Юридичний портал

Підлітки, які чекають на дитину, відкриті душові та брак туалетного паперу: Україна переживає резонансні скандали в інтернатних закладах.

Дітям також не дають гратись іграшками.

Відсутність дверей у туалетах, душ лише раз на тиждень, сексуальне насильство над восьмирічними дітьми та випадки вагітності серед неповнолітніх - все це стало предметом розслідування омбудсмена у дитячих спеціалізованих закладах Львівської та Тернопільської областей, що викликало широкий резонанс у суспільстві. Поліція почала кримінальне провадження. Установи заперечують всі звинувачення, тоді як уповноважений з прав людини попередив чиновників про можливі кримінальні наслідки за бездіяльність.

Цю інформацію висвітлено в репортажі ТСН.

У спеціалізованій школі-інтернаті в Новосілці, що розташована на Тернопільщині, навчаються 95 дітей з інтелектуальними вадами, які охоплюють класи з 1 по 10. Серед учнів є як діти-сироти, так і ті, хто має інвалідність. Щороку на потреби закладу з державного бюджету виділяють 20 мільйонів гривень. Однак моніторингова група, що складається з представників омбудсмена та яка приїздить у навчальний заклад без попереднього анонсу, виявляє численні порушення умов проживання дітей.

Коли ТСН відвідує Новосільську спеціалізовану школу, щоб особисто оцінити ситуацію, діти отримують туалетний папір, а двері душової кабіни спеціального інтернату залишаються зачиненими.

Душ проводиться за розкладом раз на тиждень. Як встигнути помитися за один вечір майже сотні дітей та забезпечити при цьому приватність підліткам – цю ситуацію намагається роз'яснити кореспондент ТСН.

"Кожної п'ятниці діти проходять процедуру купання. Вихователь уважно слідкує за тим, щоб усе було в порядку, а перегородки з сітки забезпечують певну приватність. Діти можуть усамітнитися за завісами", - зазначають співробітники інтернату.

Працівники інтернату пригадують, що 15 років тому у дітей не було такої душевності, і вони навіть купалися на вулиці. За словами Інни Мірошніченко, багатодітної мами-усиновлювачки, дітям бракує елементарних умов для розвитку, зокрема іграшок.

На фото кімната повна іграшок, проте вона найчастіше зачинена, дізнаються експерти від дітей

"У дітей є обмежена кількість іграшок, всі вони знаходяться за зачиненими дверима. Ці двері розташовані поруч з кабінетом, який знаходиться близько до директора, але дуже далеко від самих дітей. Коли вас проведуть в цю кімнату, вам покажуть, скільки іграшок і різноманітних речей для дозвілля у них є. Вам запропонують сфотографувати іграшки, проте діти їх не впізнають, адже ніколи не мали можливості їх бачити. Багато з цих іграшок навіть не були використані, адже етикетки на них досі не зняті," – діляться своїми спостереженнями експерти.

Напередодні в інтернаті відбулася чергова контрольна перевірка. На столі залишки святкового застілля. Моніторингова група в Тернопільській області виявила, що деякі учні 8 класу не вміють читати. Працівники інтернату не змогли надати розроблені індивідуальні плани розвитку та врахування потреб дітей. Крім того, висновки щодо діагнозів, які є підставою для прийому дітей до спеціальних шкіл, не оновлювалися протягом 3-4 років.

Окрім Новосільської спеціалізованої школи на Тернопільщині, протягом останнього місяця моніторингова група здійснила перевірку ще двох спеціальних закладів у Львівській області. У всіх випадках були зафіксовані численні та подібні порушення, серед яких - нехтування основними правами дітей на освіту, приватність, медичне обслуговування, а також випадки фізичного та сексуального насильства.

У Львівській області триває розслідування, в рамках якого керівника закладу підозрюють у сексуальному насильстві стосовно вихованки.

На Тернопільщині у спецшколі зафіксовано два випадки сексуального насильства між вихованцями, серед них дитина 8 років. Триває слідство, в інтересах дітей усі деталі приховані.

У Новосільському інтернаті на Тернопільщині все категорично заперечується. Діти, які висловлювали скарги на сексуальні домагання, були переведені з усіх інтернатів у більш безпечні умови. На новому місці перевіряючі виявили неповнолітню, яка виявилася вагітною, причому її батько також є вихованцем цього ж закладу. Моніторингова група підкреслює, що сексуальні стосунки між вихованцями та дорослими в інтернатах не регулюються, а у випадках вагітності над майбутньою матір'ю чинять знущання.

Проте найвагомішим порушенням в Офісі омбудсмена називають - те що дітям роками не шукають родини. Так нині семеро дітей з перевірених моніторингом інтернатів переміщені в благодійний фонд, і їм уже потенційно підбирають прийомні сімї.

Експерти підкреслюють, що в Україні триває реформа інтернатних закладів вже протягом семи років. Найбільш сприятливим середовищем для розвитку дитини вважається сім’я. В той же час, значні фінансові ресурси витрачаються на утримання приміщень спеціалізованих установ, а не на розвиток самих дітей. Моніторингова група обіцяє здійснювати перевірки в цих закладах без попередження по всій території України. У разі виявлення порушень відповідальні особи можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності за бездіяльність, якщо ситуація не покращиться. На сьогодні в інтернатах України перебуває понад 60 тисяч дітей.

Читайте також