Юридичний портал

У Брюсселі повідомляють про суттєвий прогрес у формуванні спеціального трибуналу для розслідування злочинів агресії, скоєних проти України.

Учасники тринадцятого засідання Основної групи, що займається формуванням спеціального трибуналу для розслідування злочинів агресії проти України, повідомили про істотні досягнення у питанні його створення.

У вівторок, по завершенні 13-го засідання в Брюсселі, було оголошено спільну заяву для преси, в якій взяли участь Високий представник Європейського Союзу Кая Каллас, європейський комісар з питань демократії, правосуддя, верховенства права і захисту прав споживачів Майкл Макграт, генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе, а також заступник міністра юстиції України Ірина Мудра.

Сьогодні ми зробили важливий крок у напрямку створення спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії проти України. Необхідно чітко розмежувати військові злочини та злочини агресії: перші можуть бути розглянуті Міжнародним кримінальним судом, тоді як злочини агресії підпадають під юрисдикцію лише спеціального трибуналу. Слід зазначити, що злочин агресії є діянням, вчиненим керівництвом, і без нього не було б і військових злочинів. Тому критично важливо забезпечити відповідальність і за злочини агресії, - підкреслила Каллас.

Вона впевнена, що "жодна особа з Росії, жоден представник російського керівництва не має недоторканності". "Це сигнал, який надсилає даний трибунал. Безумовно, ми залучили до цього процесу Україну, Службу зовнішніх справ, Європейську комісію, Раду Європи, а також 37 країн, і ця ініціатива має широку міжнародну підтримку, що підкреслює спільне прагнення до відповідальності, адже важливо, щоб жоден не був насправді недоторканним", - підкреслила Високий представник.

На думку Каллас, фахівці вже закінчують підготовку головного юридичного документа для трибуналу. "Це важливий прогрес у визначальних принципах, і я вважаю, що юристи виконали блискучу роботу – ми точно готові рухатися вперед з цим", – зазначила вона.

Європейський комісар Макграт підкреслив, що підготовка проекту статуту свідчить про щире партнерство з українськими друзями, яких ми підтримуємо в їх прагненні до справедливого миру і європейського майбутнього. "Спеціальний трибунал матиме критичне значення для забезпечення відповідальності за агресію Росії проти України. Він дозволить притягнути до відповідальності винних у цій незаконній війні, а також добитися справедливості для постраждалих і відшкодування завданих збитків. Я радий повідомити, що сьогодні основна група досягла значного прогресу в розробці проекту статуту Шумана," - додав він.

Єврокомісар зазначив, що "цей ключовий правовий акт визначатиме принципи функціонування спеціального трибуналу, призначеного для розслідування злочину агресії проти України". "Коли трибунал почне свою роботу, українська влада матиме можливість передати свої поточні внутрішні розслідування та судові справи, пов'язані зі злочином агресії, прокурору цього трибуналу. У ході цього процесу Україна також надасть трибуналу відповідні свідчення, включаючи дані, зібрані Міжнародним центром з розслідування злочинів агресії", - уточнив він.

Також Макграт підкреслив, що спеціальний трибунал буде функціонувати в рамках інституційної структури Ради Європи, гарантуючи, що "кримінальне розслідування відповідатиме найвищим стандартам процесуальних гарантій та міжнародному праву прав людини".

Генеральний секретар Ради Європи висловив впевненість, що завершення роботи над проектом статуту Шумана відбудеться в найближчому майбутньому. "Як тільки Рада Європи отримає чітку позицію щодо статуту, а також врахує реакції України та інших держав-членів, ми зможемо швидко перейти до дій та переговорів," - підкреслив Берсе.

Читайте також