Юридичний портал

В Азербайджані стартувала Конференція ООН з питань кліматичних змін COP29.

29-та конференція Організації Об'єднаних Націй з питань зміни клімату (COP29) розпочалася 11 листопада в столиці Азербайджану, Баку, з метою сприяння досягненню значних результатів у світовій боротьбі зі змінами клімату.

За даними кількох ЗМІ, переговори натрапили на перешкоду, коли деякі країни хотіли більше зосередитися на просуванні вперед у переході від викопного палива, тоді як інші, в основному країни-виробники нафти й газу, хотіли обмежити обговорення угоди COP28, досягнутої минулого року, в основному фінансами.

"Відкинемо уявлення про те, що фінансування для клімату є лише актом благодійності, - зазначив у своїй промові виконавчий секретар ООН з питань зміни клімату Саймон Стілл. - Сучасна амбітна мета в галузі кліматичного фінансування враховує інтереси всіх країн, в тому числі найбільших і найбагатших."

У той час як Всесвітня метеорологічна організація ООН передбачає, що період з 2015 по 2024 рік стане найгарячішим десятиліттям за всю історію спостережень, а екстремальні кліматичні явища продовжують виникати по всьому світу, переговори, що проходять у Баку до 22 листопада, вважаються критично важливими для досягнення прогресу, поки ще є час.

Зустріч, що відбулася минулого тижня, відзначена обранням Дональда Трампа президентом США, який пропагує збільшення видобутку викопного палива в країні, що вже досягло рекордних обсягів.

Спеціальний представник США з питань клімату Джон Подеста висловив своє занепокоєння щодо того, яким чином нова адміністрація планує підходити до викликів зміни клімату, враховуючи численні заяви Трампа про намір вивести країну з міжнародних кліматичних угод.

"Для тих, хто серйозно ставиться до протидії змінам клімату, результати, отримані на минулому тижні в США, безсумнівно, викликають глибоке розчарування," - зазначив Подеста під час саміту.

"Проте сьогодні я хочу підкреслити, що, незважаючи на те, що федеральний уряд США під керівництвом Дональда Трампа може зосередитися на інших питаннях, зусилля щодо боротьби зі змінами клімату в країні не зупиняться", - зазначив він.

Ще до старту COP29 виникали сумніви щодо можливості досягнення реальних результатів, зважаючи на те, що господарем цього заходу став багатий на нафту Азербайджан.

Авторитарний президент Ільгам Алієв піддається критиці за свою нездатність розробити та впровадити ефективні стратегії щодо зміни клімату в країні. Його також звинувачують у порушенні прав людини, зокрема у затриманні незалежних журналістів. Серед них - Фарід Мехралізада, журналіст та економіст, пов'язаний із Радіо Свобода, який вже п'ять місяців перебуває за ґратами за звинуваченнями, які, за його словами і словами його прихильників, є безпідставними.

"Азербайджан, використовуючи COP29 як фасад, нарощує контроль під фальшивою "зеленою" програмою, зміцнює контроль над владою і посилює регіональну напруженість", - заявила шведська екологічна активістка Ґрета ТунберҐ у дописі на X.

Тунберґ стала лідером протесту в сусідній Грузії 11 листопада, висловивши своє рішення не брати участі в COP29 через ставлення Азербайджану до екологічних питань та порушень прав людини.

Азербайджан давно розглядає проведення масштабних заходів як шлях до здобуття міжнародного авторитету. Він прийняв пісенний конкурс Євробачення в 2012 році, неодноразово, хоча й безуспішно, подавав заявку на проведення Літніх Олімпійських ігор і прийняв дві схожі події: Європейські ігри в 2015 році та Ігри ісламської солідарності в 2017 році.

Читайте також