У Львові жінки-активістки організували протест біля суду, вимагаючи не відновлювати на посаді професора Лося.
Активістки біля Галицького суду у Львові виступають проти відновлення на посаді Йосипа Лося, 13 травня 2025 року.
У вівторок, 13 травня, у Галицькому райсуді Львова мало відбутися засідання у справі Йосипа Лося, який намагається поновитися на посаді викладача факультету журналістики Львівського університету. До суду з пікетом прийшли активісти та представники студентського самоврядування ЛНУ. Засідання перенесли на 3 червня, оскільки університетові потрібно більше часу, щоб дослідити всі вимоги Йосипа Лося.
Справу розглядає суддя Віктор Романюк. Йосип Лось на засідання не прийшов. Його інтереси представлятиме адвокат Юрій Гелемей, який зазначив, що всі вимоги його клієнта озвучить на наступних судових засіданнях.
Університет представляє Василь Медвідь, який підкреслив, що заклад імені Франка підтримуватиме рішення щодо звільнення Йосипа Лося.
"Ми працюємо над підготовкою письмового відгуку, до якого включимо всі відповідні докази, що підтверджують наше рішення. Засідання було перенесено через те, що університет отримав позовну заяву з додатковими матеріалами 9 травня. Використовуючи своє право на підготовку письмового відгуку, ми маємо можливість ознайомитися з аргументами позивача щодо його вимог", - зазначив Василь Медвідь.
Засідання перенесли на 3 червня. Фото ZAXID.NET
На зустрічі присутній представник омбудсмана у Львівській області Тарас Подвірний. Він підкреслив, що це питання є надзвичайно важливим для уповноваженого з прав людини. Подвірний також повідомив, що отримав свідчення від десяти колишніх студенток Йосипа Лося і передав ці дані до правоохоронних органів.
Варто зазначити, що після звинувачень на адресу Йосипа Лося, інформація про домагання також стосувалася професора Володимира Качмара. Тарас Подвірний зазначив, що до нього не зверталися студентки, які навчалися у Качмара, але він чув про скаргу, подану до етичної комісії. Проте комісія вирішила не розглядати заяви колишніх студенток.
"Комісія з етики пояснила своє рішення тим, що заяви надійшли не від безпосередніх учасників освітнього процесу. Переважна більшість свідчень проти Йосипа Лося подавали колишні студентки. Проте в цьому випадку комісія ухвалила інше рішення," - зазначив Тарас Подвірний.
Додамо, що на засідання також прийшла журналістка NGL.media Катерина Родак, яка першою опублікувала свідчення проти Йосипа Лося. Крім цього, до суду прийшов голова студентського самоврядування Олег Фіняк.
Протестна акція біля Галицького суду. Фото: ZAXID.NET
Після того, як засідання перенесли, активістки під судом влаштували пікет з плакатами. Вони виголошували: "Домагання не метод роботи!", "Лося на пенсію", "Завершімо справу до кінця, ні домаганням Лося!"
"Ми, незалежні активістки, разом зі спільнотою ЛНУ, що займається самоврядуванням, а також учасницями 'Феміністичної майстерні', об'єдналися, щоб привернути увагу суспільства до проблеми сексуальних домагань у вищих навчальних закладах. У даному випадку мова йде про ситуацію в ЛНУ, а зокрема про професора Лося, який прагне повернутися на свою попередню посаду. Ми прийшли висловити своє обурення і підкреслити, що такі дії є неприйнятними. Сексуальні домагання — це злочин, за який необхідно нести відповідальність," — зазначила активістка Дара Когутяк.
Нагадаємо, що 87-річний Йосип Лось, якого звинуватили у домаганнях десятки колишніх студенток, через суд намагається повернутися на посаду викладача факультету журналістики Львівського університету Івана Франка. Професора звільнили за рекомендацією комісії етики, яка визнала його поведінку аморальною. ZAXID.NET детально розповідав про перебіг двох засідань, під час одного з яких виступила Катерина Родак.
Йосип Лось розпочав свою діяльність у 1971 році, а з 1974 року обіймав посаду старшого викладача на кафедрі історії журналістики. Протягом періоду з 1993 по 2020 рік він був керівником кафедри зарубіжної преси.