Президентські вибори в Грузії: активісти відмовляються визнавати результати та тривають акції протесту.
ЄС і США вимагають від влади Грузії дотримуватися демократичних принципів і не чинити насильства над протестувальниками
"Політики вкрали у дітей шматочок щастя". Ця фраза, відома українцям ще з Євромайдану, тепер звучить у Грузії від мера Тбілісі Кахи Каладзе. Останньої миті він скасував запалення ялинки перед грузинським парламентом. І заявив, що у дітей украли свято. Запалити ялинку мали на тлі протистояння влади і опозиції, яка не визнаЄ виборів президента. "Грузинська мрія" призначила главою держави колишнього футболіста Михаїла Кавелашвілі, і це - нелегітимно, кажуть опозиціонери. Президентка Саломе Зурабішвілі йти з посади наміру не має до нових парламентських виборів. Обіцяють не розходитися і люди з вулиць грузинських міст. Докладніше знає журналістка "5 каналу" Нонна Стефанова.
14 грудня - це день, коли в Грузії відбуваються численні важливі події вперше. Про це заявляє і правляча партія "Грузинська мрія". Найбільш виразно це відчувається в контексті протестів, які тривають вже кілька тижнів, організованих грузинською опозицією. Вперше в історії країни президентські вибори проводяться не шляхом загального голосування, а через так звану колегію виборників, до складу якої входять, зокрема, депутати парламенту, серед яких немає представників опозиції. Єдиним кандидатом на цю посаду є колишній футболіст Михаїл Кавелашвілі. Правляча партія "Грузинська мрія" має достатню кількість голосів у колегії, щоб обрати його. Процес голосування розпочнеться о 9 годині ранку, а вже по обіді "Грузинська мрія" оголосить Кавелашвілі новим президентом Грузії.
Тим часом на протестах під парламентом - опозиція аплодує чинній президентці Саломе Зурабішвілі.
Опозиційні сили не визнають легітимності ані чинного парламенту, ані виборів президента. Кажуть - парламентські вибори сфальсифіковані, а президентські - взагалі називають пародією. Викликає обурення не лише процес голосування у парламенті, але й кандидатура єдиного претендента на посаду глави держави. Міхаїл Кавелашвілі - не має вищої освіти, лише вісім класів середньої школи. Саме це завадило йому 10 років тому очолити Федерацію футболу Грузії. Але в грузинській Конституції немає положення про обов'язкову вищу освіту для президента. Він - патріот, чесний і справедливий громадянин і сім'янин, каже про Кавелашвілі лідер партії Грузинська мрія Бідзіна Іванішвілі. А ще - має антизахідні і проросійські погляди, додає опозиція.
"Цей президент не має жодної легітимності, оскільки його обрали не ми. Його контролює маріонетковий уряд, а сам уряд - Бідзіна Іванішвілі, який підпорядковується путіну. Яка наша мета тут? Ми прагнемо захистити нашу демократію будь-якими засобами. Це мирний протест, і він завжди залишався таким, але ця урядова пропаганда намагається знищити все, за що ми боролися протягом багатьох років – свободу слова, права людини і так далі," - зазначив протестувальник Сандро Самхарадзе.
"Я хотів би привітати Міхаїла Кавелашвілі з обранням на посаду президента Грузії. Це зробить значний внесок у зміцнення державності та нашого суверенітету, а також у зменшення радикалізму і так званої поляризації в країні. Понад два роки Грузія не мала патріотичного та ментально і психологічно збалансованого президента. Тому президентство Міхаїла Кавелашвілі ознаменує трансформаційні зміни для нашої країни", - заявив прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе.
Грузинська опозиція - не припиняє протести на вулицях Тбілісі. Акції не вщухали напередодні голосування у парламенті і почалися від сьомої ранку суботи. Акція мала назву "Прокинься, Грузіє!" Далі на вулиці вийшли студенти із протестом "Покажи диплом Кавелашвілі", натякаючи на відсутність вищої освіти у кандидата. А згодом провели акції розлючені матері протестувальників, над якими знущалися спецпризначенці під час розгону демонстрацій і навіть альпіністи, із гаслом "Гори за свободу". Під час голосування - люди грали під парламентом у футбол.
На вечір суботи було заплановане урочисте запалення новорічної ялинки під будівлею парламенту - саме там, де постійно збираються протестувальники. Але останньої миті мер Тбілісі Каха Каладзе скасував церемонію. І переніс її на той час коли, мовляв, - це дозволить зробити радикальна опозиція. А поки ж - звинуватив опозиціонерів у тому, що вони вкрали у дітей свято.
ЄС і Сполучені Штати вимагають від влади Грузії дотримуватися демократичних принципів і не чинити насильства над протестувальниками. Президент Франції Еммануель Макрон - навіть особисто подзвонив Бідзіні Іванішвілі, який не має жодної офіційної посади в уряді Грузії, лише є почесним головою партії "Грузинська мрія". Але саме його вважають тіньовим очільником держави. У Іванішвілі є французьке громадянство, тому до слів президента Франції олігарх мав би дослухатися, кажуть оглядачі. Макрон висловив занепокоєність ситуацією в Грузії і заявив, що хотів би сприяти деескалації. Співрозмовники домовилися зідзвонитися знову за кілька днів.
Нонна Стефанова, "Пятый канал"
Нагадуємо, що 9 грудня Велика Британія оголосила про зменшення співпраці з урядом Грузії у відповідь на акти насильства щодо учасників проєвропейських протестів.
Читайте також: у грузинському Тбілісі ніч протестів уперше минула без сутичок.
Перегляньте це відео: