Україна та Росія завершили перший етап обміну "1000 на 1000": усі деталі (фото, відео)

Що відомо про початкову стадію масштабного обміну - у статті РБК-Україна.
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна і Росія завершили перший етап угоди про обмін "1000 на 1000".
"Сьогодні - 390 людей. Субота та неділя - очікуємо продовження обміну", - зазначив він.
Президент висловив подяку всім, хто невтомно працює і підтримує, щоб українці могли повернутися додому.
"Дуже важливо повернути всіх, хто в полоні. Перевіряємо кожне прізвище, інформацію щодо кожної людини. Продовжимо нашу дипломатичну роботу, щоб такі кроки ставали можливими", - додав він.
У Координаційному штабі з питань утримання військовополонених повідомили, що на батьківщину повернули 270 військовослужбовців та 120 цивільних осіб.
"Серед них військові Збройних Сил України, зокрема представники Військово-морських сил, Десантно-штурмових військ, підрозділів територіальної оборони, а також Національної гвардії та Державної прикордонної служби України", - зазначили вони.
Звільнені військовослужбовці обороняли українські землі на фронтах Донецька, Луганська, Харкова, Запоріжжя та Херсона, а також активно залучалися до бойових дій у Чернігівській, Сумській і Київській областях.
Серед звільнених троє жінок та 387 чоловіків. Після обміну вони пройдуть медогляд, отримають допомогу з фізичної та психологічної реабілітації, всі належні виплати за весь час перебування в неволі та реінтегруються в суспільство.
16 травня 2025 року в Стамбулі відбулася перша зустріч української та російської делегацій за останні три роки. На переговорах було досягнуто угоди про обмін полоненими за схемою "1000 на 1000".
Глава української делегації та міністр оборони України Рустем Умєров поділився результатами переговорів відразу після їх закінчення. Його російський колега Володимир Мединський також підтвердив досягнуті угоди.
Як повідомляє телеканал CNN, посилаючись на турецького чиновника, ініціатива щодо обміну військовополоненими була висунута Туреччиною. Він зазначив, що в той час, коли ситуація здавалася безвихідною, Анкара виступила з пропозицією організувати обмін.
Після цього розпочалася активна стадія підготовки. Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони Вадим Скібіцький оголосив про старт формування списків для обміну. У той же час, Служба безпеки України повідомила про проведення підготовчих дій Об'єднаного центру, що координує процес звільнення затриманих.
Серед іншого, готувалася відповідна інфраструктура, локації та медичний персонал, необхідні для прийому, супроводження та реабілітації українських військових.
На брифінгу 19 травня президент Володимир Зеленський зазначив, що обмін "1000 на 1000" стосується виключно військовослужбовців, які потрапили в полон. Він підкреслив, що обміни мають стосуватися лише військових, в той час як цивільні особи та діти повинні повертатися без будь-яких умов.
"Ми надали інформацію про політв'язнів та журналістів. Не хотів би вдаватися в подробиці. На мою думку, обмін дітей на військових є неприйнятним рішенням, і ми не підтримуємо цю практику," - зазначив Зеленський.
Протягом кількох днів від моменту домовленостей Умєров заявив про узгоджений покроковий план реалізації обміну, в якому враховано гуманітарні, безпекові та логістичні аспекти.
22 травня, у четвер, стало відомо, що Україна передала Росії перелік для майбутнього обміну. У Кремлі підтвердили отримання цього списку та направили Україні свій власний документ.
Президент України, у свою чергу, оголосив про необхідність перевірки прізвищ усіх осіб, зазначених у списках, наданих російською стороною. Згодом Андрій Єрмак, голова Офісу президента, підтвердив, що українська сторона завершила всі етапи підготовки. Тепер на черзі Російська Федерація — реалізувати досягнуті угоди в найкоротші терміни.
Вчора в Росії оголосили, що обмін у форматі "1000 на 1000" може затягнутися на кілька днів через певні технічні труднощі. Сьогодні джерела РБК-Україна підтвердили, що процес триватиме три дні.
Нагадуємо, що попередній обмін полоненими між Україною та Російською Федерацією відбувся 6 травня 2025 року. Тоді вдалося повернути додому 205 військовослужбовців. Цей обмін став п'ятим у цьому році та 64-м з моменту повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
Серед згаданих осіб налічувалося 3 офіцери та 202 солдати разом із сержантами. Серед них були представники Збройних Сил України, в тому числі Військово-морських сил, Повітряних сил, Десантно-штурмових військ, Сил територіальної оборони, а також Національної гвардії України та Державної прикордонної служби.
Визволені захисники обороняли Україну на Донецькому та Луганському напрямках, Запорізькій області та Харківській, у Херсонській, Сумській та Київській областях, а також серед звільнених були й захисники з гарнізону Маріуполя.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець раніше розповідав, що ОАЕ наразі є головним посередником у поверненні українців з полону РФ.