Вікторії Рощиної в російському полоні є ще одним підтвердженням "підлої жорстокості" Росії щодо українського народу.

"Росія використовує кожну можливість, щоб продемонструвати свою жорстокість щодо українців, вчиняючи вбивства та тортури. Яскравим прикладом цього є трагедія Вікторії Рощиної — сміливої української журналістки, яка стала жертвою не лише жорстокого вбивства, але й жахливих катувань перед смертю. Це наочно свідчить про те, що життя під російською окупацією не є прийнятним варіантом, а навпаки, є небезпечним для українців, особливо для журналістів", — підкреслила речниця з питань зовнішньої політики та безпеки Єврокомісії Аніта Гіппер.

"Її мужність завжди пам'ятатимуть, і ми повинні зробити все можливе, щоб вони (Росія - ред.) понесли відповідальність за усі скоєні воєнні злочини та звірства", - додала вона.

Додатково: Журналістка Вікторія Рощина була удостоєна посмертної нагороди за правозахисну діяльність Homo Homini.

29 квітня міжнародний проєкт Viktoriia Project оприлюднив розслідування щодо смерті Вікторії Рощиної, яка співпрацювала з багатьма виданнями, в тому числі і з Радіо Свобода.

Згідно з отриманими даними експертизи, тіло, яке ідентифікується як належне Рощиній, має безліч ознак катувань і слідів хірургічного втручання.

Слідча команда, що займається розслідуванням, підтвердила інформацію про проєкт "Вікторія", що тіло було доставлено в Україну з ознаками проведення розтину на території Російської Федерації. Крім того, джерела в правоохоронних органах повідомили, що деякі внутрішні органи відсутні — зокрема, це головний мозок, очні яблука та частина трахеї.

Міжнародний експерт-патологоанатом, з яким спілкувалися журналісти, вважає, що відсутність цих органів може свідчити, що росіяни намагалися приховати, що смерть настала внаслідок задушення.

Дивіться також: RSF представила розслідування щодо умов утримання Вікторії Рощиної під час її полону перед смертю.

Росіяни вперше затримали Рощину у Бердянську в березні 2022 року, коли вона писала репортажі для ЗМІ (в тому числі і для Радіо Свобода) про життя на тимчасово захоплених територіях. Тоді журналістку відпустили, змусивши записати відеозвернення, що претензій до російських військових вона не має. Рощина повернулася на підконтрольну Україні територію, але в липні 2023 року знову поїхала на окуповані Москвою території.

Вікторія Рощина перестала виходити на зв'язок з рідними 3 серпня 2023 року. За словами її батька, 27 липня Рощина вирушила з України до Польщі і мала дістатися окупованих територій на сході України (через Росію) за три дні. Тоді Володимир Рощин розповів, що українська Служба безпеки підтвердила родині, що Вікторію взяли в полон російські сили.

Вікторія Рощина була авторкою серії репортажів для Радіо Свобода, співпрацювала в 2022 році з Радіо Свобода як фрілансерка. Вона також співпрацювала з "Українською правдою", hromadske, "Українським радіо", "UA:Перший" і "Цензор.нет".

Читайте також