У Киргизстані провели ряд затримань у справі, пов'язаній з вербуванням до збройних сил Російської Федерації.

У Киргизстані затримали співробітницю "Російського дому" в рамках розслідування щодо вербування найманців для російської армії.
Киргизька служба Радіо Свобода Азаттик інформує про затримання чотирьох осіб у справі, пов'язаній з вербуванням найманців, повідомляє Укрінформ.
Зокрема, як зазначається в повідомленні, Державний комітет національної безпеки Киргизстану затримав ще одну людину в рамках справи про вербування. Пресслужба Першотравневого районного суду Бішкека вказала ініціали затриманих фігурантів справи.
Одна з затриманих - Наталія Секеріна, яка працювала в "Російському домі", що є представництвом "Росспівробітництва" у місті Ош, інформує Азаттик.
Їй висунуто обвинувачення за частиною 1 статті 416 киргизького Кримінального кодексу: "вербування, фінансування, матеріальне забезпечення, навчання найманців з метою використання у збройних конфліктах інших держав".
Другим затриманим став Сергій Лапушкін, працівник пресслужби міської ради Оша.
Йому пред'явлено обвинувачення за частиною 3 статті 43 та частиною 1 статті 416 Кримінального кодексу, що стосується "організації вербування, фінансування, забезпечення матеріальними ресурсами та навчання найманців для їх використання у збройних конфліктах на території інших держав".
Чоловік Наталії Секеріної відмовився від коментарів. Він сказав, що відповість після консультації із адвокатом, але так і не зв'язався з журналістами.
Окрім Секеріної та Лапушкіна, в рамках справи затримано ще двох осіб, чиї імена наразі не розголошуються. Всі четверо були арештовані за рішенням суду до 17 червня.
Раніше широкий суспільний резонанс викликали справи трьох громадян Киргизстану, які брали участь у війні в Україні на боці Росії.
Один із цих осіб, Аскар Кубанічбек уулу, отримав вирок за свою участь у конфлікті в Україні. У травні 2023 року його було засуджено до десяти років позбавлення волі. Проте в січні 2024 року суд у Бішкеку переглянув його справу і скоротив термін ув’язнення до семи років з умовою пробаційного нагляду на три роки, після чого він був звільнений.
В кінці квітня з'явилася інформація про те, що він покинув Киргизстан і переїхав до Росії. Кирило Кабанов, член Ради з прав людини Російської Федерації, заявив, що Аскар знову вирушив на фронт, однак невідомо, чи отримав він російське громадянство.
У Аравані, громадянина, якого підозрювали в причетності до війни в Україні, засудили до п'яти років ув'язнення. У той же час, в Нарині Бекназара Боругула уулу, який був засуджений за службу в російській приватній військовій компанії "Вагнер", звільнили з в'язниці в рамках амністії.
Згідно з інформацією, наданою Укрінформом, з 2022 року в Україні спостерігається вербування громадян Киргизстану та інших держав Центральної Азії для участі у бойових діях на стороні Російської Федерації.
Країни світу також висловлюють незадоволення діяльністю "Російського дому" у своїх межах. Наприклад, Азербайджан надіслав офіційну ноту до Росії з вимогою зупинити функціонування агентства "Росспівробітництво" на своїй території.