Від захисника правди - до порушника правил?

Фото: Anna Fil/DW
Нагадаємо, що перше звинувачення проти Смирнова виникло у зв'язку з можливістю придбання майна за заниженими цінами. Журналіст Михайло Ткач звернув увагу на підозрілі активи політика та його сім'ї. Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) запідозрило Андрія Смирнова в незаконному збагаченні на суму 15,7 мільйона гривень.
З 2020 по 2022 рік, згідно з даними слідства, посадовець отримав активи на загальну суму 17,1 млн грн, тоді як його офіційні доходи та заощадження за цей період становили лише 1,3 млн грн. Він став власником двох автомобілів (Mercedes-Benz і Volkswagen), двох мотоциклів (Honda і BMW), трьох паркомісць у Києві, квартири у Львові та земельної ділянки в Закарпатті. Всі ці активи були зареєстровані на його друга і брата, при цьому він залишив за собою право на їх використання.
Ще в березні 2023 року Спеціалізована антикорупційна прокуратура розпочала кримінальне розслідування щодо Андрія Смирнова за скаргою громадської організації "Антикорупційна правозахисна рада". У заяві йшлося про майно, оформлене на ім'я його брата, яке, за словами представників організації, було придбане особисто Смирновим.
Центр протидії корупції звернув увагу на те, що Смирнову оголосили підозру лише після його звільнення з Офісу Президента. Подібні ситуації мали місце і у НАБУ з колишнім головою Національного банку Кирилом Шевченком, а також з ексголовою Держспецзв'язку Юрієм Щиголем.
29 травня за Смирнова внесли заставу у розмірі 10 млн гривень.
Ось і новий підозрілий момент.
Increased legislation, diminished fairness.
Андрій Смирнов здобув освіту у Національному університеті "Києво-Могилянська академія", спеціалізуючись на правознавстві. Його кар'єра охоплює роботу юристом як у приватному бізнесі, так і в державних установах. Серед його досягнень — посади керівника юридичного департаменту Державного комітету з питань забезпечення державного матеріального резерву, заступника директора департаменту господарського забезпечення Служби безпеки України, а також начальника управління земельних ресурсів в Запоріжжі.
У 2015 році обирався депутатом Дніпропетровської обласної ради.
10 вересня 2019 року указом президента Андрій Смирнов отримав призначення на посаду заступника керівника Офісу Президента України. У той час Офіс очолював Андрій Богдан, з яким Смирнов познайомився під час захисту одного з учасників так званої "справи Корбана".
Зображення: babel.ua Андрій Смирнов і Андрій Богдан на екскурсії до Чорнобиля, 2016 рік.
Видання "Бабель" повідомило своїм читачам, що в 2012 році, паралельно з власною практикою, Смирнов став позаштатним консультантом голови Державного агентства з інвестицій та національних проектів (Держінвестпроект) Владислава Каськіва. Держінвестпроект отримав з державного бюджету понад 500 мільйонів гривень для реалізації масштабних ініціатив. Однак проекти так і не були втілені в життя, а кошти зникли. Діяльність агентства потрапила під розслідування Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Згодом справа була передана до суду. За деякими оцінками, команда Каськіва привласнила близько двох мільярдів гривень. Смирнов зізнається, що, усвідомивши, що насправді відбувається в агентстві, вирішив піти, хоча на це йому знадобився понад рік.
У 2014 році Андрій Смирнов активно долучався до підтримки Євромайдану і співпрацював з Дмитром Ярошем, лідером "Правого сектора". Проте в 2015 році його оточення зазнало суттєвих змін – Смирнов почав представляти в судах інтереси впливових ексрегіоналів, серед яких була колишня міністр юстиції Олена Лукаш і Олександр Єфремов, колишній голова фракції Партії регіонів. Єфремов став єдиним представником верхівки регіоналів, який після втечі Януковича опинився за ґратами за звинуваченнями у державній зраді, сприянні створенню терористичної організації та захопленні адміністративних будівель, хоча згодом він вийшов на волю і втік за кордон.
Внаслідок цього Андрій Смирнов втратив старих друзів та однодумців, з якими разом боровся на Майдані, але здобув нові зв'язки. Серед них виявився ексчиновник "Нафтогазу" Олександр Кацуба, який зазнав звинувачень у розтраті державних коштів, колишній голова ЦВК Михайло Охендовський, що потрапив під підозру у справі про отримання хабарів в контексті "чорної бухгалтерії" Партії регіонів, а також головний редактор видання "Страна.ua" Ігор Гужва, який був звинувачений у вимаганні, проте вийшов під заставу 544 тисячі гривень і отримав політичний притулок в Австрії.
У 2018 році Смирнов за 666 доларів став власником картини, написаної Світланою Крюковою, яка є заступницею Гужви. На цьому творі мистецтва було зображено Антона Геращенка.
Зображення: babel.ua У 2018 році Смирнов придбав картину Світлани Крюкової, на якій зображено Антона Геращенка, за 666 доларів.
Разом із колегою Смирнов створив адвокатське обʼєднання Smyrnov Law Office. За слоган компанія узяла цитату Цицерона Increased legislation, diminished fairness., яка перекладається як "Більше законів -- менше справедливості".
Справа Протасового Яру
У 2019-му році Андрій Смирнов відзначився "завдяки" погрозам на адресу Романа Ратушного - на той час лідером Ініціативної групи "Захистимо Протасів яр" (громадський діяч, журналіст, військовий-доброволець Роман Ратушний загинув на фронті в червні 2022 року). Створена громадою Протасового Яру ініціативна група боролася проти будівництва на схилах трьох сорокаповерхівок, які мала намір звести дніпровська компанія-забудовник ТОВ "Дайтона Груп".
Бенефіціарами компанії-забудовника виявилися бізнесмени з Дніпра Геннадій Корбан і Олег Левін. 14 серпня 2019 року, після засідання Шостого апеляційного адміністративного суду Києва, який заборонив проведення будівельних робіт у Протасовому яру для ТОВ "Дайтона Груп", представник Корбана та Левіна, Андрій Смирнов, зустрівся з Романом Ратушним, представником громади Протасового яру. Під час цієї зустрічі Смирнов, можливо, погрожував Ратушному, намагаючись схилити його до "компромісу", або ж "попереджав" Романа про методи, які використовують його клієнти, будучи адвокатом. Внаслідок таких "попереджень" Роман Ратушний змушений був певний час перебувати в укритті.
10 вересня президент Зеленський, який у травні, перебуваючи у компанії Андрія Богдана (колишнього адвоката Корбана), пообіцяв взяти на контроль ситуацію з незаконним будівництвом у Протасовому Яру, призначив Андрія Смирнова на посаду заступника голови свого Офісу.
Зображення: president.gov.ua Володимир Зеленський на робочій зустрічі, присвяченій розробці спеціального міжнародного правового механізму. Зліва - Андрій Смирнов.
Коментуючи недавно опублікований аудіозапис бесіди з Романом Ратушним, Андрій Смирнов у відповідь на запит Радіо Свобода підтвердив, що голос, який чується в запису, дійсно нагадує його власний.
За словами Смирнова, у розмові він брав участь як адвокат і мав на меті знайти можливість мирного врегулювання конфлікту, що виник між активістами та забудовником. "Жодного відношення до конфлікту я не маю, судовий або інший юридичний супровід у вказаній ситуації ні я, ні мої колеги-адвокати, з якими я працював до призначення на посаду, не мають, а публічне затягування мене в конфліктну ситуацію, стороною якої я не є і не був, є нечистоплотною спробою окремої особи привернути увагу до себе та конфлікту з забудовником", - заявив Смирнов.
В Офісі Президента Андрій Смирнов, який залишався на Банковій значно довший час, ніж його попередник Андрій Богдан, відповідав за впровадження судової реформи.
Схоже, нині адвокат знадобиться самому Смирнову. Як він коментуватиме висунуті йому нові звинувачення - незабаром дізнаємося.