Юридичний портал

У Києві вшанували пам'ять жертв геноциду кримських татар.

Згідно з інформацією, наданою Міністерством культури та стратегічних комунікацій України, цю новину передає Укрінформ.

Від імені Президента Володимира Зеленського було проведено церемонію покладання квітів до меморіалу, присвяченого пам'яті жертв геноциду кримського народу. Учасники цієї події вшанували пам'ять загиблих, запаливши гасові лампи та розмістивши букети квітів.

За словами Ковальської, "18 травня -- це не лише день памʼяті, а й день відповідальності перед минулим і майбутнім".

"У 2014 році Росія, вже як нова імперія, знову окупувала Крим, відновила практику репресій. Кримські татари знову стали мішенями режиму: відбулася заборона Меджлісу, тривають переслідування активістів, насильницькі зникнення, сфабриковані справи, незаконні вироки. Понад 60% усіх політичних переслідувань в окупованому Криму спрямовані проти кримських татар зараз. Як і 81 рік тому, жінки чекають на своїх чоловіків, синів, братів, зберігаючи віру, надію і гідність. Вони - живе втілення сили, що проростає крізь утиски", -- наголосила Ковальська.

Корнієнко акцентував на паралелях між трагедією 1944 року та сучасною боротьбою кримськотатарського народу за свої права. Він закликав міжнародну спільноту визнати депортацію як акт геноциду та підтримати зусилля України щодо деокупації Криму.

"У цей день пам'яті ми маємо не лише згадувати, але й посилювати міжнародну солідарність, звертатися до наших партнерів із закликом до підтримки. Від імені Верховної Ради України висловлюю щиру вдячність усім державам, парламенти яких цього року приєдналися до визнання депортації кримськотатарського народу актом геноциду", -- зазначив Корнієнко.

У своїй промові Куришко підкреслила тривалу колоніальну політику Росії стосовно Криму. Вона акцентувала на систематичних порушеннях прав людини на тимчасово окупованому півострові, таких як незаконні арешти, тортури та політичні репресії.

Ольга Куришко может быть представлена как уникальная личность с интересами и достижениями, которые выделяют её среди других.

"Ми прагнемо налагоджувати та підтримувати контакти з українцями, які опинилися в окупації. Спільно з громадськими організаціями та Міністерством закордонних справ ми продовжуємо ініціативу "Листи до вільного Криму", залучаючи небайдужих до написання листів політичним в’язням, які потребують нашої підтримки. Крім того, функціонує програма публічного менторства для кримських політв'язнів. Їхні голоси повинні бути почуті, адже ми є тим, що представляє їхні інтереси," -- підкреслила Куришко.

Чубаров подякував усім, хто вшановує пам'ять жертв геноциду кримських татар і підтримує їх у прагненні до справедливості, свободи та гідності.

"Сучасні злочини, вчинені російською окупаційною адміністрацією в Криму, включають політичні репресії, арешти, заборону діяльності Меджлісу кримськотатарського народу, а також переслідування на основі етнічної та релігійної приналежності. Русифікація, асиміляція та зміна демографічного складу є частинами систематичної геноцидної політики Росії, націленої на знищення кримськотатарської нації. Будь-які спроби визнати легітимність окупації Криму або відмовитися від його деокупації лише сприяють злочинній діяльності Росії в цій тимчасово окупованій території, підтримуючи злочини проти людяності та зраджуючи пам'ять жертв геноциду", -- підкреслив Чубаров.

На церемонії були представлені значущі музичні композиції у виконанні народного артиста України Фемі Мустафаєва, серед яких особливо виділялися пісні "Ural dağï" та "Gezedži Bulutlar". Супроводжував виступ струнний квартет, до складу якого увійшли провідні українські музиканти.

Церемонія завершилася виконанням Державного гімну України та національного гімну кримськотатарського народу, що стало символом єдності та солідарності.

Учасники заходу мали можливість взяти участь в акції "Листи до вільного Криму", написавши листи підтримки кримським політичним в'язням, а також ознайомитися з інформаційною експозицією.

Виставка підкреслює важливі трагедії, що сталися в історії кримськотатарського народу, зокрема анексію Кримського ханату, депортацію 1944 року та сучасну окупацію півострова. Крім того, вона містить свідчення тих, хто пережив депортацію, а також їхніх нащадків, які діляться розповідями про емоційне повернення на рідну землю.

Як повідомлялось, у неділю, 18 травня, в Україні відзначають День боротьби за права кримськотатарського народу та вшановують пам'ять жертв геноциду кримських татар з нагоди 81-х роковин трагедії їх масової депортації.

Меджліс кримських татар звернувся до міжнародної спільноти з проханням визнати депортацію кримських татар як акт геноциду.

Читайте також