В Організації Об'єднаних Націй висловили осуд щодо ув'язнення в Росії медичної працівниці, яка виступала проти війни в Україні.
Спеціальна доповідачка ООН з питань порушення прав людини в Росії, Мар'яна Кацарова, висловила осуд щодо ув'язнення 68-річної лікарки Надії Буянової в Москві за її критику російської агресії в Україні.
Як передає Укрінформ, про це йдеться в повідомленні Управління Верховного комісара ООН з прав людини.
Буянову засудили в Росії до п'яти з половиною років позбавлення волі за критичні висловлювання стосовно російських військ, які воюють в Україні.
"Жахливо засуджувати лікаря за недоведені приватні коментарі під час виконання професійних обов'язків. Поспішний судовий процес, що ґрунтується переважно на свідченнях семирічної дитини, є ще одним прикладом фіктивних судів у Росії, спрямованих проти людей лише за їхню антивоєнну позицію", - зазначила Кацарова.
Кримінальне провадження було ініційовано після того, як вдова загиблого російського військового в Україні подала заяву, у якій звинуватила лікаря в образливих висловлюваннях про її чоловіка під час медичного огляду їхньої дитини.
Буянова, як стверджується, охарактеризувала його як "законну мету для Збройних сил України" і підкреслила, що "агресором виступає Росія".
"Цей інцидент ілюструє систему масштабного і цілеспрямованого придушення всіх мирних протестів проти війни, що спрямована на правозахисників, політичних опонентів та звичайних громадян, які висловлюють думки, що суперечать державним уявленням", - зазначила вона.
За її словами, російський суд базувався на досудовому інтерв'ю з семирічною дитиною, але складність формулювань у запитаннях і відповідях свідчить про те, що ці "свідчення" могли бути завчасно розроблені за певним сценарієм.
У той же час Кацарова підкреслила, що навіть якщо коментарі Буянової буде доведено, висловлення думок, особливо в неформальному середовищі, не вважається злочином згідно з міжнародними стандартами свободи слова.
Буянова, яка народилася у Львові, відкинула всі звинувачення. Відповідаючи на закиди стосовно її "ненависті" до росіян, вона заявила: "Я маю стосунку до трьох етносів: російського, українського і білоруського".
Відзначається, що даний випадок спричинив масові протести серед членів російської медичної спільноти: понад тисяча медичних працівників підписали відкритий лист, у якому закликали звільнити Буянову.
За інформацією Кацарової, в Росії наразі знаходяться під вартою близько 1700 політичних в'язнів, значна частина з яких була затримана через участь у протестах проти війни в Україні.
"Буянова має бути негайно звільнена, а всі звинувачення проти неї зняті", - зауважила спецдоповідачка, додавши, що закони, які придушують свободу слова, зокрема щодо воєнної цензури, мають бути терміново скасовані.
Згідно з інформацією, наданою Укрінформом, наприкінці жовтня Кацарова виступила на засіданні Третього комітету Генеральної асамблеї ООН з новою доповіддю, в якій висвітлила актуальні події в Російській Федерації.
У звіті, зокрема, розглядається питання використання тортур щодо антивоєнних активістів та громадян України.