Юридичний портал

В Європейському Союзі оголосили про суттєві досягнення у формуванні спеціального трибуналу для вивчення актів агресії з боку Російської Федерації.

За результатами 13-го засідання Основної групи, що займається створенням спеціального трибуналу для розслідування агресії проти України, стало відомо про досягнення вагомих успіхів, повідомляє "Інтерфакс-Україна".

Про це оголосили керівник європейської дипломатії Кая Каллас, єврокомісар, відповідальний за демократію, правосуддя, верховенство права та захист прав споживачів Майкл Макграт, генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе та заступник міністра юстиції України Ірина Мудра.

Підписуйтесь на наш Google News

За словами Каллас, на засіданні вдалося зробити подальші кроки до створення спеціального трибуналу для злочину агресії.

"Має бути чітке розмежування між воєнними злочинами та злочинами агресії: воєнні злочини підлягають юрисдикції Міжнародного кримінального суду, тоді як злочини агресії можуть бути розглянуті лише спеціальним трибуналом. Очевидно, що злочин агресії є злочином, спровокованим керівництвом, тому без агресії не можуть існувати й військові злочини. Отже, надзвичайно важливо забезпечити відповідальність за злочин агресії," – зазначила дипломат.

Каллас підкреслила, що "жоден представник Росії, жоден член російського керівництва не є недоторканним", додавши, що у цей процес залучені Україна, Служба зовнішніх справ, Європейська комісія, Рада Європи, а також 37 країн, при цьому існує значна міжнародна підтримка цієї ініціативи.

На даний момент фахівці закінчують підготовку головного юридичного документа для суду.

Європейський комісар Майкл Макграт зазначив, що спеціальний трибунал "матиме ключове значення для встановлення відповідальності за агресію Росії проти України".

"Це дозволить притягнути до відповідальності осіб, відповідальних за цю незаконну війну, а також забезпечити справедливість для потерпілих і компенсацію завданих збитків. Я радий, що сьогодні ключова група досягла суттєвих результатів у розробці проєкту статуту Шумана," - підкреслив Макграт, зазначивши, що роботу над документом завершать у найближчий час.

За словами єврокомісара, цей основний правовий документ регулюватиме "функціонування спеціального трибуналу для злочину агресії проти України", а після того, як трибунал запрацює, українська влада зможе передати поточні внутрішні розслідування та судові переслідування, пов'язані зі злочином агресії, прокурору спеціального трибуналу.

В інституційній структурі Ради Європи буде засновано спеціальний трибунал, що дозволить забезпечити дотримання "найвищих стандартів процесуальних гарантій та відповідності міжнародному праву у сфері прав людини" в рамках кримінального провадження.

Під час прес-брифінгу в рамках свого триденного візиту до України у грудні 2024 року, Ален Берсе оголосив, що Європа має намір здійснити "значний крок" у напрямку створення спеціального трибуналу для розгляду справи Росії до квітня 2025 року. Він підкреслив, що відсутність Росії в основних європейських інституціях суттєво прискорює цей процес. Минулого місяця генеральний секретар визначив питання притягнення Росії та її представників до відповідальності за агресію як одне з найважливіших для Ради Європи.

Читайте також