Правозахисниця повідомила, що в російських в'язницях утримуються 17 кримських журналістів, які були незаконно позбавлені волі.
Цю думку висловила кримська правозахисниця і журналістка Лутфіє Зудієва під час онлайн-форуму "Судилища над свободою слова у Криму: ціна журналістської праці", повідомляє кореспондент Укрінформу.
"На сьогоднішній день з 18 затриманих кримських журналістів, які працювали з різними медіа, 17 вже переведено з Криму і нині знаходяться в тюрмах та колоніях по всій Росії. Серед них 15 осіб отримали суворі вироки, зокрема, до 19 років позбавлення волі. Це надзвичайно тривалий термін," - зазначила вона.
"Життя наших колег залишається в центрі уваги медіа та громадських організацій. Я впевнена, що рано чи пізно це призведе до їхнього звільнення. Вірю, що журналістика має здатність змінювати світ і разом з нами бореться за свободу наших колег," - зазначила Луфтіє Зудієва.
У свою чергу голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик зазначила, що ситуація зі свободою слова і правами людини у тимчасово окупованому Криму не покращується, і кількість порушень зростає щомісяця і щороку.
Правозахисниця підкреслила, що значна частина незалежних журналістів у Криму продовжує свою діяльність, часто приховуючи свої особисті дані, щоб уникнути репресій.
"Росія не може офіційно заборонити роботу журналістів, проте шукає різні способи тиску на свободу слова", - додала вона.
За інформацією Печончик, журналісти найчастіше стикаються з різноманітними формами переслідування та атак, серед яких можна виокремити обшуки, затримання, допити, перевірку електронних пристроїв, накладення штрафів за адміністративні правопорушення, а також кримінальне переслідування.
Вона нагадала, що велика кількість переслідування кримчан і в тому числі журналістів пов'язана з так званою "дискредитацією" російської армії, та засудженням російської агресії і вторгненням в Україну. Проти таких осіб окупаційна влада в Криму порушує адміністративні справи, накладає стягнення.
Правозахисниця підкреслила, що в Криму знову почалися випадки насильницьких зникнень, які були характерні для перших років окупації, коли люди просто зникали безслідно. Вона також зазначила, що досі немає жодних відомостей про долю понад десяти активістів кримських татар і українців.
Печончик нагадала, що нещодавно у Криму відбулося викрадення головної редакторки кримськотатарського дитячого журналу "Арманчыкъ" Едіє Муслімової. Згодом стало відомо, що вона була затримана співробітниками ФСБ РФ на протязі 36 годин.
"Нещодавно відбулася зустріч з Президентом Володимиром Зеленським, якому було передано список 30 ув'язнених журналістів, з яких 18 є кримськими журналістами. Ми сподіваємося , що процес звільнення та обмінів, який розпочався саме щодо кримських, кримськотатарських політв'язнів, зі звільнення заступника оголови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла, політув'язненої Леніє Умерової, що відбулося вперше за п'ять років, починаючи з 2019 року, продовжуватиметься, і серед наступних звільнених політичних в'язнів будуть також журналісти", - додала вона.
Раніше Укрінформ повідомляв, що у Криму за 2017-2024 роки зафіксовані 10 018 порушень прав людини, з них 6 730 - щодо представників корінного кримськотатарського народу.