Юридичний портал

Вас зупинили на контрольному пункті: адвокат роз'яснив, що поліція має право проводити перевірки.

Він також поділився порадами, як слід себе вести у випадку "силового" затримання.

У сучасній Україні кожен чоловік може опинитися в ситуації, коли поліція зупиняє автомобіль і просить пред'явити військово-облікові документи для перевірки. Важливо розуміти, як можна захистити свої права в такій ситуації та які повноваження мають правоохоронці під час перевірки.

За словами адвоката АО Leshchenko & Partners Данила Трясова, поліція діє на підставі частини 2 статті 32 Закону "Про Національну поліцію". У коментарі для "РБК-Україна" він зазначив, що це дає їм змогу вимагати у чоловіків (18-60 років), у період воєнного стану, пред'явити військово-облікові документи разом із паспортом.

Проте, іноді виникає ситуація, коли замість поліції вимогу пред'явити документи висувають представники ТЦК. "Вони не мають права самостійно перевіряти документи. Це можливо лише за участі поліцейського, який має законні повноваження на проведення перевірки", - підкреслює Трясов.

Крім того, адвокат заявляє, що при цьому важливо, щоб усі дії правоохоронців і працівників територіальних центрів комплектування фіксувалися на боді-камери. Цей невеликий нюанс дасть змогу оскаржити неправомірні дії з їхнього боку, якщо такі трапляться.

Якщо представники ТЦК заявляють, що вони повинні вас затримати, оскільки ви "перебуваєте в розшуку", то це маніпуляція, заявляє адвокат. За словами Трясова, поняття "розшук" присутнє лише в Кримінальному процесуальному кодексі (ст. 281 КПК). Навіть у "Резерв+" цей статус не закріплений законодавчо. У ТЦК немає законного права оголошувати будь-яку людину в розшук.

У такій ситуації важливо наполягати на отриманні ухвали суду, яка підтверджує ваше оголошення в розшук як громадянина. Також слід звернутися до співробітників ТЦК з проханням пояснити, в рамках якого кримінального провадження вас розшукують. Невідповідь з їхнього боку свідчитиме про порушення ваших конституційних прав.

У разі, якщо ви несподівано опинитеся в обставинах, коли вас затримують примусово без оформлення протоколу, важливо терміново зв’язатися з адвокатом. Також варто зателефонувати на номер 102, щоб викликати слідчо-оперативну групу. Крім цього, можна повідомити про ситуацію в Державне бюро розслідувань для подання скарги на перевищення повноважень з боку правоохоронців та територіального центру комплектування, а також звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Раніше інформаційна агенція УНІАН повідомляла, що у Києві на пункті збору мобілізовані вчинили безлад. Щоб вирішити ситуацію, на місце події були направлені співробітники правоохоронних органів.

Окрім цього, ми обговорювали ситуації, пов'язані з перевірками інцидентів у ТЦК. За інформацією командування сухопутних військ, у травні 2025 року було зафіксовано 233 випадки інцидентів з працівниками центрів комплектування. Проте 89% з цих випадків виявилися "непідтвердженими".

Читайте також