Науковці вперше зафіксували на відео унікальну глибоководну котячу акулу: ознайомтеся з її зовнішнім виглядом.

Ця акула мешкає на значній глибині, тому звичайні дайвінгові дослідження не здатні її виявити.
Котяча плямиста акула вперше була зафіксована вченими. Це рідкісна порода, яка була відома лише за зразками з ринків Індонезії.
Цю інформацію надає Iflscience. Запис був здійснений у листопаді 2024 року в рамках ініціативи, організованої Національним географічним товариством, яка мала на меті дослідити глибоководні території поблизу узбережжя Тимор-Лешті в Південно-Східній Азії, використовуючи підводні камери.
Камери зафіксували плямисту акулу на глибинах 536 і 570 метрів, де вона досліджувала круті скелясті схили. На думку дослідників, це свідчить про її значну адаптацію до складних умов середовища.
"У сутності, наше бажання полягало в тому, щоб дослідити, що ховається в глибинах -- а плямиста акула стала приємним сюрпризом! Це також яскраво ілюструє, що в Тимор-Лешті ще багато невідомого, що чекає на своє відкриття," -- поділилася в інтерв'ю IFLScience Лоу Клаасенс, провідна авторка нового дослідження та зоологиня з Університету Родса.
Однак, як виявилось, ідентифікувати цю особину було непросто. Щоб переконатися, що це дійсно плямиста акула, команда залучила доктора Дейва Еберта, відомого як "Людина зниклих акул". Потім стало відомо, що знятий на відео вид належить до роду Cephaloscyllium, багато представників якого мають чітко виражений плямистий візерунок.
Оскільки цей вид раніше було виявлено на рибних ринках Індонезії, дане відео розширює його відомий ареал приблизно на 1100 кілометрів, що вказує на можливість того, що він може бути не таким рідкісним, як вважалося раніше.
"Дослідники зазвичай користуються рибними ринками або виловом рибалок. Ця акула мешкає на значній глибині, тому звичайні дайвінгові дослідження не здатні її виявити.. Тому наступний найкращий варіант -- перевірити, чи ловлять її рибалки, і використовувати зразки з ринків. Імовірність знайти кілька зразків набагато вища, ніж якщо спустити кілька камер в океан", -- прокоментувала Клаасенс.
Це відкриття є значною подією для Тимор-Лешті, молодої країни з непростою історією. Колонізована португальцями в XVI столітті, вона оголосила про свою незалежність у 1975 році, але незабаром була захоплена і анексована Індонезією. Протягом 24-річного періоду окупації народ Тимору зазнав жорстоких нападів і порушень прав людини. Країна здобула повну незалежність у 2002 році, проте все ще залишається однією з найменш розвинених у світі.
Це нове дослідження підкреслює, що Тимор-Лешті славиться своїм багатством морського біорізноманіття і, вірогідно, ховає ще безліч незвіданих скарбів.
"Мені подобається в цьому проєкті те, що ми змогли його реалізувати. З дуже маленьким бюджетом. І ми вперше занурилися в глибокий океан біля Тимору! Для найменш розвиненої країни, однієї з наймолодших країн світу, це досить важливо", -- додала Клаасенс.
Раніше "Телеграф" писав, що археологи в Перу виявили 5000-річні останки аристократки з унікальними артефактами.