Юридичний портал

Кількість цивільних жертв в Україні зросла, відповідно до даних ООН.

Протягом останніх шести місяців внаслідок російських атак в Україні загинуло 968 цивільних осіб, а 4807 людей отримали травми, згідно з доповіддю Управління ООН з прав людини. Ці цифри на 37% перевищують показники за той же період минулого року.

В Україні за останні шість місяців спостерігається значне зростання кількості загиблих серед цивільного населення та випадків порушення прав людини. Це пов'язано з тим, що російські війська різко активізували використання безпілотників для атак. Відповідну інформацію містить доповідь Управління ООН з прав людини, яка була опублікована в понеділок, 30 червня.

Як йдеться у доповіді, в Україні у період з 1 грудня 2024 року до 31 травня 2025 року на 37 відсотків зросла кількість жертв серед цивільних у порівнянні з аналогічним періодом минулого року: 968 цивільних загинули, ще 4807 - зазнали поранень. Переважна більшість цих випадків зафіксована на підконтрольній уряду України території, здебільшого внаслідок обстрілів з боку російських збройних сил із застосуванням вибухової зброї дальнього радіусу дії у населених пунктах, а також ударів безпілотників малого радіусу дії поблизу лінії фронту.

В ООН зазначають, що майже половина всіх жертв серед цивільних припадає на удари ракетами, баражувальними боєприпасами та авіабомбами, скинутими по густонаселених районах. Щонайменше у трьох задокументованих випадках російські збройні сили застосували ракети з осколковими боєголовками, які вибухали в повітрі, розкидаючи уламки на великій площі та спричиняючи численні смерті й поранення серед цивільних.

У звіті також вказується, що застосування безпілотників з обмеженим радіусом дії спричиняє збільшення кількості жертв серед мирного населення. Управління підтвердило, що внаслідок таких атак загинули 207 осіб, а ще 1365 отримали поранення. Один із найтрагічніших інцидентів стався, коли російський безпілотник вразив цивільний автобус, який перевозив працівників гірничодобувного комбінату в Дніпропетровській області. В результаті цього нападу загинули вісім жінок та двоє чоловіків, а ще 57 мирних жителів отримали травми.

За період, який охоплює цей звіт, російські війська завдали прямих ударів щонайменше по п'яти лікарнях, у деяких випадках із застосуванням кількох баражувальних боєприпасів. "Такі дії свідчать про потенційно умисні атаки на медичні заклади, що є порушенням міжнародного гуманітарного права", - наголошують в ООН.

Читайте також: Удар по автобусу на Сумщині є найсмертоноснішим за останні кілька тижнів - місія ООН

В Організації Об'єднаних Націй підкреслюють, що порушення прав військовополонених залишається вагомою проблемою в конфлікті, який Російська Федерація веде проти України. "Управління ООН з прав людини зафіксувало достовірні дані про страту щонайменше 35 українських військових, а також одного військовополоненого з Росії", – зазначається у заяві.

Окрім того, Управління ООН з прав людини опитало 117 нещодавно звільнених українських військовополонених та двох затриманих медичних працівників, й майже всі вони повідомили про катування та жорстоке поводження під час утримання в російському полоні. За їхніми словами, вони зазнавали жорстоких побиттів, ударів електричним струмом, сексуального насильства, нападів службових собак, а також навмисного приниження. Ці дії часто здійснювали особи у балаклавах, щоб приховати свою ідентичність, повідомляють в ООН.

Безперервне жорстоке ставлення до українських військовополонених є не лише проявом нелюдськості, але й серйозним порушенням міжнародних норм, - зазначила керівниця Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Даніель Белль. - Ми стикаємося не з поодинокими інцидентами, а з добре задокументованими випадками систематичних катувань, які вимагають термінових дій, чіткої відповідальності та запобіжних заходів.

Представники Моніторингової місії ООН провели опитування 95 російських військовополонених та громадян інших країн, які перебувають під контролем України. Більше половини з них повідомили про випадки зловживань, такі як тортури, жорстоке поводження, погрози та утримання в неофіційних місцях. Як зазначається, більшість із цих порушень, зафіксованих управлінням, відбувалися на етапі транзиту, ще до прибуття до офіційних місць утримання.

Читайте також: Мститися чи пробачити: що кажуть українці, які пройшли полон РФ

У звіті також піднімається питання систематичних порушень прав людини щодо українських цивільних осіб, яких незаконно утримує російська влада, переважно на захоплених територіях. Звільнені свідки розповідають про тортури, жорстоке ставлення та вкрай нестерпні умови утримання. Крім того, ООН зазначає, що українці на окупованих територіях зазнають посиленого тиску з метою примусового отримання російського громадянства.

В окремій частині доповіді розглядаються випадки залучення українських дітей до диверсійних акцій проти військових об'єктів України. Декілька з цих дітей загинули або отримали поранення, тоді як інші опинилися під загрозою кримінальної відповідальності після того, як їх через соціальні мережі підштовхнули до підпалів або встановлення вибухових засобів, про що повідомила ООН.

Читайте також