Юридичний портал

Українські захисники прав людини представили в ООН інформацію про злочинні дії Росії на тимчасово окупованих територіях.

Цю інформацію повідомляє кореспондент Укрінформу, що працює в Нью-Йорку.

Голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник зазначила, що протягом років Росія вибудовувала систему політично мотивованих переслідувань в окупованих Криму та районах Донбасу, яку зрештою перенесла на інші ТОТ "у величезних масштабах".

На початку окупації міст Запорізької та Херсонської областей російські військові отримали від ФСБ списки небажаних осіб, включаючи журналістів, активістів, громадських діячів та представників місцевої влади, яких планувалося усунути.

У в'язницях Росії може перебувати до 28 тисяч цивільних осіб, однак точна цифра ув'язнених залишається нез'ясованою. Принаймні 12 340 цивільних вважаються зниклими безвісти.

Деякі з них роками не мають жодного контакту з навколишнім світом.

"Практично всі цивільні особи стали жертвами тортур і жорстоких умов утримання під вартою", - підкреслила Скрипник, зазначивши, що ці відомості були підтверджені також незалежною міжнародною комісією ООН, яка розслідує злочини Росії в Україні.

За словами правозахисниці, щорічна резолюція Генасамблеї ООН про ситуацію з правами людини на тимчасово окупованих територіях України "є важливим інструментом привернення уваги до тисяч цивільних осіб, які утримуються під вартою, та їх звільнення".

Голова української правозахисної організації "Альменда" Марія Суляліна зосередилася на освітньому аспекті російської окупації.

Вона зазначила, що діти на тимчасово окупованих територіях "зазнають постійного впливу системи, розробленої та реалізованої Російською Федерацією, яка має на меті знищення їхньої національної ідентичності; зокрема, це стосується мілітаризації та ідеологічної пропаганди".

Вона зауважила, що під окупацією перебуває 1,6 млн дітей, що зіставно з чисельності всього населення таких країн, як Естонія, Бахрейн чи Тринідад і Тобаго.

Протягом більш як 10 років окупації Криму система освіти використовується як інструмент пропаганди війни, служби в збройних силах РФ і русифікації дітей, долала Суляніна. А після повномасштабного вторгнення методи, які використовувалися в Криму, впроваджуються й на інших окупованих територіях, долала вона.

Катерина Рашевська, експерт Регіонального центру прав людини, зазначила, що "масштабні та систематичні порушення – це не лише незначні наслідки або побічні ефекти війни, а складові російської державної політики, що руйнують національну ідентичність українського народу".

Протягом десяти років росіяни незаконно колонізують Кримський півострів, завозячи туди населення з території РФ. Загальна кількість російських колонізаторів коливалася від 400 тис. до 800 тис., сказала Рашевська.

"Історія Криму з Росією - це історія порушень прав людини, імперіалістичних звірств, депортацій та інших міжнародних злочинів", - наголосила вона.

Як зазначила правозахисниця, резолюція Генеральної Асамблеї ООН, що стосується прав людини на тимчасово окупованих територіях, є значущим механізмом для "забезпечення дотримання міжнародних норм і формування підґрунтя для майбутньої відповідальності".

Як повідомляв Укрінформ, цього року українська делегація підготувала оновлений проєкт резолюції Генеральної Асамблеї ООН "Ситуація з правами людини на тимчасово окупованих територіях України, включаючи Автономну Республіку Крим та місто Севастополь".

Читайте також