Юридичний портал

"Без винятків усіх піддають тортурам": Росія регулярно здійснює катування українських військовополонених до летального завершення, - AP.

Росія регулярно застосовує тортури та жорстоке ставлення до українських військових, які потрапили в полон.

Цю інформацію озвучило агентство AP, яке спілкувалося з родичами військовополоненого, що трагічно загинув у російському ув'язненні, повідомляє UAINFO.org, посилаючись на NV.

Ця історія стосується військового Сергія Григор'єва, котрий вступив до лав армії у 2019 році та брав участь в обороні Маріуполя від російських загарбників на початку великої війни.

Російський документ, що підтверджує смерть, стверджує, що 59-річний чоловік помер від інсульту. Проте український судмедексперт і колишній військовополонений, затриманий разом із ним, мають іншу версію подій, що свідчить про насильство та лікувальну недбалість з боку російських військових.

За словами офіційних осіб із правозахисних груп, ООН, українського уряду та українського судмедексперта, який провів десятки розтинів військовополонених, насильство в російських в'язницях стало одним із головних чинників смертей у російських в'язницях.

Згідно з отриманою інформацією, кількість жертв у в'язницях свідчить про те, що Росія регулярно вдається до жорстокого поводження з полоненими військовими. Відзначається, що розбіжності у судово-медичних висновках, подібно до випадку Григор'єва, а також повернення понівечених і розкладених тіл, вказують на спроби замаскувати ймовірні факти катувань, голоду та неналежного медичного обслуговування в численних в'язницях та слідчих ізоляторах по всій Росії та на окупованих територіях України.

Читайте також: На обід – "блюда" з господарського мила та туалетного паперу, а на десерт – сендвічі з зубною пастою: морський піхотинець зі Зміїного поділився своїми враженнями про російський полон.

10 квітня 2022 року Григор'єв зателефонував своїй сім'ї, щоб запевнити їх, що "все буде добре". Це був останній раз, коли вони розмовляли з ними, ідеться в матеріалі.

Два дні потому родич солдата із загону Григор'єва зателефонував і сказав, що чоловіки потрапили в полон.

Незабаром його сім'ї зателефонували з Міжнародного комітету Червоного Хреста, який підтвердив, що він живий і офіційно зареєстрований як військовополонений, що гарантує йому захист відповідно до Женевських конвенцій.

"Нам сказали: 'Отже, все в порядку... Росія повинна його повернути', — згадує дружина Григор'єва, Галина."

У серпні 2022 року вона отримала від нього повідомлення: "Моя люба Галочко. Я в порядку і здоровий. Усе налагодиться".

Відчайдушно шукаючи відповіді, його донька Оксана взялася за спостереження за російськими групами в соціальних мережах, де постійно публікувалися відео з українськими військовополоненими. І одного разу їй пощастило натрапити на його запис – вражений, виснажений і без зубів.

У записаному під тиском відео Григор'єв стверджує перед камерою: "Я в порядку і почуваюся добре".

"Але якби ви подивилися на нього, ви б побачили, що це неправда", -- сказала Оксана.

Військовий Олексій Гончаров, який перебував у полоні разом із ним, поділився з журналістами, що реальність виявилася справді страшною.

Читайте також: Зі слідами катувань й ознаками розтину: в Офісі генпрокурора розповіли, в якому стані з РФ повернули тіло журналістки Рощиної

Протягом кількох місяців він спостерігав, як Григор'єва зазнавав такої ж жорстокої кари, як і інші військовополонені в Каменськ-Шахтинській виправній колонії на південному заході Росії.

"Всі зазнали ударів – без жодного виключення. Дехто постраждав більше, інші – менше, але ми витримали це все," – зазначив він.

Гончаров місяцями страждав від болю в грудях, перебуваючи в полоні. Він зазначив, що навіть у цей час побиття не зупинялися, а іноді навіть посилювалися після його звернень за медичною допомогою, які залишалися без відповіді.

"Наприкінці я майже не міг пересуватися," -- зізнався Гончаров, якому після повернення в Україну виявили туберкульоз.

У звіті ООН на 2024 рік зазначається, що 95% українських військовополонених, які повернулися додому, стали жертвами "систематичних" катувань. В'язні розповідали про випадки побиття, застосування електрошоку, удушення, сексуального насильства, тривалих стресових поз та імітацій страти, а також про позбавлення сну.

Читайте також