Юридичний портал

Для України надзвичайно важливо розробити механізм, що дозволить зберігати інформацію про злочини Російської Федерації, скоєні проти культурної спадщини.

Як повідомляє кореспондент Укрінформу, про це заявив керівник Центру прав людини та меморіалізації війни при Київській школі економіки Антон Дробович під час пресконференції в Українському медіацентрі за підсумками тренінгу "Збір та дослідження доказів проти культурної спадщини".

Для України важливим завданням повинно стати формування партнерської інфраструктури для збереження даних. Існує кілька провідних організацій, що займаються документуванням, але вже зараз деякі з них висловлюють занепокоєння щодо скорочення своїх проєктів у цій сфері. Це свідчить про необхідність залучення нових учасників - не лише громадських організацій і волонтерів, які виконують цю роботу з почуттям глибокої відповідальності перед суспільством, але й формування більш широкої співпраці. Нам необхідно створити таку екосистему збереження даних (за участю партнерів, громадських організацій, правоохоронних органів та державних установ), яка буде спільно управлятися і зберігатися, щоб вихід одного чи кількох учасників не зашкодив загальним інтересам справедливості, - підкреслив Дробович.

Він підкреслив, що інвестування у збереження культурної спадщини є важливим, оскільки в умовах війни, особливо в контексті боротьби за ідентичність, це питання стало надзвичайно актуальним.

Юристка у сфері законодавства з питань мистецтва та культурної спадщини Евелін Кампфенс наголосила, що важливим завданням для України є документування об'єктів культурної спадщини - створення музейних реєстрів - задля того, щоб можна було ідентифікувати втрачені об'єкти. Зі свого боку координаторка Консультативної групи з питань воєнних злочинів в Україні (АСА), очільниця групи з питань культурної спадщини Андреа Кейлі додала, що варто готуватися до того, що справи, які стосуються злочинів проти культурної спадщини, розглядатимуться упродовж десятиліть.

Також під час заходу спікери розповіли про чотириденний тренінг "Збір та дослідження доказів проти культурної спадщини", що проводився в Києві для музейників, слідчих, прокурорів, військових, науковців представників громадського сектору та журналістів. За участі міжнародних експертів учасники обговорили прогалини в практиках і законодавстві зі збору доказів злочинів проти культурної спадщини, випрацьовували алгоритми співпраці, опановували правові інструменти для переслідування винних на національному та міжнародному рівнях. До тренування долучилися представники США, Великої Британії, Швеції, Франції, Маврикію, Нідерландів та України.

"Основною метою тренінгу було забезпечити максимально ефективну координацію між різними ініціативними групами та експертами, які займаються збором інформації про порушення прав української культурної спадщини, що сталися внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Це потрібно для того, щоб зібрана інформація згодом перетворилася на незаперечні, чіткі та вагомі докази. Остаточна мета полягає в тому, щоб притягнути до відповідальності тих, хто винен у злочинах проти України, зокрема, у порушеннях культурних прав, культурної ідентичності та історичної пам'яті", - зазначив співзасновник Агенції стійкості культури (ACURE) та генеральний директор Національного музею Революції Гідності Ігор Пошивайло.

Тренінг був організований спільними зусиллями Агенції стійкості культури (AКУРЕ) та Музею Майдану разом із Консультативною групою Atrocities Crime Advisory Group for Ukraine (ACA - ICJI).

Як повідомлялося, міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький заявив, що Україна просить європейських партнерів допомогти в евакуації культурних артефактів, а також підготовці спеціалістів з евакуації, реставрації й відновлення.

Читайте також