В Росії була налагоджена комплексна система тортур українських військовополонених, заявив Юсов.
В Україні немає ефективних організацій, які б здійснювали контроль за виконанням норм Міжнародного гуманітарного права та Женевських конвенцій.
В Росії існує розвинена система тортур українських військовополонених. Як зазначив Андрій Юсов, представник Головного управління розвідки Міністерства оборони, у більшості випадків російські військові не завдають страждань українцям з метою отримання інформації. Ця заява була зроблена на форумі "Геноцидальні практики РФ в Україні: від Голодомору до російсько-української війни".
"У більшості випадків мова не йшла про використання сили для отримання інформації. Це свідомі акти катування, спрямовані на те, щоб підірвати опір людини, знищити її особистість, принизити гідність та змусити відмовитися від усього, що має для неї значення. А також зламати тих, хто перебуває поруч," - наводять слова Юсова в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.
Там нагадали, що згідно з даними експертів ООН, понад 95% звільнених українських полонених піддавались тортурам у російському полоні або ж зазнали інших наслідків порушень Міжнародного гуманітарного права та Женевських конвенцій. Юсов своєю чергою зазначив, що країна-терористка РФ має цілу систему катувань.
"Цим займаються певні особи. Саме так формують специфічних 'експертів' — існують детальні описи методів катувань, і за ними проводиться навчання. Це те, що не під силу уявити жодному громадянину західної цивілізації", - підкреслив Юсов.
Він також зазначив, що організації, відповідальні за контроль за дотриманням Женевських конвенцій та гуманітарного права, насправді не функціонують ефективно. Зокрема, йдеться про діяльність Міжнародного комітету Червоного Хреста.
"Мова йде про діяльність Міжнародного комітету Червоного Хреста, якому Росія, з одного боку, фактично перешкоджає у виконанні його функцій: не допускає до місць утримання, не залучає до процесу підготовки та обміну. З іншого боку, слід зазначити, що позиція самого МКЧХ, відверто кажучи, в багатьох ситуаціях повинна бути значно більш активною. У випадках, коли зафіксовані явні порушення Женевських конвенцій з боку РФ, про це повинні говорити не лише Україна як постраждала сторона, а й ті організації, які мають відповідальність за контроль за дотриманням і виконанням Женевських конвенцій, чого, на жаль, у багатьох випадках не спостерігається", - зазначив Юсов.
Він запевнив, що Україна продовжує працювати над тим, аби повернути з російського полону наших людей як військових, так і цивільних. За час повномасштабної війни вдалося повернути додому майже 4 тисячі українців. Всього провели 58 обмінів.
"На жаль, про тисячі інших іще йдеться. І за них треба боротися: і за військових, і за цивільних", - підсумував Юсов.
Раніше уповноважений Радою ООН з прав людини Ерік Мозе заявляв, що в'язниці, контрольовані Росією, навмисно відмовляють у медичній допомозі українським ув'язненим, а лікарі в одній в'язниці навіть беруть участь у катуваннях. Комісія, створена Радою з прав людини для розслідування порушень в Україні після вторгнення Росії, вже дійшла висновку, що окупаційні сили Москви застосовують тортури систематично. При чому за словами Мозе, Росія в питання катувань українців діє з відчуттям безкарності.