Юридичний портал

Україна та Нідерланди здобули перемогу у справі МН17 проти Росії в Європейському суді з прав людини після 11 років судового розгляду, - повідомила Стефанішина.

Україна та Нідерланди виграли справу проти Росіі в ЄСПЛ після 11 річного судового процесу. 26 країн приєдналися в якості третьої сторони, а ще громадські організації, Фонд авіакатастрофи MH17 та індивідуальні заявники.

Цю інформацію озвучила міністр юстиції Ольга Стефанішина, повідомляє Цензор.НЕТ.

Вражаюче. Європейський суд з прав людини ухвалив унікальне рішення у справі "Україна-Нідерланди проти Росії", яке стало найзначнішим засудженням агресора в історії Ради Європи та, ймовірно, в новітній історії загалом.

Суд наголосив: дії Росії в Україні безпрецедентні за характером і масштабом насильства. Зловісні заяви керівництва рф щодо права України на існування, її державності та незалежності становлять загрозу мирному співіснуванню в Європі та підривають самі основи демократії. У жодному з попередніх конфліктів не було настільки одностайного засудження міжнародною спільнотою кричущої зневаги до засад міжнародного правопорядку, встановленого після Другої світової війни.

Суд визнав, що військові дії російських військ на території України, що тривали з 11 травня 2014 року до 16 вересня 2022 року, були ретельно спланованими з метою встановлення контролю над українськими територіями, інфраструктурою та населенням. Про це повідомила Стефанішина у своєму дописі на Facebook.

Як зазначила міністр, у березні 2022 року Росія була виключена з Ради Європи внаслідок її повномасштабного вторгнення в Україну. Проте, це виключення не означає, що з моменту його набуття чинності для Росії перестала діяти Конвенція про захист прав людини. Важливою нормою цієї Конвенції є те, що у випадку виключення держави з Ради Європи, вона продовжує залишатися в силі для цієї країни протягом шести місяців. Саме тому Європейський суд з прав людини фіксував порушення до 16 вересня 2022 року - дати, коли дія Конвенції для Росії була остаточно припинена. Це не означає, що після цього терміну Росія звільняється від відповідальності за свої подальші злочини; просто ЄСПЛ більше не має юрисдикції для розслідування подій, що сталися після 16 вересня 2022 року. Для притягнення агресора до відповідальності за нові порушення існують інші міжнародні правові механізми.

Як підкреслюється в рішенні Європейського суду з прав людини, безпрецедентні порушення не могли мати місце без відкритої підтримки, заохочення та затвердження з боку вищих державних структур Росії. Дії представників російської влади не мали жодних обмежень — масові порушення прав людини відбувалися на величезному рівні без жодних наслідків, ставши частиною розгалуженої адміністративної системи.

Виявлені порушення, які тривають більше восьми років:

Суд визнав, що Росія несе відповідальність за загибель 298 цивільних осіб, які перебували на борту рейсу MH17. Цей акт не може бути кваліфікований як "законна військова дія" і є серйозним порушенням права на життя. Росія не виконала свій обов'язок провести належне розслідування та сприяти міжнародному розслідуванню, натомість заважала цьому, поширюючи неправдиву або сфальсифіковану інформацію.

Припущення про можливість отримання справедливості в російських судах є ілюзорним через повне заперечення причетності та відмову співпрацювати. Тривалі глибокі страждання родичів жертв становлять нелюдське поводження.

Суд зазначив, що Росія повинна без зволікань:

Питання компенсації за статтею 41 Конвенції ще розглядається, але має враховувати створення Реєстру збитків Радою Європи та поточні обговорення майбутнього компенсаційного механізму.

"Протягом багатьох років Міністерство юстиції невтомно працювало над цією справою, забезпечуючи юридичний супровід у Європейському суді з прав людини. І ось, після 11-річного судового процесу, Україна досягла перемоги в ЄСПЛ. Це рішення стало важливим кроком на шляху до справедливості та відновлення міжнародного права. Міністерство юстиції продовжить рішуче відстоювати відповідальність Росії, використовуючи всі доступні міжнародні судові механізми", - зазначила Стефанішина.

Читайте також