Юридичний портал

Вадим Денисенко: О "альтернативных" ценностях США и Украины: какие изменения в мире приносит Трамп -- Блоги | OBOZ.UA

В последнее время мне часто говорят, что Трамп изменил устоявшиеся правила, которые действовали со времен Ялты. Хочу развеять этот миф (или, наоборот, успокоить) — это не соответствует действительности. Итак, что же на самом деле было нарушено?

Далее текст на языке оригинала.

1. Варто почати з того, що ялтинська система була побудована на принципі поділу світу на сфери впливу сильними державами, які виконували роль поліцейських у країнах, що потрапляли під їхній контроль. Демократія, соціалізм, права людини – це всього лише додаткові елементи, своєрідний фіговий лист, що мав значення в метрополії, тоді як на периферії його основна мета полягала в контролі над елітами. Ця система почала руйнуватися, коли великі країни втратили можливість і бажання інвестувати ресурси в підтримку своїх поліцейських функцій. Цей процес розпочався приблизно на межі століть, а остаточно став очевидним після виходу американських військ з Афганістану. Головними причинами колапсу цієї системи стали брак ресурсів та поверховість ідеології на периферії. Але це вже окрема тема для роздумів.

2. Наразі у світі спостерігається, перш за все, зміна моделі поліцейського контролю в різних регіонах. Хоча чіткі правила ще не визначені, країни-лідери намагаються розробити цю модель у контексті двох гегемонів, які делегують поліцейські функції регіональним лідерам у межах своїх повноважень. У свою чергу, ці регіональні лідери формують власні правила взаємодії зі своїми підлеглими. Як вже зазначалося, єдина модель не існує, і, ймовірно, не виникне в найближчі десять років. У деяких випадках буде діяти принцип подвійного підпорядкування, в інших — концепція "васал мого васала є моїм васалом", а в деяких ситуаціях можливе балансування поліцейських функцій між двома чи навіть трьома регіональними лідерами. Проте, повертаючись до нашої теми, важливо підкреслити: Трамп не розпочав цей процес. Він, свідомо чи ні, став каталізатором усвідомлення того, що насправді відбувається. Знову ж таки, мова йде саме про усвідомлення.

3. Правила гри будуть визначені лише тоді, коли великі держави досягнуть згоди щодо умов співіснування. Це, безумовно, не питання одного чи двох років.

4. Які зміни принесло прибуття Трампа? По-перше, він заявив: "Я відкидаю, без зайвих формальностей, те, що можна охарактеризувати як "культуру вибачень". Іншими словами, він висловився, що офіційно не проти ЛГБТ, але не має наміру вибачатися за те, що не є геєм. Це, насправді, стало суттєвим зрушенням для Заходу. Інша важлива зміна полягає в його підході до Європи: він заявив, що поводитиметься з нею так, як раніше США та Європа ставилися до Африки чи Азії. На мою думку, в контексті "культури вибачень" Трамп заклав довгострокову тенденцію, а в питанні Європейського Союзу це більше тактичний крок. Я неодноразово підкреслював, що його мета (на даний момент) не в розваленні Європи, а в її ослабленні. Європа повинна передати технології та виробництва США в обмін на захист від Росії, яку Трамп має намір тримати під контролем. Таким чином, існує велика ймовірність, що обидві сторони зможуть знайти компроміс.

5. Чому Трамп впевнений, що зможе утримувати Росію в певних межах? Перш за все, це пов'язано з тим, що Росія побоюється зростання своєї залежності від Китаю. У Російської Федерації існує лише два сценарії розвитку: або повна економічна підпорядкованість Китаю, або спроба знайти баланс між впливами Китаю та можливостями Західних країн. Яскравим прикладом цього є відстрочка впровадження технології 5G. В умовах санкцій єдиним вигодонабувачем могла стати компанія Huawei, тому Росія ухвалила рішення відкласти конкурс на три роки.

6. Між іншим, всі ті, хто зараз розповідає про масове повернення західного бізнесу в РФ і зняття санкцій, помиляються. Не буде ані швидкого і масштабного зняття американських санкцій. А поки існує закон РФ про дружні та недружні країни і не вирішене питання про заморозку золотовалютних запасів Росії на Заході масове повернення бізнесу в Росії неможливе. Власне, гра Трампа з Росією це віддалений аналог хорошого й поганого поліцейського. Хороший США, поганий Європа, але хороший буде начальником.

7. Тепер перейдемо до нашої ситуації. Ми опинилися в особистісному конфлікті з Трампом. В даний момент є великі сподівання, що лідери Франції та Британії зможуть налагодити стосунки. Хочу висловити лише дві очевидні думки: по-перше, війна на два фронти - це шлях до поразки. По-друге, іноді складається враження, що, обираючи між перемогою у війні та демонстрацією неприємностей Трампу, ми обираємо не той шлях.

Читайте також