"Україна і Нідерланди об'єднуються проти Росії": круглий стіл на тему рішення Європейського суду з прав людини.

У Києві відбувається круглий стіл, присвячений темі: "Вирішення Європейського суду з прав людини щодо міждержавної скарги України та Нідерландів проти Російської Федерації та його вплив на захист прав осіб, постраждалих від агресії Росії".
Укрінформ проводить пряму трансляцію обговорення, в якому беруть участь представники Міністерства юстиції України та активісти правозахисної сфери.
На засіданні круглого столу розглядаються такі теми:
Згідно з інформацією, наданою Укрінформом, під час брифінгу 9 липня Уповноважена у справах ЄСПЛ Маргарита Сокоренко повідомила, що з 2014 року від громадян, які стали жертвами злочинів Росії в Україні, до Європейського суду з прав людини було подано близько 7 тисяч особистих скарг.
Велика палата Європейського суду з прав людини в Страсбурзі тільки що винесла рішення у міждержавному справі "Україна та Нідерланди проти Росії", в якому було встановлено численні порушення прав людини, скоєні агресором.
Справа "Україна та Нідерланди проти Росії" стосується масових і систематичних порушень прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей; викрадення та спроб незаконного вивезення дітей-сиріт з Донецької та Луганської областей на територію РФ у 2014 році; збиття літака рейсу MH17.
Справа "Україна та Нідерланди проти Росії" є найбільшою міждержавною справою, що об'єднує одразу чотири заяви. Вона охоплює період із 2014 року до сьогодення і стосується злочинів на окупованих територіях Донецької та Луганської областей. До справи також включені скарги на дії РФ під час повномасштабного вторгнення, що розпочалося 24 лютого 2022 року.
Окрему частину провадження становить заява Нідерландів щодо збиття малайзійського "Боїнга", внаслідок чого загинули всі 298 людей на борту. З огляду на масштаб порушень, до справи долучилися 26 держав та одна неурядова організація -- безпрецедентна міжнародна підтримка в історії суду.
У Страсбурзі 12 червня 2024 року відбулися усні слухання, на яких Україна виклала свою позицію стосовно подій, що мали місце з 2014 року, а також щодо воєнних злочинів, скоєних Росією з моменту початку повномасштабного вторгнення.
Проміжне рішення суду вже встановило відповідальність РФ.
ЄСПЛ 25 січня 2023 року у рішенні щодо прийнятності частини справи, яка стосується подій на сході України, вже дійшов висновку, що з 11 травня 2014 року і щонайменше до 26 січня 2022 року території сходу України, захоплені російськими силами, перебували під юрисдикцією Російської Федерації.
Суд визнала, що з квітня 2014 року російські війська були присутні на українських територіях, а також зафіксувала масштабне розгортання армії Росії, яке почалося не пізніше серпня 2014 року. Таким чином, Європейський суд з прав людини фактично спростував заяви Москви про "відсутність військових" в Україні.
Європейський суд з прав людини також визначив, що катастрофа рейсу MH17 сталася в зоні, де влада була під контролем російських окупаційних адміністрацій, що означає, що ці події підпадають під юрисдикцію Російської Федерації.