Вибори у Білорусі: Лукашенко намагається налагодити стосунки із Заходом, а завершення війни відкриє перед ним нові можливості - Деталі | Експрес онлайн
Вибори президента Республіки Білорусь відбудуться 26 січня 2025 року. Це будуть сьомі президентські вибори в історії країни, які опозиція у вигнанні вже назвала фіктивними.
Імена п'яти кандидатів з'являться в бюлетені для голосування на президентських виборах у Білорусі в неділю, але за останні 31 рік був лише один переможець, пише "Експрес" з посиланням на агентство Reuters.
З моменту свого приходу до влади у 1994 році, Олександр Лукашенко отримав підтвердження на новий п'ятирічний термін під час голосування, яке опозиційні сили в еміграції називають фікцією. Вони закликали громадян Білорусі зробити відмітку, яка дозволить їм відкинути всіх запропонованих претендентів.
Сімдесятирічний Лукашенко представляє себе як лідера, який занадто поглинений справами на користь країни, щоб долучитися до виборчого процесу. "Чесно кажучи, я не стежу за цим. У мене просто немає на це часу", - зауважив він працівникам заводу минулого тижня.
У Білорусі не спостерігається явного кандидата на спадщину диктатора Лукашенка, який у різні періоди як приймав, так і відкидав це "звання". Упродовж останніх місяців він почав звільняти деяких опозиційних активістів з в'язниць, ймовірно, намагаючись встановити більш конструктивні відносини із Західними країнами.
Масові виступи ледь не призвели до його усунення з посади після виборів 2020 року, коли західні країни підтримали заяви опозиції про фальсифікацію результатів та крадіжку перемоги у кандидата Світлани Тихановської. За інформацією правозахисних організацій, сили безпеки Лукашенка затримали десятки тисяч учасників протестів, а ключових опозиційних лідерів або ув'язнили, або змусили покинути країну.
Білоруська науковиця з Вільнюського університету в Литві Тетяна Чулицька заявила, що чотири альтернативні кандидати на виборах не наважилися критикувати президента. "Це не кандидати в нормальному розумінні цього слова. Вони якраз грають у цій кампанії. Вони не конкурують з Лукашенком", - сказала вона телефоном.
Хоча результат не викликає сумнівів, Лукашенко стикається з серйозними проблемами у відносинах як з Москвою, так і із Заходом, оскільки він вступає на свій сьомий термін на тлі ймовірних мирних переговорів щодо припинення російсько-української війни.
Тісно пов'язаний з Путіним, Лукашенко надав Москві можливість використати Білорусь як базу для свого масштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року, за що поніс наслідки у вигляді західних санкцій. У наступному році Путін анонсував розміщення російських тактичних ядерних озброєнь на території Білорусі.
У разі завершення війни, експерти з політики прогнозують, що Лукашенко спробує активізувати співпрацю з Європою та США, а також домогтися скасування санкцій. Це відповідає його тривалому досвіду періодичних спроб налагодження стосунків із Заходом, щоб уникнути повної залежності Білорусі від Росії та уникнути загрози бути поглинутим значно більшим сусідом.
"По завершенню війни у Лукашенка можуть з'явитися нові можливості, якщо він вирішить продовжувати свою стратегію маневрування між Росією та Заходом", - зазначила Чулицька.
Першими ознаками послаблення репресій є те, що Лукашенко з липня минулого року видав так зване гуманітарне помилування 250 особам, які відбувають тюремні терміни за ймовірну екстремістську діяльність.
Лідерка опозиції у вигнанні Тихановська заявила в інтерв'ю Reuters цього тижня, що звільнення політичних в'язнів партіями було частиною гри, в яку Лукашенко грав із Заходом. "Нам потрібно припинити репресії, нам потрібно звільнити всіх полонених і, можливо, тоді ми поговоримо з вами", - сказала вона.