У Гарвардському університеті виявили оригінал однієї з найперших версій Великої хартії вольностей.

Британські науковці виявили, що рукопис, який колись був знайдений у Гарварді і вважався неофіційною копією Великої хартії вольностей, насправді є оригінальним і "одним з найцінніших документів у світі".
Про це повідомляє ВВС, передає Укрінформ.
Проте в наш час двоє професорів, які спеціалізуються на середньовічній історії, вивчили цей документ і прийшли до висновку, що це надзвичайно цінний і раніше втрачених оригінал Великої хартії вольностей, датований 1300 роком, коли правив король Едуард І.
Оскільки документ виявився значно вицвілим у деяких ділянках, дослідники змушені були працювати не з оригінальним текстом, а з фотознімками, які були отримані за допомогою ультрафіолетового освітлення та спектральної візуалізації. Вони встановили, що почерк та розміри літер відповідають характеристикам шести з уже відомих 1300 оригінальних документів. Дослідники також здійснили ретельний аналіз тексту. Оскільки формулювання Великої хартії вольностей зазнало змін протягом тривалого часу, слова та їхній порядок повинні були збігатися з тими, що містилися в інших 1300 оригіналах.
"Це остання Велика хартія вольностей... і вона заслуговує на увагу як оригінал одного з найважливіших документів у світовій конституційній історії", - сказав професор Девід Карпентер з Королівського коледжу Лондона, який почав аналізувати її після того, як побачив оцифровані зображення на сайті американського університету.
З огляду на інфляційні процеси, у 2025 році вартість манускрипту, яка сьогодні складає $27,50, досягне приблизно $450 (£339).
Велика хартія вольностей - це хартія, вперше видана королем Іоанном у 1215 році, яка гарантувала свободи і права його підданих, а також ставила Корону під владу закону. Вважається ключовим кроком в еволюції прав людини проти деспотичних правителів, вона вплинула на формування конституцій по всьому світу.
Документ, що циркулював у всіх графствах Англії, перевидавався монархами протягом періоду з 1215 по 1300 рік. "Існує ймовірність, що було створено близько 200 оригіналів", - зазначив професор Ніколас Вінсент з Університету Східної Англії в Норвічі. Він допоміг професору Карпентеру підтвердити автентичність та походження документа, що зберігається в Гарварді.
Сьогодні збереглося 25 таких оригіналів різних видань між 1215 і 1300 роками, більшість з яких знаходяться у Великій Британії.
Професори, які цілий рік досліджували гарвардський документ, вважають, що він походить з містечка Епплбі, графство Камбрія. На їхню думку, шлях від Епплбі до Гарварду пролягає через родину Лоутерів, землевласників, які передали документ Томасу Кларксону, провідному аболіціоністу 1780-х років. Спадок Кларксона перейшов через низку спадкоємців до родини Мейнардів, а наприкінці 1945 року документ продали на аукціоні Sotheby's за 42 фунти стерлінги лондонському книгарю.
Професор Вінсент сказав, що сьогодні документ коштує набагато дорожче: "Я б не наважився назвати цифру, але Велика хартія вольностей 1297 року, продана на аукціоні в Нью-Йорку в 2007 році, принесла 21 мільйон доларів (близько 10,5 мільйона фунтів стерлінгів на той час - ред.), тож ми говоримо про дуже велику суму грошей".
Згідно з інформацією, наданою Укрінформом, нещодавно виявлений скарб металевих артефактів неподалік від вершини вулканічного пагорба в Угорщині став ключем до розкриття загадок стародавнього європейського поселення, яке існувало на цій території 3400 років тому.