Юридичний портал

Суд з прав людини постановив, що Україна повинна виплатити компенсацію родинам загиблих під час подій в Одесі 2 травня 2014 року.

На думку суду, держава не вжила належних заходів для запобігання трагедії.

Головна відповідальність за масові безладдя в Одесі 2 травня 2014 року, внаслідок яких загинуло 48 людей, покладається на Російську Федерацію. Проте й Українська держава також несе частину відповідальності за те, що не забезпечила адекватні заходи безпеки під час цих подій, тому вона зобов'язана виплатити компенсації постраждалим. Таке рішення було ухвалене Європейським судом з прав людини (ЄСПЛ).

Отже, суд встановив, що ці інциденти були викликані російською пропагандою, а основна відповідальність за нестабільність в Україні лежить на агресорі.

"Насильству передувало масштабне поширення агресивної, емоційно забарвленої дезінформації про нову українську владу та прихильників Майдану з боку російської влади та ЗМІ", - йдеться у рішенні суду.

Також описується загалний контекст подій того періоду (втеча Януковича, анексія Криму росіянами, події на сході країни тощо). Йдеться, що в Одесі напруженість значно зросла після 19 лютого 2014 року, коли група прихильників Майдану зібралася біля ОДА, де їх та журналістів "тітушки" у присутності міліції побили бейсбольними бітами.

Події 2 травня 2014 року, які розглядали ЄСПЛ, розпочалися з нападу "антимайдану" на учасників проукраїнської демонстрації. В результаті в місті почалися масові заворушення, які завершилися на Куликовому полі знищенням табору "антимайдану" та пожежею у Будинку профспілок.

Як повідомляється, з позовами виступили родичі більш ніж двадцяти загиблих, а також троє осіб, які змогли вижити після пожежі. Серед тих, хто подавав позови, є сім'ї двох проукраїнських активістів, які були застрелені в центрі Одеси, а також троє осіб, яких вважають "випадковими" жертвами. Більшість заявників складають родичі учасників "антимайдану".

Всі позивачі переконані, що держава могла уникнути трагедії. Суд також дійшов до подібного висновку, зазначивши, що, незважаючи на участь РФ у подіях, Україна все ще несе відповідальність. Зокрема, Європейський суд з прав людини вважає, що влада не змогла запобігти актам насильства та забезпечити покарання винних.

У документі також зазначається, що низка українських чиновників, які мають нести відповідальність за бездіяльність відповідних структур, втекли до РФ, де набули громадянства і навіть отримали кар'єрне зростання. Серед них - начальник обласного управління ДСНС Володимир Боделан, а також заступник начальника ГУ МВС в Одеській області Дмитро Фучеджі, який відіграв ключову роль у бездіяльності правоохоронців 2 травня.

Встановлено, що одеські правоохоронці, маючи оперативні дані про заворушення, що готуються, фактично нічого не зробили, щоб їм запобігти - не зупинили напад на проукраїнських активістів. Також наголошується: керівництво регіонального главку ДСНС навмисне на 40 хвилин затримало відправлення пожежних розрахунків до Будинку профспілок, де гинули люди, а правоохоронці не спробували евакуювати людей з палаючої будівлі.

Європейський суд з прав людини також виявив, що місцева адміністрація навмисно знищувала свідчення на місці події, прикриваючись необхідністю прибрати, зокрема в центральних районах міста.

У результаті розгляду справи суд ухвалив рішення про визнання України відповідальною за порушення статті Європейської конвенції з прав людини, що забезпечує право на життя. Державі було наказано виплатити компенсації: 15 тисяч євро родинам кожного загиблого, 12 тисяч євро трьом постраждалим, які зазнали серйозних опіків під час подій у Будинку профспілок. Крім того, донька Михайла В'ячеславова, який загинув у пожежі, повинна отримати 17 тисяч євро, оскільки жінка скаржилася на те, що їй безпідставно відмовили у видачі тіла для поховання.

Рішення стосується всіх заявників, чиї родичі загинули під час зіткнень у центрі Одеси, і тих, хто або отримав поранення або втратив своїх найближчих родичів під час пожежі.

Як повідомлялося агентством УНІАН, 2 травня 2014 року в Одесі проукраїнські активісти планували провести марш на підтримку єдності України. Вони мали намір пройти від Соборної площі до парку імені Тараса Шевченка, де в той час проходив футбольний матч. Однак їхній шлях перетворився на конфлікт, коли представники "антимайдану" заблокували рух учасникам маршу, що призвело до масових заворушень.

Конфлікти розпочалися в центрі міста, зокрема на Грецькій площі, де кілька осіб, у тому числі активісти, які підтримують Україну, були вбиті. Серед перших жертв опинилися євромайданівці Ігор Іванов та Андрій Бірюков, що стало своєрідним "моментом істини". Після сутичок у центральній частині міста, прибічники незалежності України вирушили пішки до Куликового поля, де знаходилося наметове містечко сепаратистів. В результаті, намети загорілися, а пожежа в Будинку профспілок призвела до загибелі 42 людей через вогонь, дим і падіння з вікон палаючої будівлі.

В результаті заворушень 2 травня загинуло 48 осіб, а понад 200 отримали травми.

Читайте також