В російському полоні знаходяться понад триста офіційно підтверджених цивільних жінок.
В російському полоні перебуває значно більше жінок, але підтвердити це дуже складно, тому що Росія відмовляється надавати інформацію про цивільних.
За інформацією Об'єднаного центру з координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України, станом на грудень цього року верифіковано щонайменше 25 цивільних жінок, незаконно позбавлених волі в період до повномасштабного вторгнення, та 276 цивільних жінок, позбавлених волі після повномасштабного вторгнення.
Такі цифри оприлюднила правозахисниця у Фейсбуці голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник на засіданні Ради з питань людини та різноманіття при МЗС.
"Очевидно, що ці цифри не є остаточними, і в російському полоні перебуває значно більше жінок, проте підтвердити це надзвичайно важко, оскільки Росія відмовляється ділитися інформацією про цивільних осіб", - зазначила Скрипник. - "Навіть за цими неповними даними видно, що після 24 лютого 2022 року кількість жінок, які стали жертвами російського полону, зросла в 11 разів".
Перед Україною постає непросте, але надзвичайно важливе завдання – забезпечити повернення всіх військовополонених та цивільних осіб додому. Водночас, ті, хто вже звільнився з полону, а також їхні родини, потребують підтримки з боку держави. Для сімей цивільних осіб основним джерелом фінансової допомоги є виплати, які надаються на основі рішень Комісії щодо встановлення фактів позбавлення волі внаслідок агресії, підкреслила правозахисниця.
Після останніх змін у складі уряду, зокрема "перезавантаження" Міністерства реінтеграції та створення Міністерства національної єдності, надзвичайно важливо чітко окреслити повноваження нових структур. Це стосується і того, хто в уряді відповідатиме за підтримку цивільних заручників та їхніх сімей. Також необхідно продовжити роботу Комісії з розслідування фактів позбавлення особистої свободи, щоб родини отримували необхідну допомогу з боку держави.
Дмитро Лубінець, уповноважений з прав людини, повідомив, що Росія захопила і незаконно утримує понад 14 тисяч українських цивільних осіб. Він підкреслив, що процес їхнього повернення є надзвичайно складним.
Лубінець підкреслив, що в контексті цивільних осіб частіше мова йде не про обмін, а про їх повернення.
"Обмінювати ми їх не можемо, якихось додаткових впливів на Російську Федерацію у нас немає. У нас немає навіть юридичної бази, на підставі якої нам можна проводити цей процес", - вказав він на складність процесу. При цьому додатково мова йде і про повернення близько 20 тис. дітей та "десятків тисяч" людей, які вважаються зниклими безвісти.