Українці активно повертаються до окупованого Маріуполя: що стало причиною?
На окуповані території повернулись близько 150 тис. внутрішньо переміщених осіб.
Приблизно 150 тисяч людей, які були вимушені залишити свої домівки, повернулися на території, що наразі перебувають під окупацією.
Про це розповів народий депутат та член Комітету Верховної Ради з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин Максим Ткаченко в інтерв'ю "Укрінформу".
За його словами, внаслідок війни Росії проти України з Маріуполя виїхало приблизно 200 тисяч осіб. Проте, кожен третій з них вирішив повернутися до окупованого міста. За оцінками, це становить близько 67-70 тисяч людей. Загалом в Україні налічується близько 5 мільйонів внутрішньо переміщених осіб.
За словами народного депутата, основною причиною повернення є те, що переселенці не змогли знайти своє місце в житті на території, що контролюється Україною.
"Вони не отримали необхідної підтримки з боку держави – ні у вигляді житла, ні соціальних послуг, компенсацій чи можливостей для працевлаштування. Багато внутрішньо переміщених осіб не змогли знайти роботу через негативне ставлення роботодавців, а ті вакансії, що пропонуються переселенцям, насправді мають дуже низьку оплату", – зазначає Ткаченко.
Він поділився тим, з якими викликами зустрілися переселенці у містах, що знаходяться в тилу.
Заробітна плата в Україні часто коливається в межах 8-12 тисяч грн, тоді як ціни на оренду житла в умовно безпечних регіонах починаються від 10 тисяч грн. Коли переселенці знаходять роботу, вони втрачають можливість отримувати державні виплати, що компенсували витрати на оренду, які складають приблизно 2000 грн на особу та 3000 грн на дітей і осіб з інвалідністю. Крім того, можливостей для безкоштовного проживання в умовах, що відповідають базовим вимогам, надзвичайно мало, - зазначив народний депутат.
Раніше лідерка партії "Слуга Народу" Олена Шуляк визнала, що Україні не вдалося реалізувати ефективну політику підтримки внутрішньо переміщених осіб, внаслідок чого багато людей вирішують повернутися в окуповані території.