В Україні протягом останніх місяців спостерігається значне збільшення кількості жертв серед цивільного населення та випадків порушення прав людини, як повідомляє ООН.

В Україні в останні місяці спостерігається значне збільшення числа жертв серед цивільного населення та порушень прав людини, що стало наслідком ескалації конфлікту та змін у військових стратегіях, зокрема через різке зростання небезпечних ударів безпілотників.
Цю інформацію містить свіжий звіт Управління ООН з прав людини, який був опублікований в понеділок.
Звіт охоплює період з 1 грудня 2024 року по 31 травня 2025 року і фіксує зростання кількості жертв серед цивільного населення на 37% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Згідно з даними, 968 цивільних осіб загинули, а 4807 зазнали поранень. Більшість цих інцидентів сталася на території, що контролюється урядом України, і в основному була спричинена обстрілами з боку російських військових, які використовували далекобійну вибухову техніку в населених пунктах, а також атаками безпілотників малого радіусу дії поблизу зони бойових дій.
Майже половина всіх жертв серед цивільних осіб припадає на удари ракетами та баражувальні боєприпаси та авіабомби, скинуті по густонаселених районах. Щонайменше у трьох задокументованих випадках російські збройні сили застосували ракети з осколковими боєголовками, які вибухали в повітрі, розкидаючи уламки на великій площі та спричиняючи численні смерті й поранення серед цивільних осіб за раз.
"Війна в Україні, яка триває вже четвертий рік, забирає життя щораз більшої кількості цивільних осіб", - заявила голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Даніель Белль.
У звіті також підкреслюється, що застосування безпілотників з коротким радіусом дії призводить до зростання кількості жертв серед мирного населення. Влада підтвердила, що внаслідок таких атак загинули 207 осіб, а ще 1365 отримали травми. Одним з найбільш трагічних інцидентів стало ураження російським безпілотником цивільного автобуса, що транспортував працівників гірничодобувного підприємства в Дніпропетровській області: загинуло 8 жінок і 2 чоловіків, а 57 цивільних осіб були поранені.
"Велика кількість цивільних жертв, спричинена використанням безпілотників малого радіусу дії, є серйозною проблемою, оскільки ці пристрої дозволяють операторам спостерігати за своїми цілями в реальному часі", - підкреслила Белль. - "Наші дослідження однозначно вказують або на неспроможність розрізняти цивільні об'єкти від військових та вжити всіх можливих запобіжних заходів для перевірки військового статусу цілей, або, що ще більш тривожно, на свідоме рішення ігнорувати ці запобіжники", - додала вона.
Протягом звітного періоду збройні сили Росії здійснили безпосередні напади на щонайменше п’ять лікарень, у декількох випадках використовуючи кілька типів баражувальних боєприпасів. Ці дії вказують на можливі умисні атаки на медичні установи, що є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права.
Порушення прав людей, які перебувають у полоні, продовжують бути значною проблемою. Управління ООН з прав людини зафіксувало надійні свідчення про страти не менше ніж 35 українських військовослужбовців, а також одного представника російських сил.
Управління ООН з прав людини провело опитування 117 нещодавно звільнених українських військових, а також двох медичних працівників, які були затримані. Практично всі респонденти повідомили про випадки катувань і жорстокого поводження під час перебування в російському полоні. Вони розповіли про жахливі побиття, електричні удари, сексуальне насильство, напади службових собак і навмисне приниження. Багато з цих дій виконувались особами в масках, які намагалися приховати свою особистість.
У звіті піднімається проблема регулярних порушень прав людини стосовно українських громадян, яких незаконно утримує російська влада, переважно на захоплених територіях. Звільнені особи повідомляли про випадки тортур, жорстокого ставлення та вкрай нестерпних умов утримання.
На окупованих територіях українці також піддавалися посиленому тиску з метою примусового отримання громадянства Російської Федерації. Протягом півроку Управління зафіксувало понад 16 тисяч житлових приміщень, які окупаційні органи включили до списку потенційно "покинутих", що поставило їх під загрозу примусової конфіскації. Люди, які були змушені залишити свої домівки, стикалися з серйозними юридичними, логістичними та безпековими труднощами при спробах повернути своє майно.