У Варшаві відбулася презентація скульптури, яка виступає як протест проти Путіна та російської пропаганди.

9 травня 2025 року у Варшаві відбулася незвичайна мистецька акція -- пресконференція та публічна презентація скульптури литовського художника Мартінаса Гаубаса. Скульптура вперше була представлена в Польщі, і не просто у галереї -- а на місці, де щороку 9 травня російський посол приходить складати квіти до пам'ятника радянським воїнам.
Протягом багатьох років російська дипломатія експлуатувала це місце для формування ілюзії безперервності своєї перемоги над фашизмом і підкреслення "непереможності" російської держави. Однак після початку повномасштабної агресії Росії проти України у 2022 році, громадська ініціатива "Євромайдан-Варшава" щорічно протидіє цим спробам.
Представники посольства більше не мають можливості безперешкодно приносити вінки – тепер їх зустрічає справжня реальність у прямій формі.
Цьогоріч російським дипломатам доведеться зіткнутися віч-на-віч із "**йлом" -- гротескною, символічною скульптурою, яка зображує президента Росії у вигляді чоловічого статевого органа в касці.
"Вибір цього місця не є випадковим: щороку 9 травня сюди приїжджає посол російської федерації в Польщі з делегацією, щоб створити видимість спадкоємності перемоги над фашизмом. Ми, натомість, приходимо, щоб продемонструвати їм реальність, в якій Росія є терористичною державою. Ця скульптура має стати для них символом зустрічі з правдою: Росія — країна-агресор, Путін — військовий злочинець, щодо якого Міжнародний трибунал у Гаазі видав ордер на арешт, а росіяни — нація вбивць і терористів," — зазначила Наталка Панченко, лідерка ініціативи "Євромайдан-Варшава" під час урочистого відкриття.
Присутні мали можливість поспілкуватися з автором скульптури, дізнатися більше про її зміст. Мартинас Гаубас не ховався за абстракціями -- його скульптура є різкою і політичною. Вона символізує ізоляцію російського лідера від реальності, параною, страх і зневагу до людського життя.
"Скульптура говорить без слів. У цій мові немає ані звуків, ані світла, лише форма, а іноді й колір. Але як передати гучне послання про те, коли ж закінчиться російська агресія, так тихо і чутливо? Саме тому моя скульптура вийшла такою, якою ви її бачите — з простими, але виразними формами та іронічною естетикою поп-арту, насичена символікою, що навіть найпростіша людина може зрозуміти, про що йдеться. Цього разу я не можу дозволити собі гратися в інтелектуальні загадки — тут немає запитань, лише чіткі відповіді," — зазначив автор.
Ця скульптура сягає висоти більше 2 метрів. Гаубас витратив на її створення близько двох років. Вперше "**йло" було представлено в Литві під час акції, присвяченої річниці повномасштабного вторгнення, і з тих пір воно стало символом мужнього художнього опору російському імперіалізму.
На заході також було озвучено петицію від "Акції Демократії" та "Комітету захисту демократії (KOD)", в якій вимагали закриття посольства Російської Федерації в Польщі та надання статусу персони нон грата послу терористичної держави.
Посол Росії у Варшаві не є представником легітимної, миролюбної держави; він є голосом терористичного режиму, який несе відповідальність за військові злочини, масові вбивства мирних жителів, депортацію дітей, знищення цивільної інфраструктури та безпрецедентні порушення міжнародних норм. Діяльність посла Росії свідчить про функціонування злочинної терористичної держави і служить пропаганді війни. Його присутність на польській землі є зневагою до цінностей, на яких базуються наша конституція, права людини та солідарність з Україною, -- зазначив Яцек Вишневський, представник KOD, під час зачитування петиції.
Доки тривала пресконференція, посла на місці не було, а скульптура залишатиметься у Варшаві ще кілька днів. Та навіть якщо він таки з'явиться -- день точно не піде за його сценарієм. Йому доведеться зіткнутися з реальністю -- не парадною, не урочистою, а прямою, безжальною й принизливою. "**йло" стане дзеркалом для всієї брехливої риторики, з якою він звик виступати, і наочно продемонструє, як виглядає правда про сучасну Росію: агресивну, ізольовану, зневажену.
Активісти звертаються до всіх, кому не байдужа ситуація, з проханням підписати петицію та розповсюдити правду — навіть якщо вона виглядає як величезний фалос у шоломі.